המלצות אנליסטים

ישראכרט נותרת בהמלצת תשואת שוק

ההנהלה שהתחלפה והביאה רוח חדשה לחברה, המגמות החיוביות להמשך ומנועי הצמיחה העתידיים שמראים סימני התאוששות מביאים אותנו לעדכן את מחיר היעד, נראה שהמנייה נעה סביב השווי ההוגן שלה

ליאור שילה 10/03/2022 16:33

א+א-

ישראכרט פרסמה אתמול דוחות מתחת לצפי עם תשואה להון של 8.3% ביחס לתחזית שלנו שעמדה על כ-14.5%.

היו מספר אירועים חד פעמיים ברבעון שהשפיעו על התוצאות:

v רווח הון ממכירת בניין ישראכרט ומספר הוצאות נלוות שקיזזו חלקית את הרווח.

v הוצאה להפסדי אשראי גבוהה חריגה בין היתר מאירוע נקודתי מול לקוח שבעקבותיו נרשמה מחיקה גבוהה יותר לצד הפסקת ההחזרה מכרית הפסדי אשראי שצברה החברה בתקופת הקורונה.

v עלייה בהוצאות בשל תגמולים משתנים שנתיים וכן התאמות של המעבר למבנה החדש

v תשלום שומת מס בהיקף של 10 מ’ ₪ בגין שנים קודמות.

v במידה ומנטרלים את ההוצאות החד פעמיות, מנרמלים את ההוצאות להפסדי אשראי ואת ההוצאות השוטפות, התשואה להון הייתה עולה לרמה של כ-9.5%-10%.

כאשר מנטרלים את רעשי הרקע מהרבעון ובוחנים את המגמות החשובות ברבעון, אפשר להסיק מספר תובנות:

קצב מחזורי התשלום חזרו לצמוח בשיעורים גבוהים ושאינם מייצגים, לכן כאשר משווים לשנת 2019 רואים קצבי צמיחה גבוהים ושיותר מתקרבים לשיעורי הצמיחה המייצגים.

אמנם העמלה הצולבת ממשיכה לנגוס ברווחיות של תחום הסליקה וההנפקה, אבל צמיחת התשלומים שנתמכת מהמעבר לתשלומים דיגיטליים מקזזת באופן חלקי את השחיקה.

בנוסף, תיק האשראי חזר לצמוח. ברבעון האחרון צמח סך התיק בשיעור של 4.4% ביחס לרבעון הקודם. בשיחת המשקיעים דיברו על צמיחה דו-ספרתית כמייצגת והזמן רק יגיד, אבל נראה שהכיוון הוא נכון.

בנוסף, דובר על תכניות להרחבת התיק העסקי גם כן לאחר הכנת תכנית אסטרטגית יחד עם גורם חיצוני.

נוסיף על כך את השקת פעילות הביטוח והמוצרים הנלווים שישראכרט עומלת עליהן, ביניהם TARGET, שעשויים להוסיף לשורה התחתונה.

על רקע מגמות אלה ועל רקע נתוני המאקרו שתומכים ישירות בהכנסות כמו העלאת ריבית (על הכנסות מימון) ואינפלציה גבוהה יותר (מתבטא במחזורים), אנו מעלים את מחיר המניה ל-17.4 ₪ למניה, אך נותרים בתשואת שוק.

נציין שאנו לא לוקחים בחשבון את התרומה של תחום הביטוח והמוצרים הנלווים העתידיים של החברה בשל מחסור בנתונים.

 

נקודות עיקריות מהדוח

v כמות הכרטיסים הפעילים של ישראכרט גדלה ב-61 אלף כרטיסים חדשים, עלייה של 1.4% בהשוואה ליתרה של הרבעון הקודם.

v יתרת הכרטיסים החוץ בנקאיים גדלה ב-1.9% ביחס לרבעון הקודם ו-5.8% מתחילת השנה, כאשר החברה מתמקדת בצמיחת בכרטיסי החוץ בנקאיים להפחית את התלות בבנקים.

v היקף מחזורי ההנפקה עלו בשיעור של 22% ביחס לרבעון המקביל וב-2.9% ביחס לרבעון הקודם. נראה כי קצבי הצמיחה חוזרים לקצבים שנראו טרום המשבר בתמיכת אימוץ התשלום דרך אמצעים דיגיטליים ואפליקציות התשלום השונות בראשות גוגל פיי ואפל פיי.

v בתוך כך נציין כי המחזור לכרטיס גם כן ממשיך לצמוח, מה שמחזק את הסברה כי אימוץ התשלומים באמצעים דיגיטליים עולה.

v העליה במצבת הכרטיסים לצד העלייה במחזורים, הובילו לעלייה בהיקף ההכנסות מכרטיסי אשראי בשיעור של 20.4% ביחס לרבעון המקביל וב-1% ביחס רבעון הקודם.

v מבט להכנסות מכרטיסי אשראי מראה כי ההכנסות מבתי עסק נותרו זהים לרבעון הקודם, אך צמחו בכ-15.5% ביחס לרבעון המקביל. שיעור נמוך מצמיחת המחזורים כתוצאה משחיקת העמלה הצולבת.

v ההכנסות ממחזיקי כרטיס אשראי מציגה תמונה מעט יותר חיובית עם צמיחה של 30% ביחס לרבעון המקביל, זאת לאור צמיחת היקף הכרטיסים ועלייה מתונה בהיקף התיירות הנכנסה והיוצאת.

v תיק האשראי של ישראכרט הציג נאה של 4.4% ביחס לרבעון הקודם. התיק הקמעונאי צמח ב-3.2% בעוד שהתיק העסקי צמח ב-10.1%.

v בתוך כך נציין שהכנסות הריבית הציגו עלייה של 1.8% ביחס לרבעון הקודם, כאשר המרווח נשחק מעט בשל התחרות בענף, מה שקוזז מעט עם הורדת היקף המימון של ישראכרט בשל המעבר לסליקה יומית.

v ההוצאות להפסדי אשראי הסתכמו בשיעור של 1.05% מסך החייבים בגין כ"א, עלייה ביחס לרבעונים הקודמים משתי משלוש סיבות: הפסקת הקטנת כרית הפסדי האשראי שנצברה בתקופת הקורונה, הגידול בתיק האשראי וממחיקה ספציפית של לקוח.

v סך ההוצאות ללא הפסדי אשראי ירדו בשיעור של 6.5% ביחס לרבעון הקודם, אך בנטרול חד פעמיים עלו בכ-12.5%, בעיקר בשל צמיחת המחזורים. מנגד, ההכנסות ללא הכנסות אחרות צמחו ב-17.4%.

v יחס היעילות הורע ברבעון כאשר הרבעון הרביעי הוא עונתית עם הוצאות גבוהות יותר. היחס הסתכם בשיעור של 78.5% ובנטרול החד פעמי הסתכם בשיעור של כ-77%.

v יחס הלימות ההון הכולל של החברה עמד על שיעור של 15.9%, גבוה מעל הדרישה הרגולטורית.

v הרווח הנקי הסתכם ב-57 מ’ ש"ח, לעומת 99 מ’ ש"ח ברבעון הקודם והפסד ברבעון המקביל.

v ישראכרט דיווחה על חלוקת דיבידנד בהיקף של 35% מהרווח הנקי (120 מ’ ש"ח) והודיעה שתחל לחלק באופן דו-שנתי את הדיבידנד בכל מחצית החל מהדוחות הבאים. 

בשורה התחתונה

דוח פושר לישראכרט ומתחת לצפי.

עם זאת, ההנהלה שהתחלפה והביאה רוח חדשה לחברה, המגמות החיוביות להמשך ומנועי הצמיחה העתידיים שמראים סימני התאוששות מביאים אותנו לעדכן את מחיר היעד, נראה שהמנייה נעה סביב השווי ההוגן שלה, לכן אנו נותרים בהמלצת תשואת שוק.

ברגע שיהיו יותר נתונים סביב הפעילויות החדשות של החברה כמו BNPL, ביטוח ומוצרים חדשים עבור עסקים, נעדכן אותם במודל הערכת השווי. לעת עתה ותחת גישה שמרנית אנו מעדיפים שלא לקחת אותם בחשבון.

  1. מניות בכתבה
  2. ישראכרט

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה