ריבית

הוועדה המוניטרית החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%

"נרשמו העלאות ריבית בעולם רק במדינות בהן נרשמה חריגה ניכרת מיעד האינפלציה, בעוד שבישראל הציפיות מהשווקים מצויות בתוך תחום היעד"

מערכת ספונסר 22/11/2021 17:00

א+א-

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%.
הועדה נימקה את החלטתה וציינה כי "המשק הישראלי ממשיך בפעילות כלכלית רציפה ומתרחבת לצד נגיף הקורונה. עם זאת, עדיין קיימת מידה של אי-ודאות לגבי הפעילות הכלכלית במשק לטווח הבינוני, במיוחד באשר למצב שוק עבודה, ולנוכח קיומו של הסיכון למחזוריות של גלי תחלואה נוספים בארץ ובעולם.

מדד אוקטובר עלה ב - 0.1%, והאינפלציה בשנים-עשר החודשים האחרונים ירדה ועומדת על 2.3%. עד כה נרשמו העלאות ריבית בעולם רק במדינות בהן נרשמה חריגה ניכרת מיעד האינפלציה, בעוד שבישראל הציפיות מהשווקים מצויות בתוך תחום היעד ועל פי תחזיות חטיבת המחקר של בנק ישראל ושל החזאים, האינפלציה צפויה להיות נמוכה יותר בעוד 12 חודשים.

לאחר שברביע השני של השנה המשק צמח בקצב מהיר שביטא את תהליך היציאה מהמשבר, על פי האומדן הראשון לנתוני החשבונאות הלאומית של הרבעון השלישי, צמיחת המשק האטה ועמדה על שיעור שנתי של 2.4%. עם זאת, הצמיחה בארבעת הרבעונים האחרונים עמדה על כ - 6%.

במהלך התקופה הנסקרת חל ייסוף חד בשקל ובמהלכה סיים הבנק את תכנית הרכישות בהיקף 30 מיליארדי דולר עליה הכריזה הוועדה המוניטרית בתחילת השנה. הוועדה מדגישה כי רף זה אינו רף עליון והבנק ממשיך לפעול בהתאם למצב המשק ולהמשך הפעילות הכלכלית.

נתוני שוק העבודה מעידים על קושי מסוים בחזרת המשק לרמות התעסוקה והאבטלה שאפיינו אותו טרם המשבר. אמנם שיעור האבטלה הרחבה ירד לכ - 7% בחודש אוקטובר אך שיעור התעסוקה נותר יציב.

מחירי הדירות עלו ב - 12 החודשים האחרונים בכ - 10%, קצב גבוה בהשוואה לשנים האחרונות. קצב העלייה השנתי של מחירי השכירות נותר מתון יחסית.

בכלכלה הגלובלית נמשכת מגמת ההתאוששות, אך מתגברים הסימנים להאטה בקצב הצמיחה. סביבת האינפלציה בעולם מוסיפה לעלות ולהיות גבוהה, אם כי הערכות הבנקים המרכזיים והחזאים במדינות המובילות הן שחלק משמעותי מהעלייה אינו צפוי להתמיד. בתוך כך, ההידוק המוניטרי בעולם נמשך.

בנק ישראל יסיים את רכישות האג"ח הממשלתיות בשווקים במהלך דצמבר ובכך יסתיימו תכניות ההתערבות בשוקי האג"ח שהוכרזו במהלך 2020.

תהליך התאוששות המשק הישראלי מהמשבר נמשך. עם זאת, עדיין קיימים אתגרים לפעילות הכלכלית. לכן, הוועדה תמשיך לנהל מדיניות מוניטרית מרחיבה לאורך זמן, בהתאם לקצב הצמיחה והתעסוקה ותוואי האינפלציה. זאת על מנת להמשיך ולתמוך בהשגת יעדי המדיניות ובהתאוששות הכלכלית מהמשבר, ולהבטיח המשך פעילותם התקינה של השווקים הפיננסים".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה