אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

טור דעה

מאקרו ישראל: שרשרת האספקה גורמת לעליית מחירים

מחירי היבוא בישראל המשיכו לעלות ברבעון השלישי, במיוחד של חומרי הגלם. מחירי היבוא של תעשיית המזון עלו בשיעורים ניכרים, בנק ישראל לא צפוי לשנות את מדיניותו השבוע

מערכת ספונסר 02/01/2022 12:27

א+א-

ישראל.

 

מחירי היבוא לישראל המשיכו לעלות , בעיקר של חומרי הגלם

מחירי היבוא בישראל משתנים בקצב די דומה למדינות האחרות. בשנה שהסתיימה בספטמבר עלה מדד מחירי היבוא לישראל ב-15.3% לעומת עלייה של 9.3% בארה"ב ו-17.7% בגרמניה. נציין שמאז ספטמבר מחירי היבוא בגרמניה זינקו לקצב שנתי של 25%, אך בארה"ב הקצב נותר יחסית יציב.

קיימים הבדלים גדולים בין קצב העלייה במחירי המרכיבים השונים של היבוא לישראל. מדד מחירי חומרי הגלם ללא חומרי האנרגיה עלה בשנה האחרונה בכ-15%, מדד מוצרי הצריכה ב-4.4% ומוצרי ההשקעה ב-2.1% בלבד.  

לאורך זמן, קיים קשר בין מדד מחירי היבוא לבין מדד המחירים לצרכן בישראל, בעיקר לסעיפים הסחירים במדד המחירים. הקשר מתקיים בדרך כלל בפיגור של כ-3-6 חודשים.

לעניין זה, בעקבות הודעת חברת אסם על התייקרות מוצריה, השינויים במחירי היבוא של המוצרים השונים המשפיעים על מחירי המזון בישראל. מחירי חומרי גלם המיובאים לחקלאות התייקרו בשנה האחרונה עד ספטמבר במונחים שקליים בכ-32%. מחירי מזון גולמיים ב-10.7% ומחירי מוצרי מזון מוגמרים בכ-1% בלבד. נראה, שהלחצים מצד העלויות על יצרני מזון אכן משמעותיים.

נתוני הרכישות  בכרטיסי אשראי והפדיון ברשתות השיווק לחודש נובמבר, שניהם במחירים קבועים, משקפים שהביקושים במשק ממשיכים להיות חזקים, יחסית למגמה ארוכת הטווח.

 

ספק שבנק ישראל עומד לשנות את המסר

בנק ישראל לא צפוי להודיע על שינוי משמעותי בתחזיותיו ובמדיניותו בפגישתו השבוע. תחזית הצמיחה לשנת 2021 צפויה לרדת בעקבות פרסום נתוני צמיחה לרבעון השלישי. למרות ששני מדדי המחירים האחרונים היו נמוכים מהתחזיות, בנק ישראל צפוי להערכתנו להעלות תחזית האינפלציה לשנת 2022 בעקבות עלייה באינפלציה בעולם והסקרים שמשקפים שהחברות המקומיות מעלות מחירים.  

בתחזית האחרונה, בנק ישראל ציפה שהריבית בסוף שנת 2022 עשויה לעלות ואף נתן תחזית לריבית בסוף השנה של 0.1% - 0.25%. מאז חל שינוי במדיניות ה-FED ועלתה הריבית במספר מדינות אחרות. להערכתנו, בנק ישראל יתיר את התחזית ללא שינוי וישמור על המסר של עליית ריבית אפשרית.

 

עולם.

בשבוע האחרון של השנה כמעט לא התפרסמו נתונים כלכליים משמעותיים ולא קרו אירועים בעלי השפעה על הפעילות הכלכלית למעט גל המגפה המתפשט במהירות, ממנו השווקים די מתעלמים. בנסיבות אלה, לא נותר אלא רק לסכם את הביצועים של האפיקים השונים בשנה החולפת.

 

מדדי מניות

מדדי המניות בישראל הציגו ב-2021 את הביצועים הטובים ביותר בקרב המדדים העיקריים בעולם. נוסיף שגם השקל היה המטבע החזק בעולם בשנה שעברה, מה שהופך את הביצועים היחסיים של המדדים המקומיים לעוד יותר חזקים.

אחריהם באו המדדים באירופה ובארה"ב, כאשר המדדים בצרפת ובאיטליה לא היו נחותים בהשוואה למניות בארה"ב במונחי המטבע המקומי. המניות בשווקים המתעוררים היו אכזבת השנה.

 

מניות הסקטורים

גם מבחינת ביצועי המניות הסקטוריאליות, הסקטורים הישראליים הובילו בדרך כלל על פני הסקטורים בארה"ב ובאירופה. צריכים לעשות הבחנה בין הסקטורים המובילים בישראל - הבנקים, הנפט והגז, הנדל"ן והפיננסיים לבין סקטורי התעשייה והטכנולוגיה שהיו חלשים הרבה יותר ממקביליהם בעולם.

מניות הטכנולוגיה, התעשייה, שירותי הבריאות והצריכה השוטפת באירופה הכו את המניות האמריקאיות המקבילות. לעומת זאת, לסקטורים בארה"ב היה יתרון בתחום האנרגיה, הפיננסיים, החומרים והצריכה המחזורית.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה