קרדיט: depositphotos

בלעדי

חברות הפלסטיקה בבורסה המקומית סובלות בשקט

פלסטיק פנטסטיק כנראה שלא, רק לפני שנה בתקופת הקורונה נקלעו החברות למצב מדהים בו כלל הגורמים העסקיים הסתדרו להם והציגו תוצאות פנומנליות, עתה הן סובלות ומדממות

אלירן מדר 06/02/2022 18:15

א+א- 3

ישנן לא מעט חברות פלסטיקה, המייצרות כמעט ככל הניתן להעלות על הדעת מיריעות פלסטיק למוצרי אוכל, אריזות, ועד סטנדים למוצרי יופי, בתקופת הקורונה החברות הללו שגשגו והצליחו להשיג תשואות פנומנליות ובראשם פלרם עקב הביקוש למוצרים, עקב המשלוחים לבתים, מוצרי פלסטיקה להיגיינה שהזדקקו להם צוותי הרפואה ועוד כאשר לא רק הביקוש עלה על ההיצע אלא גם מחיר הנפט שמהווה (גם אם לאחר זיקוק) חומר גלם עיקרי ומהותי לחברות הללו צלל לרמות כ"כ נמוכות שאני בטוח שהיום החברות מצטערות שלא יכלו לרכוש כמויות ענק ולהותיר אותו במאגריהם. השילוב המוזר של כמויות עובדים זמינים + ביקוש גבוה (כמעט בכל מחיר למוצרי היגיינה) + חומר גלם שנחתך בפראות ואף הגיע למצב של 0 דולר לחבית והיו מספר ימים אשר הנפט היה שלילי, משמע אין לנו מקום במאגרים רק באו וקחו את הנפט, אליהם נוסיף את שערי המט"ח שזינקו עקב קריסות בבורסות העולם - שלל הגורמים האלו רק שנה וחצי אחרי נראים כמו תקופת החלום של חברות הפלסטיקה התהפכו ב-180 מעלות והפכו סיוט.

מחירי הנפט המאמירים בהחלט יעיבו על החברות לתקופה ארוכה כאשר הם גורמים גם ללקוחות לצמצם רכישות, הביקוש למוצרים נפגע קלות בוודאות אך איתו הגיעה הירידה במחירים מכוון שכרגע הצריכה עלתה אבל הדחיפות והפאניקה ירדה, נוסיף לכך שעלויות העובדים ממשיכים לעלות אם הזה שכר המינימום ויותר חשב רצון העובדים לקבל שכר נמוך עבור עבודה סיזיפית, לקינוח שערי המט"ח אשר ממשיכים להיחלש מול השקל החזק עקב כך שרוב הייצור מופנה לעולם אם זה אירופה וארה"ב ( רק לסבר את האוזן לקורא הישראלי – שער הדולר התחזק בעולם בשנת 2021 מול המטבעות המובילים ) והשקל די רמס את הדולר, אזי ההיקש הוא ברור.

נראה כי בהחלט יש חברות רבות בבורסה הישראלית אשר מתגעגעות לתקופת הקורנה בה הציגו רווחי שיא והוכיחו שהם רלוונטיות מתמיד, אך המצב בשווקים השתנה לרעתם מאוד ונדמה כי זהו השקט שלפני הסערה, החברות לא יוכלו לגלגל את כלל הגורמים ללקוח הסופי מכוון ועתה יש לו אופציות ובוודאי שאין פאניקה כבעבר, בדוחות הרבעון הראשון והשני לשנת 2022 כבר נתחיל לראות מי מהחברות יכולה להיות סתגלנית ולהשאיר את הראש מעל מים ומי תזדקק לחבלי הצלה.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אם אתה אלירן אז החמאתי למערכת

  שאתה מביא כתבות וניתוחים מעניינים (מהמעט שקראתי כי פחות זמן). לגבי הכותרות המפוצצות תשאיר לאחרים ( תעדן |13|). אז 80% קיבלת ( זה הרבה אצלי |1|).
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  האנליסט הסבלני 06/02/2022 19:14

 2. 2
  רק את הסייפא אהבת ?!|16|

  מה עם כל האינדיקטורים החשובים והמידע הרלוונטי בכתבה ?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדשות ספונסר 06/02/2022 18:54

 3. 3
  איזה סייפא, לא לקלקל לנו את אלירן|1|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  האנליסט הסבלני 06/02/2022 09:47