קרדיט: לומו הדמיות

טור דעה

סקטור הנדל”ן נחלש מהותית בחודש פברואר

תחום הנדל"ן למגורים, שעלה בצורה חדה לאחרונה ונהנה מזרימת כספים של קרנות הנאמנות, נפגע מאוד והציג תשואה שלילית של 12% בשבוע האחרון וירידה של 13% מתחילת החודש

נדב ברקוביץ - IBI בית השקעות 28/02/2022 12:48

א+א-

 

באופן כללי, סקטור הנדל"ן הציג תוצאות חלשות יותר ממרבית הסקטורים בחודש פברואר כולו וגם בהסתכלות שבועית, הרלוונטית יותר לאירועי אוקראינה, רשם סקטור הנדל"ן ירידות חדות. אולם כאשר בוחנים לעומק את המניות, ניתן לראות כי השוק ביצע הפרדה בין סוגי הסקטורים.

תחום הנדל"ן למגורים, שעלה בצורה חדה בתקופה האחרונה ונהנה מזרימת כספים של קרנות הנאמנות, נפגע מאוד והציג תשואה שלילית של 12% בשבוע האחרון וירידה של 13% מתחילת החודש. מרבית החברות הנדל"ן למגורים רשמו ירידה של 10%-20% כאשר מהחברות הגדולות, בלטו לחיוב ישראל קנדה  ושיכון ובינוי אשר רשמו ירידה של כ-5% בלבד, בדומה למגמה בשוק. לשלילה בלטה חג’ג’ אירופה עם חשיפה למזרח אירופה ולינשטיין הנדסה.

אנחנו מעריכים כי בסקטור נוצרו הזדמנויות כאשר ההשפעה של השבוע האחרון אינה משפיע באופן ישיר על החברות.

 

 

סקטור הנדל"ן המניב בישראל, ירד הרבה פחות מחברות המגורים השבוע, ירידה של 3% בלבד וירידה של 6% מתחילת החודש. בכל הקשור לתחילת החודש ועד לשבוע האחרון, ניתן להניח כי הירידות נבעו בעיקר מהחשש לעליית ריבית בהמשך השנה. המניות שבלטו לחיוב בשבוע האחרון הם ארנה גרופ, ישרס שדיווחה על שערוכים גדולים לקראת הדוחות ומניית גב ים בה המסחר כאשר נמוך וברקע ישנה הצעת רכש של חברת האם לחלק מהמניות.

 

סקטור הנדל"ן המניב בחו"ל, ירד כ-8% השבוע כאשר כאן ישנן מספר חברות שנפגעו באופן ישיר מהחשיפה לרוסיה או מזרח אירופה. אטריום, חברת הבת של גזית גלוב לדוגמה, היא בעלת חשיפה למספר נכסים ברוסיה בהיקף של כ-250 מ’ יורו (10% מהנכסים) וגם לאפי נכסים ישנה חשיפה למדינות מזרח אירופה (צ’כיה, פולין, רומניה וסרביה). שתי החברות ירדו כ-9% השבוע.

 

 

בשורה התחתונה

בחודש האחרון נרשמו ירידות חדות בסקטור הנדל"ן, בעיקר בתחום המגורים וחברות בעלות חשיפה גבוהה יותר למזרח אירופה. למרות זאת, מבחינה כלכלית, ההשפעה של המלחמה באוקראינה על מניות הנדל"ן בישראל היא נמוכה. יציאת כספים מקרנות הנאמנות ועלית ריבית הם גורמים אשר צפויים להשפיע מאופן מהותי יותר על הסקטור, בוודאי בהסתכלות לטווחים ארוכים יותר.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה