צילום: אנפיט

אנרגיה ירוקה

רותם ארגיה יכולה לנצל את מחירי המטמנות הגבוהים

החברה בתהליך תסקיר שאמור לבחון אם הקמת המתקן למחזור פסולת פלסטיק עדיף סביבתית על פני השימוש במטמנות, אשר יהווה תחרות במחירים ואף ירוק יותר

חדשות ספונסר 09/11/2021 15:27

א+א-

שותפות רותם אנרגיה מחצבים (רא"מ) פועלת בתחום חיפוש, פיתוח והפקה של אנרגיה מפצלי שמן ופסולת עירונית ממוינת בעלת ריכוז גבוה של פלסטיק, מצפה לקבל בחודשים הקרובים את תוצאות התסקיר הסביבתי שבוחן את עדיפות הטכנולוגיה של החברה למחזור פלסטיק, על פני השימוש במטמנות שנהוג כיום בישראל.

 

התסקיר, שהוזמן לשם קבלת אישור של הוועדה המחוזית ועומד בסטנדרטים מחמירים, מתבצע בשת"פ גוף בינלאומי מוביל (Afry) ועל פי הנחיות המשרד להגנת הסביבה, ואמור להיות השלבים האחרונים באישור הקמת המפעל.

 

ישראל מטמינה כיום כ-80% מכמות פסולת הפלסטיק השנתית שלה שמעורכת בכ-1 מיליון טון, בעוד רק כ-11% מכמות זו ממוחזרת.  רק לאחרונה העבירה הממשלה החלטה להפחית את שיעורי ההטמנה ב-71% לצד מעבר מכלכלה לינארית לכלכלה מעגלית עד לשנת 2050, אך דו"ח מבקר המדינה שפורסם במרץ השנה חשף כי "לא נעשו צעדים טכנולוגים לשיפור תהליך המחזור. גם השרה להגנ"ס הודתה לאחרונה כי כבר בשנה הבאה (2021), ייתכן שלא יהיה עוד מקום להטמנת פסולת בישראל.

 

מתקן רא"מ  העתידי צפוי לתת פתרון מיחזור סביבתי לכ- 200 אלף טון פסולת פלסטיק מדי שנה  כ-20% מפסולת הפלסטיק השנתית בישראל, בכך המתקן יכפיל פי ארבעה את כמות המיחזור בישראל ויהווה תחרות על המטמנות אשר מחיריהם מאמירים עקב מחסור.

 

הטכנולוגיה החדשנית שבה משתמשת החברה היא טכנולוגיה של חברה בינלאומית (Enefit) ומוכיחה את עצמה לאורך שנים במדינות רבות בעולם. על אף הניסיונות של ארגונים ירוקים לטעון כי הטכנולוגיה עברה מהעולם ולא נעשה בה שימוש יותר, המציאות הפוכה. נכון להיום הטכנולוגיה משמשת לייצור כימיקלים וייצור מוצרים מבוססי פלסטיק, בדומה לפרויקט שמקדמת חברת רותם אנרגיה מחצבים.

 

לפני כחודשיים, דיווחה רא"מ כי ענקית ההנדסה והתשתיות SEPCO 3 שנמצאת בבעלות POWERCHINA הסינית עומדת במלוא הדרישות לשמש כקבלן הביצוע של הפרויקט, לאחר שהייתה בין החברות שהגישו הצעה לבנות את המתקן. הענקית SEPCO 3 הביעה אמון בפרויקט רא"מ בכך שהגישה בנוסף מכתב כוונות על נכונותה להשקיע 10% לפחות מההון העצמי שיידרש לפרויקט. ההצעה כוללת גם מכתב כוונות למימון 85% מעלויות ההקמה של המתקן.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה