אנרגיה ירוקה

הממשלה תקצה כ-725 מיליון ₪ להתייעלות אנרגטית ולהפחתת פליטות גזים

הממשלה תעניק מענקים להתייעלות באנרגיה במגזר התעשייתי-מסחרי ולייצור אנרגיה סולרית ותשקיע מיליוני שקלים ביישום תוכניות לשימוש באנרגיה מקיימת ברשויות המקומיות

פולי טל 25/10/2021 11:58

א+א-

הממשלה אישרה את תוכנית ראש הממשלה נפתלי בנט, שרת האנרגיה קארין אלהרר והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג להתייעלות אנרגטית ולהפחתת גזי חממה לשנים 2030-2020.

 

הצעדים הנכללים בהחלטה מסתכמים ב-725 מיליון ש"ח וייושמו בכל ענפי המשק. 450 מיליון ש"ח יוקצו למענקים להתייעלות אנרגטית ולהפחתת גזי חממה. מענקים אלה כוללים הסבה מדלקים לחשמול בתהליכים, אגירת אנרגיה במגזר העסקי וכיו"ב.

 

המענקים יינתנו לפרויקטים שיביאו לחיסכון באנרגיה ולהפחתת פליטת גזי חממה על ידי החלפת טכנולוגיות ישנות במערכות חדשות וחסכוניות כמו מיזוג אוויר, משאבות חום, תאורה ועוד. בנוסף, לראשונה יינתנו תמיכות עבור פרויקטים שעשויים להביא בשנים הקרובות למינוף השקעות של כ-1.5 מיליארד ₪ בהתייעלות באנרגיה ובהפחתת זיהום אוויר.

 

כ-150 מיליון ₪ נוספים יוקצו על ידי שני המשרדים כדי לגבש וליישם תוכניות פעולה להיערכות לשינויי אקלים בין השנים 2024-2022. מימוש תוכניות הפעולה ייעשה בדגש על קידום אנרגיה מקיימת בכלל המגזרים בשטח המוניציפלי, כולל מגזרי המגורים, התעסוקה, המסחר והתעשייה.

 

תוכנית הפעולה המקומית היא תוכנית מקיפה שנועדה לסייע לרשויות מקומיות לצמצם פליטות גזי חממה ולהתמודד עם האתגרים שמציבים שינויי האקלים. תוכנית זו גם מסייעת לחיסכון בהוצאות ולהגדלת הכנסת הרשות הן על ידי צמצום צריכת האנרגיה וייצור אנרגיה נקייה הן על ידי תכנון פעולות להיערכות לאירועי אקלים במטרה להימנע מהנזקים הכרוכים בכך.

 

גם תחום התחבורה זוכה להתייחסות משמעותית בהחלטה, עם תקציב בסך 60 מיליון ₪ ממשרד האנרגיה לפריסת תשתיות לתחבורה חשמלית ברחבי הארץ בין השנים 2023-2021.

 

נוסף על כך יקדם משרד האנרגיה מיזמי חלוץ והדגמה להוכחת היתכנות כלכלית של פרויקטים באמצעות התייעלות בצריכת אנרגיה ואגירה, תחבורה נקייה, הסבת דלקים וחשמול תהליכים. לשם כך יוקצו 35 מיליון ₪ בין השנים 2026-2022. 

 

4 מיליון ₪ נוספים יוקצו על ידי משרד האנרגיה למיפוי פוטנציאל הייצור של אנרגיה סולרית על גגות, חניונים, מגרשי ספורט וכו’ והנגשת המידע לציבור באמצעים מקוונים. באמצעות המיפוי יוכל כל בעל מבנה לבדוק את פוטנציאל ייצור האנרגיה המתחדשת של הגג שלו, כולל עלויות של התקנת הפנלים.

 

צעד נוסף הכלול בהחלטה הוא קידום של אנרגיה קהילתית, בין השאר בבתים משותפים. אנרגיה קהילתית היא מודל המייצר שיתופי פעולה וחיבורים בין גופים שונים במשק הכוללים גם את הציבור הרחב, לשם קידום אנרגייה מקיימת. מודל זה קיים בעולם כבר עשרות שנים ומקודם ביתר שאת בשנים האחרונות מתוך הבנה כי יש צורך בהשתתפות אקטיבית של כלל הציבור כדי להגיע ליעדים המדיניים ולממש את הפוטנציאל הקיים. המשרדים יפתחו מתווה לקידום הנושא ויקצו 2 מיליון ₪ למיזמי הדגמה בשנים 2023-2022 הקרובות.

 

מתוך הבנה שאחת הדרכים לקידום יישום והטמעה של אנרגיה מקיימת היא העלאת המודעות בקרב הציבור הרחב והכשרה מקצועית, יקצה משרד האנרגיה 10 מיליון ₪ בין השנים 2026-2022 לצעדים בתחומי הכשרה וחינוך.

 

ראש הממשלה נפתלי בנט בפתח ישיבת הממשלה: "משבר האקלים הוא אחד הנושאים המרכזיים על סדר היום העולמי, ובצדק. הוא נוגע לחיים של כולנו, וגם לחיים של הילדים והנכדים שלנו. זה בנפשנו. אנחנו נדרשים לזה גם כאן בישראל, בכל הדרגים ובכל המשרדים.

 

הממשלה תאשר היום מספר החלטות, בהן קידום תחבורה נקייה ודלת פחמן, התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות, עידוד חדשנות טכנולוגית והאצת תשתיות. יש עוד שורה של פעולות שאנחנו בוחנים ונודיע עליהן בהמשך לכשיבשילו".

 

שרת האנרגיה קארין אלהרר: "אישור התוכנית עם תקציב ייעודי ליישומה הוא צעד חשוב המוכיח את מחויבות משרד האנרגיה למאבק במשבר האקלים ואת פועלו כדי לשלב מאבק זה בתוכנית העבודה של המשרד. ההשקעה חסרת התקדים בחסכון אנרגטי ברמת הלאומית והפרטית לצד הגברת המודעות הצרכנית תשפיע לטובה על האקלים והכלכלה הישראליים ותקל על הגעה ליעד של 30% מתחדשות ב2030 באמצעות צמצום צריכה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה