קרדיט: depositphotos

טור דעה

מאקרו: שרשרת האספקה עדיין מהווה בעיה עולמית

במיטב מדגישים כי האג"ח בטווחים הקצרים והבינוניים, שנתפסות כהשקעה בעלת סיכון נמוך, טומנות סיכון גדול מאוד כמעט בלי פוטנציאל לרווח, רואים הסטת כסף למניות ערך

מערכת ספונסר 09/01/2022 11:34

א+א-

ישראל.

פגיעה בפעילות המשק מגל התחלואה מוגבלת

לפי מדד הניידות של גוגל, הירידה בתנועת הציבור למקומות מסחר ובילוי הייתה עד כה קטנה יותר בהשוואה לגלי תחלואה הקודמים,משקל ההוצאות על שירותי פנאי ונופש מסך ההוצאות היומיות בכרטיסי אשראי כמעט לא השתנה בשבועות האחרונים. רק ההוצאות לתיירות חוץ ירד בחדות.

 

שוק העבודה צפוי לייצר לחצי שכר משמעותיים

נתוני משרות שכיר והשכר ממחישים ששוק העבודה נמצא בהתאוששות מהירה. בחודש אוקטובר התווספו כ-125 אלף משרות, המספר הגבוה מאז חודש מרץ. סך המשרות עדיין לא הגיע לרמה שתואמת את המגמה שהייתה לפני המשבר, אך מתקרב אליה במהירות,השכר הממוצע ירד, אך השינוי שלו משקף בעיקר גידול של 30% במספר משרות בענפים בעלי שכר נמוך במיוחד, בידור ופנאי ושירותי אירוח ואוכל, בחצי השנה האחרונה. למרות הירידה, השכר הממוצע היום עדיין גבוה בכ-1% מזה שהיה צפוי אם כלל לא הייתה המגפה. מנגד, סך השכר ששולם במשק עולה במהירות וכמעט סגר את הפער לעומת קו המגמה לפני המשבר . לצורך השוואה, שלוש שנים אחרי המשבר בשנת 2008 עדיין היה פער גדול .לפי סקר הערכות עסקים, בכל הענפים הקושי למצוא עובדים גבוה יותר מאשר לפני המגפה, כאשר בענף הפיננסים, המלונאות ומידע ותקשורת הפער הנו הגדול ביותר.

שורה תחתונה: ביקוש גבוה לעובדים ביחס לכמות העובדים הזמינים צפוי לגרום לעלייה מהירה בתשלומי השכר בשנה הקרובה, לתמוך בביקושים ובעליית המחירים במשק.

 

נמשך מחסור בחומרי גלם וציוד. שחיקה ברווחיות היצוא בתעשייה בגלל התחזקות השקל

לפי סקר הערכת עסקים, לא הייתה פגיעה משמעותית בפעילות העסקים בחודש דצמבר למעט בתחום המלונאות, אך הציפיות לחודשים הבאים ירדו מנגד התעשייה וענף הבנייה ממשיכים לדווח על מחסור חמור בציוד ובחומרי גלם. יש להוסיף לכך את התחזקות השקל הובילה בחודש האחרון לעלייה בשחיקת רווחיות היצוא בענף התעשייה לאחת הרמות החמורות מאז שהתחיל הסקר ב-2015. לעומת זאת, בענף שירותי מידע ותקשורת, שאמור לשקף פעילות של חברות הטכנולוגיה, חומרת השחיקה ברווחיות היצוא לא הייתה חריגה. מבין ענפי התעשייה, שחיקה משמעותית ביותר ברווחיות הייתה בתעשיות טכנולוגיה מעורבת עילית ומעורבת מסורתית. 

בהודעת בנק ישראל הוא חזר על המסר לפיו אפשר להיות סובלני עם עליית ריבית . לא הייתה תגובה מיידית מיוחדת בשווקים להודעתו, אך במהלך השבוע ראינו עלייה הרבה יותר קטנה בתשואות בישראל מאשר בארה"ב.

תשואת האג"ח השקלית ל-5 שנים עומדת היום על כ-0.6% לעומת 0.5% לפני שנה, זאת למרות שקצב האינפלציה עלה בשנה האחרונה ממינוס 0.6% ל-2.4%, ה-FED עומד להעלות ריבית 3-4 פעמים במהלך השנה הקרובה ואף על פי שהמשק הישראלי צפוי לצמוח בקצב של 5%-6% בשנתיים הקרובות.

להערכתנו, האג"ח בטווחים הקצרים והבינוניים, שנתפסות כהשקעה בעלת סיכון נמוך, טומנות סיכון גדול מאוד כמעט בלי פוטנציאל לרווח. התרחיש לפיו עד סוף 2023 הריבית בישראל תעלה 3 פעמים לא נראה דמיוני במיוחד בנסיבות הנוכחיות בישראל ובעולם. עליית ריבית אחת ב-2022 וגילום ציפיות לעוד שתי העלאות ריבית בשנת 2023 עד סוף השנה תסב הפסדים בשיעור בין 1%-3% למחזיקי אג"ח לטווחים בין שנתיים לחמש שנים במהלך השנה הקרובה. לעומת זאת, במידה והתרחיש של עליית ריבית לא יתממש כלל, לא צפוי כמעט רווח באג"ח הבינוניות והקצרות כי זה מה שהן כבר מגלמות כעת.

 

 

עולם.

הפגיעה בפעילות הכלכלית מגל התחלואה בינתיים לא נראית חמורה

האינדיקאטורים המתפרסמים בעולם מצביעים שהפגיעה בפעילות הכלכלית בחודש דצמבר מגל התחלואה הנוכחי לא היה חמור. במרבית המדינות מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ממשיכים להצביע על התרחבות מהירה בפעילות, כמעט ללא שינוי לעומת החודש הקודם, במגזר השירותים ניכרת היחלשות במיוחד באירופה.

 

השווקים מגלמים סוף המגפה

"הראלי" במניות הערך בארה"ב ובאירופה בחודש האחרון, בניגוד לתת ביצוע שלהן בתקופות של התגברות גלי התחלואה הקודמים עשוי לסמן שלפי הערכת השווקים שהשפעת המגפה על הכלכלה תלך ותקטן. מתחילת דצמבר מדד מניות הערך בארה"ב השיגו כ-8% ובאירופה כ-9%, לעומת תשואה שלילית או אפסית במניות הצמיחה נציין שמניות הערך עלו גם בשבוע הראשון של השנה, למרות הירידות בשווקים.

שיפור ניכר במיוחד נרשם בענפים הכי פגיעים מהתחלואה. מתחילת דצמבר סקטור מניות חברות התעופה באירופה השיג תשואה עודפת של כ-25% מעל המדד הכללי ובארה"ב של כ-7%. סקטור המלונאות ומסעדות עשה 9% ו-5% יותר בהתאמה.

המשק האמריקאי "מתחמם" מהר

המשקיעים נוהגים לבחון תוספת המשרות חודשית בארה"ב כסימן לעוצמתו של שוק העבודה. נתון זה עדיין רלוונטי, רק בדיוק הפוך ממה שרגילים להסתכל עליו. התוספת הנמוכה מהצפוי בחודש דצמבר, זאת עדות חזקה שקיים מחסור חמור בעובדים ולא במשרות.

הירידה החדה באבטלה לרמות כמעט הנמוכות אי פעם וכן העלייה בשכר הממוצע בשיעור הגבוה ביותר מאז תחילת שנות ה-80 להם נוסיף את שיעור שיא של התפטרויות – כל אלה עדות לכך ששוק העבודה האמריקאי הגיע לתעסוקה מלאה ובכך גם יעד התעסוקה של ה-FED הושג.

 

הבעיות בשרשרת האספקה התמתנו

בחזית האינפלציה נרשמה מתחילת השנה עלייה של כ-5% במחירי הנפט וכ-19% מהתחתית בתחילת דצמבר, מחירי המתכות עלו בכ-7% בחודש האחרון והסחורות החקלאיות בכ-4%.מדד המחירים לצרכן באירופה עלה מעל התחזיות לרמה של 5%, כאשר הקצב השנתי בספרד הגיע ל-6.7%, בגרמניה ל-5.3% באיטליה ל-4.2% ובצרפת ל-2.8%.יחד עם זאת, מופיעים סימני הקלה בבעיות בשרשרת ההספקה, כתוצאה משיפור בשרשרת ההספקה, מתחילה להסתמן התמתנות בעליית מחירים, גם במדד מנהלי הרכש העולמי וגם האמריקאי

כמות החולים הגדולה מאומיקרון מהווה סיכון לשיבושים בחוליות שונות של שרשרת ההספקה, אך בעיות אלה צפויות להיות זמניות. הסגרים בסין בעקבות עלייה בתחלואה מהווים כעת האיום העיקרי שעלול לקטוע שיפור בשרשרת ההספקה הגלובלית. 

חשוב לציין שהקלות בשרשרת ההספקה לא מבשרות על סוף בעיית האינפלציה בעולם, אלא על הקלה. האינפלציה עדיין צפויה להיות גבוהה משמעותית השנה מהרמות שהיו לפני המגפה כתוצאה מכוחות מבניים – ביקושים חזקים של המגזר העסקי ומשקי בית, מחסור בעובדים, הפחתת השפעה של יבוא זול ממדינות המתפתחות ומדיניות פיסקאלית מרחיבה.

 

לא בטוח שיש בסיס לאמונת המשקיעים שהפעם זה אחרת

העלייה החדה בתשואות האג"ח בארה"ב יכולה להפתיע רק בעיתוי. נתוני שוק העבודה האמריקאי המחישו בבירור שהבנק המרכזי בארה"ב נמצא "מאחורי העקום" ויצטרך לפעול במהירות כדי לבלום את האינפלציה.

למרות עליית תשואות, השווקים עדיין נאחזים בתפיסה שהמקרה הנוכחי שונה מהאפיזודות של עליית ריבית בתקופות של אינפלציה שהיו בעבר.

החוזים על הריבית מגלמים 4 העלאות ריבית ב-2022. זה נראה הרבה, אבל ביחס לניסיון היסטורי זה מעט. ה-FED עשוי לעלות ריבית גם בכל אחת מ-7 הפגישות שלו השנה החל מחודש מרץ. כך בדרך כלל היו נוהגים לפעול בנקים מרכזיים במשק צומח עם אינפלציה חורגת משמעותית מיעד. במהלך העלאות ריבית בשנים 2004-2006, ה-FED העלה ריבית 17 פעמים בשנתיים.  

החוזים מגלמים שבשיא, הריבית תבלם ברמה של 2%. אולם, ניסיון העבר מלמד שבסיכוי גבוה זה לא יהיה מספיק. במחזור האחרון של עליית ריבית בארה"ב שבו הייתה אינפלציה בין השנים 2004-2006 הריבית עלתה מ-1% ל-5.25%. למרות זאת, האינפלציה עדיין הייתה 75% מהזמן מעל רמה של 3% ועדיין התנפחה בועה ענקית בשוק הנדל"ן. ככלל, הניסיון ההיסטורי במדינות שונות מלמד שכדי לבלום אינפלציה מבנית נדרש לעיתים קרובות להביא ריבית לרמה גבוהה מהאינפלציה.

 

עליית ריבית יחד עם צמצום המאזן זה מתכון לשווקים תנודתיים

מהפרוטוקול של ישיבת הריבית האחרונה נודע שה-FED שוקל להתחיל צמצום המאזן  די מהר אחרי תחילת עליות ריבית. למשקיעים יש ממה לדאוג. במחזור עליית ריבית האחרון בשנים 2015-2018 בתקופות בהן הריבית עלתה ללא צמצום המאזן התשואה השבועית הממוצעת של S&P 500 הייתה כ-0.3%, אך כאשר הריבית עלתה במקביל לצמצום המאזן התשואה הממוצעת הייתה כמינוס 0.1%

צמצום המאזן מוסיף קושי גם לשוק האג"ח. גם בלי שה-FED מצמצם את המאזן משרד האוצר האמריקאי צריך למצוא השנה מממנים לגירעון של 1.7 טריליון דולר (כ-7% תמ"ג). משימה זו הופכת למאתגרת עוד יותר בסביבה של אינפלציה גבוהה והבנק המרכזי שהופך מקונה למוכר אג"ח. עליית ריבית בארה"ב תייקר עלויות גידור מטבע למשקיעים זרים באג"ח האמריקאיות ותקטין כדאיות השקעה בהן. הפחתת נזילות בעקבות צמצום המאזן תקטין ביקוש לאג"ח של הבנקים המסחריים שבשנה האחרונה בלבד קנו כ-0.4 טריליון דולר של האג"ח האמריקאיות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה