קרדיט: depositphotos

טור דעה

בנק דיגיטלי, בנקאות פתוחה ופתיחת התחרות באפליקציות התשלום

בנק ישראל מנסה להחליש את הדומיננטיות של אפליקציית ביט מצד אחד, אך מאפשר לה לנצל את נתח השוק הגבוה שלה, ובמקביל פותח את התחרות עבור שאר אפליקציות התשלום והבנקים

מערכת ספונסר 17/01/2022 11:59

א+א-

ליאור שילה, אנליסט בנקים, IBI בית השקעות

שבוע שעבר הודיע בנק ישראל כי הבנק הדיגיטלי "One Zero" יכול להתחיל לפעול כבנק מן המניין. כניסתו של הבנק לצד רפורמת הבנקאות הפתוחה וה"מעבר בקליק" צפויה להוביל לשחיקה בעמלות הבנקים ומרווחי הריבית בטווח הבינוני; בנק ישראל פירסם את עמדתו בתחום התשלומים והודיע כי ישחרר את הרגולציה סביב הארנקים הדיגיטליים ואפליקציות התשלומים – הזוכה מהמהלך היא בראש ובראשונה ביט, אבל ניתנת גם הזדמנות לפייבוקס להגדיל נתח שוק.

 

המעבר בקליק, השקת הבנק הדיגיטלי והמהלך של דיסקונט

בשבוע שעבר (10/01) הודיע בנק ישראל בקול תרועה על הסרת המגבלות על רישיון הבנק של הבנק הדיגיטלי "וואן זירו", לאחר שעמד בכל אבני הדרך הנדרשים. ההודעה לכשעצמה אינה מפתיעה שכן היה ידוע שהבנק הדיגיטלי בדרך לקבלת ההיתרים הנדרשים להתחלת פעילותו העסקית. יותר מעניין היה לראות את ההיערכות של המערכת הבנקאית בנוגע להשקתו של one zero יחד עם רפורמת ה"מעבר בקליק". את המהלך הבולט ביותר עד כה הציג בנק דיסקונט שביטל את ריבית האוברדרפט עד 2,000 ₪ לצד הוזלת ריביות ועמלות נוספות ליתר הלקוחות שיתרות העו"ש שלהם בחובה. ההערכות גורסות כי המהלך צפוי לעלות לבנק כמה עשרות מיליוני ₪, כלומר לא השפעה מהותית בייחוד שהמהלך עשוי להגדיל את מצבת הלקוחות בהמשך. יתר הבנקים עדיין לא דיווחו על מהלכים באופן פומבי, אך סביר כי יפעלו לשימור הלקוחות לאחר שתתקבל בקשה לניוד חשבון הבנק באמצעות ה"מעבר בקליק" שהשיק בנק ישראל המחייב לנייד את חשבון הבנק תוך שבוע מקבלת הבקשה. כלומר, מתן האישור לבנק הדיגיטלי בשילוב עם הרפורמת הבנקאות הפתוחה וה"מעבר בקליק" צפויים להתחיל מהלך של שחיקת העמלות והריביות הקמעונאיות שיהיו שוליות בטווח הזמן הקצר, אך במידה והציבור יאמץ את המודל הדיגיטלי וינצל את הרפורמה שהרים בנק ישראל נצפה בטווח הבינוני לשחיקה יותר מהותית.

 

בנק ישראל פותח את התחרות באפליקציות התשלום והארנקים הדיגיטליים

בנק ישראל פירסם את עמדתו בתחום התשלומים והודיע כי ישחרר את הרגולציה סביב הארנקים הדיגיטליים ואפליקציות התשלומים. להלן הנקודות העיקריות מתוך ההודעה:

1. תשלום עבור עסקים באמצעות אפליקציות התשלום – עקב היקף העסקאות הנמוך, בנק ישראל מודיע שנכון לעכשיו יסיר את הרגולציה בהיבט עסקאות אלה (לדוגמא העברת תשלום לקוסמטיקאית דרך ביט). כמו כן, נזכיר כי חלה עד 2021 הייתה מגבלה להיקף העסקאות שנעשות בדרך זו והיא הוסרה. משמע צפויה עלייה בתשלום עבור עסקים שתטיב עם חברות כרטיסי האשראי. בנוסף, הסרת הרגולציה מאפשרת לגופים להציע שירותים פיננסים ללקוחות בכפוף להסכמתם. כלומר, ביט תוכל לנצל את נתח השוק הגבוה שלה (הערכה ל-2.5 מיליון משתמשים) לטובת שיווק מוצרים בנקאיים ומימוניים. מנגד, פייבוקס שבבעלות דיסקונט ושופרסל (להם מועדון הלקוחות הגדול בארץ ) יוכלו להתחיל להציע את השירותים גם כן ולהגדיל נתח שוק.

2. הכנסת נתוני ההעברות התשלום P2P ו- B2P לתוך המאגר השיתופי של הבנקאות הפתוחה. במסגרת רפורמת הבנקאות הפתוחה הוחלט שהבנקים וחברות כרטיסי האשראי ישתפו את נתוני הלקוחות שלהם (עו"ש, פקדונות, רכישות בכרטיסי אשראי ועוד) אחת עם השנייה ועבור צדדים שלישיים מפוקחים. במסגרת זו, החליט בנק ישראל להכניס את נתוני ההעברות והתשלום באפליקציות התשלום לרפורמה.

3. הסרת הרגולציה סביב הארנקים הדיגיטליים שככל הנראה דומיננטיים יותר באפליקציות של גוגל פיי ואפל פיי.

לבסוף, בנק ישראל מעודד את פתיחת שוק אפליקציות התשלומים, כך שהאפליקציות "ידברו" אחת עם השנייה כך שתתאפשר העברת תשלום בין אפליקציות שונות. כמו למשל בין פפר לפייבוקס. הנפגעת העיקרית היא כמובן ביט. מנגד, סביר כי מהלך זה יטיב מאוד עם בנק דיסקונט ושופרסל דרך אפליקציית פייבוקס.

בשורה התחתונה, בנק ישראל מנסה להחליש את הדומיננטיות של אפליקציית ביט מצד אחד, אך מאפשר לה לנצל את נתח השוק הגבוה שלה, ובמקביל פותח את התחרות עבור שאר אפליקציות התשלום ועבור גופי פינטק נוספים בהמשך.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה