טור דעה

הירידות במדד הנאסדק לא פוגעות רק במשקיעים אלא גם במשק הישראלי

הביצועים של הנאסדק הם אחד האינדיקאטורים המובילים לביצועים של המשק הישראלי ומשפיע על גיוסים לחברות הייטק, גביית מיסים, שער החליפין בין השקל לדולר ועוד

מערכת ספונסר 24/01/2022 11:39

א+א- 2

 

סך הגיוסים של חברות ההי טק הישראליות מקרנות הון סיכון (שינוי שנתי) היו קשורים בעשרים השנים האחרונות בקשר הדוק לביצועים של מדד הנאסדק בפיגור של שנה.

 

המגפה שיבשה את עוצמת הקשר כאשר גיוסי החברות בשנת 2021 שהסתכמו בכ-25.6 מיליארד דולר גדלו הרבה מעבר למה שניתן היה לצפות על סמך ביצועי הנאסדק  בשנת 2020. אם החולשה בנאסדק תמשך, לחברות הטכנולוגיה הישראליות יהיה יותר קשה לגייס הון בהתאם להערכות השווי אליהן התרגלו ב-2021.  

 

 

 

 

ביצועי הנאסדק משפיעים לא רק על ההשקעות בחברות הטכנולוגיה, אלא גם על יצוא שירותי ההיי טק מישראל. השינויים בנאסדק משפיעים בפיגור של כשנה על יצוא שירותים אחרים, לפי הגדרת מאזן התשלומים, שברובן משקפים יצוא חברות ההיי טק.

כלל ההשפעות הרוחביות הנובעות מהפעילות של ענף הטכנולוגיה הישראלי גורמים לקשר די הדוק בין ההכנסות ממסים של המדינה לביצועים של מדד הנאסדק. נראה, שמשרד האוצר נערך לביצועים חלשים של הנאסדק השנה. לפי הצעת התקציב ל-2022, הכנסות המדינה צפויות לצמוח השנה בכ-2.5% בלבד אחרי צמיחה של 30% בשנה שעברה.

הנאסדק משפיע גם על שערו של השקל. הקשר נמשך כבר עשרים שנה, הרבה לפני שהמוסדיים התחילו לעשות גידור מטבע בתיקים.

 

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  מחיר היבוא יורד? LOL

  ומה זה חזירים? לא טוב לך אל תקנה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  ליטל ג'ון 24/01/2022 12:12

 2. 2
  הדולר הנמוך יותר פוגע ביצואנים

  והיבואנים חלקם הגדול חזירים - מעלים מחירים שמחיר היבוא יורד
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  קורא-בעיתון 24/01/2022 11:49