קרדיט: אנפיט

טור דעה

פתרון למשבר הפסולת? חברת מיחזור תמנע צורך בהקמת 3 מטמנות בישראל

המשרד להגנ"ס אמנם התריע שעד סוף 2022 לא יהיה מקום להטמין פסולת בישראל, אבל טכנולוגיה ייחודית תאפשר למנוע הקמת מטמנות חדשות "או שנמחזר את הפסולת - או שנטבע בה"

תוכן מקודם 22/12/2021 09:49

א+א- 2

 

הטיפול בפסולת הוא אחד האתגרים הגדולים והחשובים ביותר בתחום הגנת הסביבה. רק בשנה האחרונה ייצר העולם שני מיליארד טון של פסולת עירונית, ולאחרונה גם הבנק העולמי הזהיר מעלייה של 70% מכמות הפסולת עד לשנת 2050. וישראל? מסתבר שאנחנו לא רק מעצמת סטארט-אפים, אלא גם מעצמת פסולת. מדינת ישראל נמצאת במקום השני בעולם בייצור אשפה ביתית לנפש עם למעלה מ-4.82 מיליון טון פסולת עירונית מדי שנה.

בעוד מדינות רבות בעולם, כמו שוודיה למשל, עברו למדינות של 0% הטמנה ו-99% מיחזור, בישראל היחס שונה לחלוטין. אנחנו ממחזרים רק 11% וטומנים 80% מכמות הפסולת השנתית שמיוצרת בישראל, מתוכם 66% מהפסולת נטמנת באזור הדרום. המטמנות המזהמות גרמו לממשלה להתחייב להפחית ב-71% את שיעור ההטמנה ולעבור לכלכלה מעגלית.

החיסרון הגדול בהטמנת פסולת הוא לא רק בהיבט זיהום הקרקע, אלא גם בשימוש בקרקעות רבות לשם כך. בישראל פועלות כיום עשרות מטמנות מאושרות לקליטת פסולת עירונית שממוקמות בסמוך לערים מרכזיות ברחבי הארץ - נהריה, ראש העין, חדרה, מעלה אדומים, באר שבע ועוד. כל אתר כזה משתמש במאות עד אלפי דונמים של קרקע, שטח שניתן היה לייעד אותו למטרות של בניית אזורי מגורים ואזורי תעשייה. המשרד להגנת הסביבה התריע השנה שהמטמנה הגדולה בישראל, אפעה, השוכנת באיזור הדרום, קרובה למיצוי מלא וייתכן כי עד סוף שנת 2022 לא יהיה מקום להטמין פסולת נוספת בישראל. בעוד הממשלה מחפשת פתרונות נוספים לבעיה, מטמנת אפעה ביקשה הרחבה של כ-700 דונמים נוספים, ובמשרד להגנת הסביבה שוקלים להכריז על תוכנית חירום למציאת קרקעות להטמנה של פסולת בישראל.

 

התקווה: מיחזור פסולת פלסטיק

על אף הפסימיות, נדמה שבכל זאת ישנה תקווה למציאת פתרון לבעיית המטמנות: מי שיכולות לעקוף את המטמנות המזהמות הן חברות המיחזור שמציעות למחזר את הפסולת שאנו זורקים כך שבמקום להטמין אותה נוכל להשתמש בה מחדש.

לפי דוח שפורסם באתר רא"מ והוכן בסיוע של חברת ייעוץ כלכלי בעלת שם עולמי בלתי תלויה, שותפות אנרגיה ומיחזור ישראלית צפויה למנוע הקמה של כשלוש מטמנות ולחסוך עד 30,600 דונמים באזור הדרום. על פי התוכנית, רא"מ תקים מתקן הצפוי להשיב אנרגיה ולמחזר כ-20% מסך פסולת הפלסטיק השנתית בישראל, המהווים כמחצית מהפסולת שמופנית להטמנה באזור הדרום, ולייצר ממנה כ-1.6 מיליון חביות נפט אלטרנטיבי ישראלי לשנה. הנפט ישמש כחומר גלם לתעשייה ויעודד כלכלה מעגלית וייצר כ-50MW חשמל, באמצעות טכנולוגיה חדשנית המשתמשת בתהליך פירוליזה תהליך פירוק על ידי חימום לטמפרטורה גבוהה ללא חמצן ולכן נחשב ידידותי לסביבה.

לפני כמה חודשים קיבלה רא"מ אור ירוק מהוועדה המחוזית להתקדם בפרויקט, בכפוף לתסקיר סביבתי מחמיר שהחברה עורכת כיום בשת"פ עם Afry העולמית.בנוסף, השותפות עובדת על דוח אימפקט, שחלקו פורסם באתר החברה כאמור, ולפיו התרומה הפוטנציאלית של פעילות רא"מ תטפל ב-200-300 אלף טון פסולת פלסטיק מאזור הדרום, ותביא לחיסכון אפשרי באתרי הטמנה וקרקעות בדרום הארץ. תוצאות הביניים מראות שעד שנת 2050 רא"מ צפויה למנוע את הפתיחה של כששלוש מטמנות חדשות בעתיד ובכך לחסוך 19,100-30,600 דונם באזור הדרום, זאת תוך טיפול ב-6.8-7.3 מיליון טון פסולת פלסטיק, שמהווים 58%-35% מפסולת הפלסטיק וכ-22%-13% מנפח הפסולת שהייתה מיועדת להטמנה באזור דרום הארץ.

מנכ"ל רא"מ ג’אק סבג מוסר כי "דוח האימפקט מציג בצורה חד משמעית כי הטכנולוגיה של רא"מ תסייע  בפתרון משבר הטמנת הפסולת בישראל, תוך מיחזור כמות אדירה של פסולת פלסטיק וצמצום שיעור ההטמנה בישראל. ישראל צריכה להחליט: או שנמחזר את הפסולת - או שנטבע בה".

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ברכות לחברה הצעירה והאמיצה

  לצאת ככה בגלויי נגד החברה הכלכלית לים המלח שמחזיקה ברוב של אפעהה ונגד ורידיס שמחזיק רבע מהזכויות מאוד אמיץ! מאחל הרבה בהצלחה לחברה החדשה ואמן שיצליחו להביא בשורה, מי שאמיץ ככה לצאת נגד ורידיס שמתנהגת כקרטל בשוק האשפה הישראלי חזק ומאמץ וזוכה לבירכתי.

  תמר שם-טוב 22/12/2021 11:58

 2. 2
  פשוט לא יאומן שעדיין מטמינים פסולת

  בקרקע ומזהמים את המדינה שכביכול אוהבים ואת מי התהום ואת האויר, יש מדינות עולם שלישי שיותר מתקדמות מישראל! העיקר בייצוא של פתרונות לזבל ומיחזור אנחנו אלופים אבל את הבית שלנו אנחנו שורפים והורסים!
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  zenir7 22/12/2021 09:58