משה ממרוד, מנכל תדיראן קרדיט: סיון פרג'

מיזוגים ורכישות

תדיראן ברכישה שלישית של אנרגיה מתחדשת VP SOLAR ב- 32 מיליון אירו

רכישת VP Solar היא הרכישה השלישית שהחברה מבצעת תוך שנה בלבד: הראשונה הייתה של אלירן סולאר הישראלית, הרכישה השנייה הייתה של מלוא הבעלות בחברת אביאם מערכות

חדשות ספונסר 02/01/2022 10:33

א+א-

תדיראן גרופ ממשיכה לבנות את פעילות האנרגיה המתחדשת שלה ומבצעת רכישה שלישית בתחום תוך שנה כשהפעם מדובר ברכישה של חברה זרה: תדיראן רוכשת 60% מהחברה האיטלקית VP Solar תמורת כ-32 מיליון אירו במועד השלמת הרכישה. בהמשך, תדיראן תשלם למוכרת כ-13 מיליון אירו נוספים על בסיס עמידה ביעדים שנקבעו לשנים 2022-2023. במסגרת הסכם הרכישה הוענקה לחברת הבת אופציית CALL ולמוכרת אופציית PUT לרכישת יתרת המניות (40%), ואופציה זו תהיה ניתנת למימוש למשך חודש וחצי לאחר היוודע התוצאות הפיננסיות של VP Solar לשנת 2024 , ולפי מחיר מימוש המבוסס על ביצועי החברה האיטלקית בשנים 2023-2024.

משה ממרוד, בעל השליטה ומנכ"ל תדיראן מסר: "תדיראן מרחיבה את פעילותה לאירופה, צעד המהווה נדבך נוסף במימוש אסטרטגיית הצמיחה שלנו. רכישת VP Solar, חברה מובילה באיטליה בתחום שיווק והפצה של פתרונות אנרגיה מתחדשת, שלה בסיס לקוחות רחב וצוות מנוסה, מהווה כרטיס כניסה לשוק האירופאי הגדול והצומח דרך פעילות יציבה ורווחית ומהווה פלטפורמה מיטבית וסינרגטית לצמיחה הן בתחום האנרגיה המתחדשת והן בתחום המיזוג".

VP Solar הוקמה ב-1999 והיא מתמחה ביבוא, תכנון, הפצה וסחר של מוצרים ופתרונות למערכות פוטו-וולטאיות באיטליה ובאירופה. החברה משווקת פאנלים סולאריים מפיצה מורשית של יצרנים גלובליים דוגמת Jinko, מערכות להמרת אנרגיה בין היתר של סולראדג’ הישראלית, מערכות אגירה, מערכות קונסטרוקציה מוכנות, משאבות חום ומוצרים לטעינת רכבים חשמליים. במהלך 22 שנות פעילותה הפכה VP Solar ל-one stop shop בתחום הציוד הסולרי והיא מספקת פתרון שלם וכולל ללקוח.

 

VP Solar הוקמה על ידי סטפנו לורו  ואלסנדרה גלינה. בני הזוג מובילים את החברה ב-22 השנים האחרונות והיום היא נחשבת למובילה בשוק האנרגיות המתחדשות באיטליה. VP Solar מספקת מגוון רחב של מוצרים ושירותים איכותיים וכן מעודדת תרבות של למידה והגברת המודעות בקרב קהלים רבים לשימוש באנרגיה מתחדשת. כמו כן, החברה פועלת רבות ליצירת פלטפורמות לייצור אנרגיה ברת קיימא יותר והקטנת פליטות לצורך שמירה על איכות הסביבה. במסגרת הרכישה, לורו וגלינה ימשיכו בתפקידם לפחות במהלך שלוש השנים הבאות.

 

ההצלחה של VP Solar באה היטב לידי ביטוי בתוצאותיה הכספיות: את עשרת החודשים הראשונים של 2021 סיימה החברה עם הכנסות של כ- 94.9 מיליון אירו, צמיחה מרשימה 116% לעומת 12 החודשים של 2020. הגידול בהכנסות תורגם לגידול ב-EBITDA (רווח לפני הוצאות מימון, מס, פחת והפחתות) שעמד על כ- 10 מיליון אירו לעומת  כ-3.2 מיליון אירו ב-12 החודשים של 2020 (גידול של 213%). שולי ה-EBITDA השתפרו אף הם ועמדו על 10.5% בעשרת החודשים הראשונים של 2021 לעומת 7.3% ב-12 החודשים של 2020.

 

תדיראן שמה לה למטרה לפתח את פעילות האנרגיה המתחדשת שלה, והיא רואה בפעילות זו מנוע צמיחה משמעותי. רכישת VP Solar היא הרכישה השלישית שהחברה מבצעת תוך שנה בלבד: הראשונה הייתה של אלירן סולאר הישראלית שיותר מאוחר שינתה את שמה לתדיראן סולאר. תדיראן רכשה 75% תמורת כ-45 מיליון שקל, ותמורה נוספת שתשולם בכפוף לעמידה ביעדים, והיא מחזיקה באופציה לרכוש את מלוא הבעלות על החברה. הרכישה השנייה הייתה של מלוא הבעלות בחברת אביאם מערכות בע"מ, הישראלית אף היא, תמורת כ- 30 מיליון שקל, ותמורות נוספות של עד 22.5 מיליון שקל המבוססות על עמידה ביעדים.

 

VP Solar היא החברה הזרה הראשונה שתדיראן רוכשת בתחום והרכישה מצביעה על נכונותה להרחיב את פעילותה הגלובלית בשוק האנרגיות המתחדשות. השימוש באנרגיה מתחדשת בעולם בכלל צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות, ובאיטליה בפרט לאור התמיכה הממשלתית המסיבית. ממשלת איטליה הציבה יעד של 55% צריכה על ידי אנרגיות מתחדשות עד 2030. לשם כך, מעודדת הממשלה את המשק להתקין מערכות אנרגיה יעילות הכוללות אנרגיה מתחדשת באמצעות תכניות תמריצים שונות, לרבות "סופרבונוס" (110% הנחה במס על עלות התקנת מערכות אנרגיה למגזר הביתי) ו"אקובונוס" (50% הנחה על עלות התקנת מערכות פוטו-וולטאיות ומערכות אגירה, ו-65% הנחה בגין התקנת משאבות חום עבור המגזר העסקי).

 

היקף המערכות הפוטו-וולטאיות המותקן בשוק האיטלקי, נכון לסוף 2020, עומד על 21.3 ג’יגה ואט, והוא צפוי לגדול ב-5 ג’יגה ואט בממוצע לשנה ולהגיע ל-71.2 ג’יגה ואט עד שנת 2030 - תוכנית המהווה כר צמיחה פורה לחברות דוגמת VP Solar.

 

השלמת העסקה מותנית בהתקיימות תנאים מתלים, ובכללם, בין היתר, נכונות הצהרות והתחייבויות הצדדים, גם במועד ההשלמה; אישורי צדדים שלישיים והיעדר שינוי מהותי לרעה במצבה של VP Solar, כמוגדר בהסכם הרכישה.

  1. מניות בכתבה
  2. תדיראן גרופ

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה