ראסל אלוונגר, מנכ"ל טאואר סמיקונדוקטור קרדיט: טאואר סמיקונדוקטור

בלעדי

למה מניית טאואר לא סגרה את הפער מול מחיר הרכישה?!

בשפה שוק ההון פער זה נקרא מרג’ר ארביטרז ובכל זמן נתון יש לא מעט עסקאות כאלה

דובי קורן 16/02/2022 10:09

א+א- 1

טאואר הודיעה אתמול שהיא נרכשת ע"י אינטל במחיר של 53 דולר למניה. כאשר יש עסקת רכישה של חברה, לא משנה איך, אם זה מזומן או מניות, יש עניין. זה אומר שלרוב יש פערים עד לסגירת העסקה, יש גופים כאלה שכל מתודת ההשקעה שלהם עובדת על זה, בשפה שוק ההון המקצועית זה נקרא מרג’ר ארביטרז’. יש רווח חסר סיכון (לא בדיוק חסר סיכון) והפער שנותר עד להשלמה של העסקה. שחקני שוק ההון וגופים שמנהלי כסף מחפשים לא מעט עסקאות כאלה בשוק כל הזמן ויש לא מעט בכל זמן נתון (תתפלאו).

עסקות כמו אתמול בטאואר הן עסקאות פשוטות, יש מחיר במזומן ולכן קל מאוד לראות את הפער, המניה סגרה 47 דולר יש פער עד ל 53 דולר וזה הרווח. למה הפער הזה קיים? זה הסיכון שהשוק לוקח עליו, המרחק לעסקה, עלות הכסף להחזיק עסקה כזאת (ריבית). מה שקורה לרוב זה שהפער ילך ויצטמצם לאט לאט עד לעסקה. אם השוק יכנס לתקופה של ירידות חזקות, הפער יכול וגם עלול להפתח מכיוון ששחקנים יחפשו נזילות ואם כסף נמצא בעסקה מסוג זה יכולים להגיע ידיים חלשות שינזילו.

בגדול, לפי הפער ואחרי יום אחד, נראה שהשוק בוטח בעסקה. יש כסף גדול שישב שנים ויוצא החוצה, מבחינתו הפער לא שווה אבל יש הרבה כסף שגם לוקח ורוצה את הפער הזה (לא מעט מהכירות מעסקאות כאלה) היו גם מקרים שעסקאות נפלו אות זה לוקחים בחשבון, זה נדיר שיש פער כה קטן אבל גם את זה לוקחים בחשבון.

עסקאות אחרות שהן מורכבות יותר זה עסקאות של מניות, בעל מניות קיים מקבל את המניה של החברה הרוכשת, ויש עסקאות משולבות מזומן ומניות במבנה מסוים. מי שנמצא מעבר "ליומיים" בשוק אמור להכיר את עסקאת רכישת אורבוטק ע"י KLA. שם הייתה עסקה עם פער של 25% משולבת מזומן ומניות והיא הייתה אולטרה פשוטה (עשיתי אותה) זה היה ממש להרים כסף על הרצפה, מה שכן צריך הרשאה לשורט, ובהשלמת העסקה שחלקה מורכב מקבלת המניות למעשה סוגרים את ההשאלה.

מקווה שהבנתם ואם לא, תשכילו ותלמדו. תזכרו משהו חשוב השוק הוא מקום חכם שכל האנשים הכי חכמים בעולם רוצים לקחת אחד לשני את הכסף, בעיקר ברזולוציות קצרות.

 1. מניות בכתבה
 2. טאואר

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ולמה עכשיו יורדת ופתחה ארביטראז?

  אולי כי לזרים מתאים 12% תשואה דולרית לשנה עם סיכון. אבל המוסדיים הישראלים רוצים לפנות כסף לשוק הישראלי? ולא מתאים להם דולר? חזיקתי 14880. ימים ספורים יגידו.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ATUK19 16/02/2022 10:18