טור דעה

מאקרו: הצמיחה בארה”ב תישאר בישראל הזרים רוכשים מניות

המשקיעים הזרים רכשו מתחילת השנה 2.8 מיליארד דולר מניות בישראל ,הפסקת רכישות הפד מניסיון העבר תגרע מעט מאוד מהצמיחה, השקעות החברות בארה"ב בשיא

מערכת ספונסר 05/12/2021 10:45

א+א-

סקירה שבועית מאקרו ושווקים – אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש

 

 

ישראל.

הביקושים המשיכו לגדול גם אחרי החגים

ההתאוששות במשק נמשכה גם בחודש אוקטובר. הרכישות בכרטיסי אשראי היו גבוהות משמעותית מהמגמה בחודשים האחרונים כאשר ההוצאות לצריכת שירותים חזרו למגמה רב שנתית.

סך השכר במשק משתקם הרבה יותר מהר מהמשרות

נתוני שכר ממוצע במשק עדיין מעוותים בגלל השפעה מוגזמת של שינויים בכמות המשרות ובהרכבן. כמו כן, כדאי לחכות לנתונים של חודש אוקטובר שבו נרשמה ירידה חדה באבטלה, מה שצפוי להקרין על נתוני השכר והמשרות.סך השכר המשולם במשק, שמגדיר בסופו של דבר את כוח הקנייה של הצרכנים, קרוב מאוד לסגירת הפער לעומת המגמה משנת 2019 טרום קורונה, כאשר מספר משרות עדיין רחוק ממנה.

ירידה באשראי בעייתי מעידה על טיב המצב הפיננסי במשק

נתוני האשראי הבנקאי שפרסם בנק ישראל משקפים המשך גידול מהיר באשראי מסחרי ובהלוואות לדיור.קרוב ל-60% מכל הגידול באשראי המסחרי בשנה האחרונה היה לחברות בענף הבינוי והנדל"ן. המגפה לא גרמה לעלייה בשיעור האשראי הבעייתי בענף זה שהמשיך לרדת בהמשך למגמה של העשור האחרון. שיעור החוב הבעייתי בשאר הענפים עלה בתחילת המגפה, אך ירד ברבעונים האחרונים,גם באשראי למשקי בית שיעור האשראי הבעייתי נמצא במגמת ירידה, במיוחד ניכרת ירידה בתחום המשכנתאות בסה"כ, הירידה בחוב הבעייתי מעידה על שיפור במצב הפיננסי של משקי בית וחברות.

הירידה בתשואות האג"ח בישראל הייתה החדה בעולם

בשוק האג"ח המקומי נרשמה בחודש האחרון ירידה חזקה בתשואות האג"ח השקליות, במיוחד באמצע העקום ובציפיות האינפלציה אשר ירדו מעט אך נותרו ברמת 2.5%, הצדקה כלכלית, רק במדד המחירים האחרון שהושפע מסעיף אחד נסיעות לחו"ל ואפילו בשערו של השקל שבחודש האחרון רק סגר את העשירייה של המטבעות החזקים בעולם.הגיוני לצפות שעלייה באינפלציה הרבה מעל התחזיות ברוב המדינות בעולם לא תפסח גם על האינפלציה בישראל כאשר שינוי במדיניות ה-FED מעלה סיכוי לעליית ריבית אצלנו. 

שורה תחתונה: לאור ההערכות שלנו לריבית ואינפלציה, רמת התשואות הנוכחית משקפת יחס סיכוי סיכון לא אטרקטיבי במיוחד. אנו ממליצים לקצר מח"מ התיק לקצר. אנו ממליצים על הטיה לאפיק הצמוד.

 

הזרים ממשיכים לקנות מניות בישראל

המשקיעים הזרים המשיכו להזרים כספים לשוק המניות הישראלי גם ברבעון השלישי עם קניות של קרוב למיליארד דולר. בסה"כ, מתחילת השנה הם קנו מניות בישראל בכ-2.8 מיליארד דולר אחרי היעדרות של שנתיים מהשוק המקומי.

 

עולם.

גל התחלואה הנוכחי בינתיים לא פגע משמעותית בפעילות הכלכלית

בינתיים, למרות עלייה חדה במספר החולים בעיקר באירופה, האינדיקאטורים לפעילות כלכלית בעולם בחודש נובמבר לא הושפעו בצורה מהותית. גלי התחלואה הקודמים השפיעו יותר על מדדי מנהלי הרכש הגלובליים, במיוחד במגזר השירותים.

אירופה – בינתיים מחזיקה מעמד מול גל תחלואה

למרות עלייה משמעותית בתחלואה, בינתיים, לא מסתמנת האטה ניכרת בפעילות באירופה:התעשייה המשיכה להתרחב בנובמבר בקצב דומה לחודשיים הקודמים ,הכי מפתיע היה שיפור במגזר השירותים ,שיעור האבטלה ירד באוקטובר ל-7.3% מתחת לרמה לפני המגפה של  7.5%. מדדי הסנטימנט במגזרים השונים נותרו די יציבים בחודש נובמבר.

האינפלציה באירופה ממשיכה לזנק

נתוני האינפלציה באירופה המשיכו להפתיע ובגדול אחרי עלייה מ-4.1% בחודש אוקטובר ל-4.9% בנובמבר ומ-2.0% ל-2.6% באינפלציית הליבה , קצב העלייה במדד המחירים ליצרן עלה מ-16.1% ל-21.9% (!) באוקטובר. להערכתנו, גם ה-ECB בדרך להוציא את המילה "טרנזיטורי" משימוש.

 

אסיה – הפעילות מתרחבת, האינפלציה עולה בקצב גבוה מהתחזיות

הכלכלות באסיה ממשיכות להתאושש כפי שהצביעו מדדי מנהלי הרכש בתעשייה שבכל המדינות למעט סין גבוהים מ-50. היצוא צומח בקצב גבוה משמעותית מאשר לפני המגפה,נציין שגם באסיה מדדי המחירים שהתפרסמו בסינגפור, מלזיה, וייטנאם, אינדונזיה, תאילנד וקוריאה היו גבוהים מהתחזיות.

ארה"ב – המשק בצמיחה מואצת

המשק האמריקאי מציג תוצאות טובות בחודשים האחרונים. למרות שמספר המשרות החדשות שהתווספו בחודש נובמבר היה נמוך מהתחזיות, להערכתנו זה לא מעיד על חולשה בשוק העבודה. אם כבר יש בעיה, אז היא קשורה כנראה למחסור בעובדים. על כך ניתן ללמוד ממגוון אינדיקאטורים אחרים:בספר הבז’ של ה-FED שהתפרסם בשבוע שעבר נרשם שהתעסוקה גדלה בקצב "בינוני-חזק" לעומת "מתון בינוני" בדו"ח הקודם באוקטובר,כמות שיא של עובדים שלא היו בין מחפשי עבודה התחילו לעבוד בנובמבר,שיעור התעסקה המשיך לעלות, כאשר שיעור האבטלה ירד ל-4.2%, הרבה יותר מהתחזיות וכמעט סגר את הפער לעומת הרמה לפני המשבר,גם הנתונים האחרים בארה"ב מצביעים שהכלכלה מתרחבת "על סטרואידים". מדדי מנהלי הרכש ISM במגזר השירותים טיפס לשיא של כל הזמנים. גם המדד בתעשייה נמצא ברמות גבוהות, החברות ממשיכות לבצע השקעות בהיקפים חסרי תקדים,לפי GDP Now , המשק האמריקאי צפוי לצמוח ברבעון הרביעי בשיעור גבוה של .9.7%.

השווקים משקפים שעליית ריבית תפגע בצמיחה ותוריד את האינפלציה

התפנית שעשה נגיד ה-FED בהתייחסותו לאינפלציה לא הייתה צריכה להפתיע. לבנק מרכזי שפועל משיקולים רציונאליים לא הייתה ברירה. לפי התחזיות, קצב האינפלציה צפוי לעלות בנובמבר ל-6.7% ושל אינפלציית הליבה ל-4.9%. זאת לא רמת האינפלציה שהבנק המרכזי יכול לסבול. ה-FED צפוי לזרז צמצום הרכישות ולפי החוזים לבצע שלוש העלאות ריבית עד סוף השנה הבאה. הירידות במניות ובתשואות האג"ח משקפות שעליית ריבית יחסית צנועה תספיק כדי לפגוע בצמיחה ולדכא את האינפלציה. תרחיש זה אפשרי, אך להערכתנו הוא לא בעל סיכוי גבוה ביותר להתממש.

הצמיחה לא תרד כל כך מהר

אנו לא מעריכים שהפסקת רכישות ה-FED ועליית ריבית, כפי שמגולמת, תוביל לירידה בצמיחה:

הפסקות בהקלה כמותית לא פגעו בצמיחת המשק האמריקאי בעשור לפני המגפה. מאז שנת 2010 בתקופות ה-QE הצמיחה השנתית הממוצעת הייתה כ-1.9%. בתקופות בהן ה-FED לא עשה QE, הצמיחה הממוצעת הייתה 2.3%.

הצבענו בתחזית לשנה הבאה שפרסמנו לפני שבוע על שורה של סיבות שהופכות את ההתרחבות הנוכחית בכלכלה לחזקה ולייחודית במאפייניה. הצמיחה לא מתבססת רק על הריבית הזולה. הפסקת רכישות ועליית ריבית בשיעור של 1.5%-2.0% לא צפויה לפגוע משמעותית בהתקדמות הכלכלה.

רווחיות החברות במגזר העסקי האמריקאי נמצאת ברמות שיא של חמישים השנים האחרונות.החברות אומנם ממונפות וחשופות לשינוי בריבית, אך הן מחזיקות כמות מאוד גבוהה של נכסים נזילים. היחס בין סך החוב לנכסים נזילים ירד לאחת הרמות הנמוכות היסטורית,שילוב בין רווחיות חזקה ורמה גבוהה של נכסים נזילים צפויה לשפר עמידות המגזר העסקי מפני עליית ריבית.המינוף של משקי הבית בארה"ב הוא אחד הנמוכים היסטורית,המגזר הממשלתי אומנם ממונף מאוד, אך נראה שנסיגת ה-FED לא גורמת לפחות בינתיים לעלייה בעלויות מימון שלו.שורה תחתונה: אנו ממליצים על חשיפה בינונית גבוהה לאפיק המנייתי.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה