אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

טור דעה

מאקרו שווקים - האם בעיות שרשרת האספקה נפתרו?

המשק ממשיך לצמוח בקצב מהיר,קצב הצמיחה השנה צפוי לעמוד על כ-6.2% , העלייה החזקה במדד הייצור התעשייתי בחודש אוקטובר עשויה לבשר על הגדלת ההיצע והקלה

חדשות ספונסר 21/11/2021 11:59

א+א-

סקירת מאקרו ושווקים שבועית – מאת אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש 

ישראל.

המשק הישראלי ממשיך לצמוח בקצב מהיר

התמ"ג בישראל עלה ב-2.4% בלבד ברבעון השלישי. אולם, המרכיבים העיקריים צמחו בקצב גבוה. היצוא עלה ב-7.5% וההשקעות ב-14.8%. הצריכה הפרטית שצמחה בקצב נמוך של 0.7%, הושפעה בעיקר מהירידה בצריכת מוצרי בני קיימא, מזון והלבשה אחרי צמיחה גבוהה מאוד במחצית הראשונה של השנה.

בסה"כ, התמ"ג במשק עדיין לא חזר לקו המגמה מלפני המשבר . הוא צפוי לסגור את הפער בשנה הקרובה, מה שלא קרה אחרי המשברים שהתרחשו בעשורים האחרונים. הצריכה הפרטית עדיין מפגרת בכ-6% אחרי המגמה לפני המשבר,הביטוי הכי בולט להתאוששות ולאופטימיות של המגזר העסקי בא לידי ביטוי בצמיחה מהירה בהשקעות, למעט ההשקעות בכלי תחבורה. ברבעונים האחרונים האיצו ההשקעות בבנייה, בפרט בבנייה למגורים. מאז פרוץ המגפה נרשמה קפיצה של ממש בהשקעות בציוד מידע ותקשורת, זאת במקביל להמשך צמיחה מהירה בקניין רוחני. ההשקעות בתחומים אלו צפויות להוביל לשיפור בפריון ובצמיחה.

שורה תחתונה: המשק ממשיך לצמוח בקצב מהיר. הצמיחה נשענת על מגוון תחומים, כולל צריכה פרטית, השקעות ויצוא. קצב הצמיחה השנה צפוי לעמוד על כ-6.2%.

 

סימני בהלה של מחזיקי מט"ח

לא רק התנהגות בשוק האג"ח לא לגמרי מסתדרת עם פרסום מדד המחירים, אלא גם של השקל. השקל, שהתחזק מול הדולר בתקופה האחרונה בניגוד למגמה ביתר המטבעות העיקריים, המשיך התחזקותו גם אחרי הפרסום של מדד המחירים לצרכן. אולם, אם לדעתו של שוק האג"ח המדד האחרון מבטל למעשה סיכוי לעליית ריבית בישראל, השקל היה אמור דווקא להיחלש. כנראה שהתחזקות השקל הפעם לא קרתה על רקע שינוי בציפיות הריבית.

לפני שבוע הצגנו שהסיבה העיקרית להתנהגות שע"ח של השקל בשנים האחרונות היו עסקאות גידור של המשקיעים המוסדיים. אף על פי כן, נראה שבהתחזקות האחרונה היה מעורב גורם דומיננטי נוסף.

שתי העובדות יכולות לתת רמז לכך: 1. התחזקות השקל התרחשה על רקע העלייה במחזורי המסחר של המשקיעים המקומיים, כאשר המחזורים של הזרים דווקא ירדו. 2. התחזקות השקל התרחשה תוך כדי ירידה במחזורי המסחר בעסקאות החלף ועלייה במחזורים של עסקאות המרה. בדרך כלל, התחזקות השקל בשנה האחרונה הייתה מלווה בעלייה במחזורי העסקאות החלף על רקע פעילות משקיעים מוסדיים.

שורה תחתונה: יתכן ומרבית ההתחזקות האחרונה של השקל לא נגרמה בגלל עסקאות גידור, אלא בגלל המרות בהולות של מחזיקי מט"ח הישראליים לאור מהירות נפילתו של שע"ח ושבירת רמות שיא היסטוריות.

 

עולם.

אירופה נכנסה לגל חדש. מהן ההשלכות האפשריות?

חלק מהמדינות באירופה שוב נכנסו למגבלות וסגרים ברמות שונות בגלל התחלואה:

גלי התחלואה הקודמים גרמו למשק האירופאי לגלוש לצמיחה שלילית.

האירו נחלש במהירות על רקע הירידה בפערי התשואות בין ארה"ב לאירופה שמשקפים ציפיות לשינויים בריבית. אנו לא בטוחים שזה ימשך לאורך זמן. להערכתנו, האינפלציה באירופה תמשיך לעלות. מלבד הנסיבות שמשפיעות על האינפלציה בכלל המדינות, באירופה יש גורמים נוספים כגון עלייה מהירה הרבה יותר משאר המדינות במדד המחירים ליצרן, העלייה החריגה במחירי האנרגיה והיחלשות האירו. בסיכוי לא מבוטל ה-ECB יצטרך לרסן את מדיניותו בשנה הקרובה, מה שעשוי להוביל להיפוך המגמה במטבע האירופאי. בתקופות של היחלשות האירו בשנים האחרונים שוק המניות האירופאי השיג תשואה דומה ל-MSCI World. לעומת זאת, כשהאירו התחזק הביצועים של המניות באירופה היו נחותים יחסית למדד המניות העולמי ,מאז אמצע 2020 הסקטורים Consumer Cyclical, Utilities, Materials ו-Financial השיגו ביצועים עודפים בתקופות עלייה בתחלואה באירופה. לעומת זאת, על פי ניסיון העבר כדאי להתרחק כעת ממניות של שירותי הבריאות, צריכה שוטפת וטכנולוגיה 

 

הצמיחה במשק האמריקאי מאיצה

הנתונים הכלכליים בארה"ב משקפים האצה בצמיחה ברבעון הרביעי. מדד האינדיקאטורים המובילים עולה בקצב גבוה באוקטובר , המכירות הקמעונאיות ממשיכות לשקף ביקושים חזקים למוצרים, למרות שלא ברור מהי ההשפעה של עליות מחירים עליהן .האינדיקאטורים השונים מראים שלחץ לעליית מחירים במשק האמריקאי ממשיך להתגבר. בסקרי שלוחות ה-FED לחודש נובמבר שהתפרסמו בשבוע שעבר הרכיב שמשקף את רמת המחירים המשיך לעלות. במקביל, גם הרכיבים שמשקפים זמני הספקה נמצאים ברמות מאוד גבוהות, מה שמעיד על המשך בעיות בשרשרת ההספקה, יחד עם זאת, העלייה החזקה במדד הייצור התעשייתי בחודש אוקטובר עשויה לבשר על הגדלת ההיצע והקלה צפויה בשיבושים.

גם בארה"ב התחילה להופיע שוב עלייה במספר החולים במדינות רבות. להבדיל מאירופה, ניסיון השפעת המגפה על שוק המניות בשנה האחרונה ממחיש באופן ברור שיש רק שני סקטורים שביצועיהם ביחס למדד מניות כללי הושפעו באופן ברור ממספר חולים. סקטור הטכנולוגיה בלט לטובה בתקופות של עלייה בתחלואה לעומת ביצועים נחותים של מניות האנרגיה .

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה