קרדיט: freepik

השתלות שיניים והרמת סינוס – רפואת שיניים במאה העשרים ואחת

השתלות שיניים מאפשרות לשחזר בצורה מושלמת שיניים שאבדו ולהשתיל שיניים חדשות, שבמובנים מסוימים יהיו אפילו עדיפות על השיניים המקוריות שאבדו. מה כולל התהליך?

תוכן מקודם 01/12/2021 15:57

א+א-

עולם הרפואה על שלל תחומיו השונים מתקדם ומתפתח במהירות רבה, ודוגמאות טובות לכך המוכרות לרבים מאיתנו ניתן למצוא בתחום רפואת השיניים. גם בתחום זה ההתקדמות היא עקבית ומשמעותית ביותר, וטיפולי השיניים העומדים לרשותנו כיום עדיפים בהרבה על אלו שהיו כשרק היינו ילדים. השתלות שיניים מהוות מקרה מתבקש לבחון בהקשר זה – כיום ניתן לשחזר בצורה מושלמת שיניים שאבדו ולהשתיל שיניים חדשות, אשר במובנים מסוימים יהיו אפילו עדיפות על השיניים המקוריות שאבדו.

 

השתלת שיניים – במה מדובר ומה כולל התהליך?

מהן בעצם השתלות שיניים? מה משתילים בפה במקום שן שאבדה וכיצד זה נעשה?

במקרים רבים חווים אנשים אבדן של שיניים, אשר מתרחש ממגוון סיבות שונות דוגמת תאונות, מחלות חניכיים או שיניים (עששת) אשר מתפתחות והורסות את השן ועוד. במקרים אלו ניתן כאמור לשחזר את השן המקורית ולהשתיל שן מלאכותית, אך זהה לשן אמיתית מכל בחינה רלבנטית.

 

כיצד זה נעשה? ובכן, בשלב ראשון עורכים בדיקות על מנת לקבוע האם ניתן לבצע השתלת שיניים או שמה ישנן הכנות שצריך לעשות קודם, דוגמת הרמת סינוס (לכך נגיע בהמשך). במידה וניתן להתקדם להשתלה, מתחילים בתהליך עצמו – בשלב הראשון מוחדר שתל דנטלי לתוך עצם הלסת. שתלים דנטליים הם בעצם סוג של ברגים קטנים מטיטניום אשר מוחדרים בחלקם לתוך עצם הלסת, וזו קולטת אותם ומתאחה סביבם ובכך בעצם הופכת אותם לחלק אינטגראלי מהגוף. בשלב הבא, הנערך לרוב כמה שבועות או חודשים לאחר ההשתלה על מנת לתת לעצם זמן להתאחות ולקלוט את השתל הדנטלי, מחברים מבנה לחלק של השתל אשר נשאר בולט מחוץ לחניכיים במקום בו הייתה השן המקורית שאבדה. על גבי המבנה מרכיבים כתר, וכך מקבלים שן מלאכותית אמנם, אך זהה מכל בחינה אפשרית ורצויה לשן אמיתית, הן מבחינת מראה והן מבחינת עמידות, קשיחות, סיוע בלעיסת מזון וכיוצ"ב. שיניים מלאכותיות מושתלות הן חזקות, עמידות ואינן נתונות למחלות כמו עששת וכו’, בשונה משיניים "אמיתיות". מבחינות אלו, שיניים מושתלות מחזיקות ביתרונות על פני השיניים המקוריות.

 

הרמת סינוס והכנה מקדימה

כאמור, בשלב הראשון בתהליך השתלת השיניים עורכים בדיקות על מנת לקבוע האם ניתן להתחיל בהשתלה. במקרים רבים עצם הלסת במקום בו חסרה השן אינה עבה ורחבה מספיק, ולכן לא בטוח כי תוכל לקלוט את השתל הדנטלי בצורה טובה ויציבה. במקרים אלו מבצעים הליך מקדים בשם "הרמת סינוס", במסגרתו מעבים את עצם הלסת במקומות הנדרשים באמצעות חומר מלאכותי. לאחר שהלסת מחלימה מההליך ומתעבה כמו שצריך, ניתן להתחיל בהשתלת השיניים. קיימים סוגים שונים של הרמת סינוס, בפרט הרמת סינוס פתוחה או סגורה (קישורים למידע על הרמת סינוס פתוחה). אלו הם מקרים שונים הנקבעים על פי מידת הדלילות של עצם הלסת באותו מקרה ספציפי. בהתאם לכך תיקבע סוג הרמת הסינוס הנדרשת, וההליך הנדרש להשלמתה.

 

בכל מקרה, במידה ואתם מתעניינים בהשתלת שיניים מומלץ להגיע למומחה לשיקום הפה – רופא שיניים המתמחה גם בהשתלות שיניים ושתלים דנטליים - ולקבל ממנו חוות דעת מקצועית. כך תבטיחו כי אתם עוברים את התהליך כמו שצריך, ובצורה בטיחותית ויעילה לטווח הרחוק.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה