יניב פגוט, מנהל מחלקת מסחר נגזרים ומדדים בבורסה לניע קרדיט: סיון פרג'

אנרגיה ירוקה

משבר האנרגיה או הזדמנות האנרגיה? תחליטו אתם

עלייה חדה במחירי אנרגיה עלולה לפגוע בקצב הצמיחה העולמי ולהאיץ מימוש חד במחירי האנרגיה.

יניב פגוט 24/10/2021 15:19

א+א- 1

מעטים, אם בכלל, צפו את גל העליות החד במחירי האנרגיה בעולם, אך שורה של גורמים חברו יחדיו והניעו את העליות יוצאות הדופן ונזכיר כמה מהן.

 

מחירי הגז מזנקים, בין השאר, על רקע האצת הפעילות הכלכלית העולמית ביציאה של ממשבר הקורונה. הממשל הסיני הורה לחברות הסיניות להצטייד בגז הנדרש, על מנת לתת פתרונות לצרכי המשק הסיני והדבר מגביר את הביקושים לגז. הרצון של הסינים להקטין זיהום, לאחר שנים של אדישות כלפי הסוגייה הזו, תומכים אף הם במחירי גז גבוהים.

 

בארה"ב אשר גם בה מזנקים מחירי הגז חלו שיבושים קשים בחלק מתשתיות הגז במדינה נוכח התקפת סייבר. נזקי הסופה "אידה" במפרץ מקסיקו פגעו אף הם בהיצע האנרגיה בארה"ב. 

 

רגע לפני החורף האירופאי הקר, מלאי הגז ביבשת זו נמוך בכ- 20% מרמתו הממוצעת בשנים קודמות ולאור העלייה במחיר הגז, החשש הוא שמשקי בית רבים יתקשו לחמם את ביתם ברמות מחירים אלו. חלק ממגזרי התעשייה הודיעו על הפסקת ייצור של מוצרים מסוימים, אשר כלכליות ייצורם אבדה במחירי האנרגיה הנוכחיים. החדירה המהירה של האנרגיות הירוקות לאירופה, הגבירו את התלות האנרגטית של היבשת ברוח ואולם בחודשים האחרונים הרוח אכזבה. יש המאשימים את רוסיה האחראית לכ- 40% מאספקת הגז לאירופה בתרומה אקטיבית להאמרת מחירי הגז, על רקע רצונה לקדם את נורדסטרום 2, צינור הגז החדש מרוסיה לגרמניה, אולם הרוסים עצמם עומדים בהתחייבויות החוזיות שלהם בתחום הגז. 

 

הקמפיין העולמי המתגבר והמוצדק להקטנת פליטת פחמן, הביא להשקעות חסר בתעשיית הגז והנפט והשקעות חסר אלו מקבלות ביטוי בבעיות קשות בצד ההיצע העולמי. אם נרצה או לא, העולם יהיה תלוי עוד שנים רבות במקורות אנרגיה מזהמים ורצוי שלצד הגברת הייצור של אנרגיה ממקורות חלופיים, העולם ידאג לאספקה סדירה ומספיקה של אנרגיה מסורתית.

 

עליית מחירי הגז לשיאים, תומכים אף הם במחירי נפט גבוהים, בשל היותו אלטרנטיבה אנרגטית זולה יחסית לגז ברמות המחירים הנוכחיות.

 

וויסות ההיצע העולמי על ידי מדינות OPEC+ אשר בחרו לאחרונה להגדיל בכ- 400 אלף חביות ליום בלבד את ייצור הנפט היומי ולא לתת מענה טוב יותר למחסור העולמי, תומכים במחירי נפט גבוהים. היה והלחצים הפוליטיים המוצדקים של יבואניות הנפט על יצואניות הנפט יניבו תוצאות טובות יותר, עשוי מחיר הנפט להתממש בחדות. מחירי הנפט רגישים במיוחד לקצב הצמיחה העולמי שגוזר את הביקושים לאנרגיה.

 

עליית מחירי אנרגיה כה חדה עלולה לפגוע בקצב הצמיחה העולמי ולהאיץ מימוש חד במחירי האנרגיה.

 

כפועל יוצא מהראלי במחירי האנרגיה, מחירי מניות האנרגיה בארה"ב ובעולם כולו זינקו בכלמעלה מ- 50% מתחילת שנת 2021, כך שמדדי הנפט והגז מובילים את טבלת התשואות הסקטוריאליות.

 

מעניין לציין כי למרות התשואות הפנטסטיות של מגזר הנפט והגז, המשקיעים לא נשבו בקסמי ההשקעה בסקטור האנרגיה והצבירות בקרנות הסל העוקבות אחר הסקטור ותתי הסקטורים שלו מתונות, ומנגד, לפחות בעולם, גוברות ההשקעות בקרנות סל המשקיעות בחברות הנותנות התייחסות טובה וסדורה לשיקולים סביבתיים.

 

המשקיעים אשר התאכזבו פעם אחר פעם מהשקעה מוגברת בסקטור האנרגיה לא זינקו על העגלה הדוהרת של סקטור האנרגיה, הן מחשש מהתנודתיות המוגברת הכרוכה בהשקעה זו, ואם מתוך תפישה שהאופק הכלכלי ארוך הטווח של המגזר מוגבל, בשל המעבר המואץ לאנרגיות ממקורות חלופיים, אשר צפוי לכרסם בהתמדה בביקוש לאנרגיה שחורה בעתיד. יותר רכבים חשמליים, יותר רכבי מונעי מימן והרבה פחות רכבים מונעי בנזין, לצד יותר מתקני ייצור ואגירה של אנרגיה חלופית, מלמדים ולו במעט על הביקוש ארוך הטווח לאנרגיה שחורה ואולם בתווך עשויים מחירי האנרגיה המסורתית לשייט מידי פעם ברמות מחירים גבוהות. 

 

ברמות המחירים הנוכחיות של הנפט והגז ניתן להבין את החשש של המשקיעים מהגברת ההשקעה בסקטור הנפט והגז, גם אם דומה כי הגורמים קצרי הטווח שתומכים בראלי הנוכחי שרירים וקיימים ויכולים בהחלט להניע גל עליות נוסף.

 

משקיעים הסבורים כי העלייה במחיר הגז והנפט זמנית ואולם באופן מובן אינם רוצים למכור בחסר את מניות הסקטור הלוהטות, תרתי משמע, יכולים להשקיע במדדי מניות רחבים בעלי חשיפה מוקטנת לדלקים פוסיליים. מדובר בהזדמנות נוחה לשלב בין השקעות ערכיות לרציונל כלכלי ולהסיט חלק מההשקעות במדד הרחב להשקעות אלו. בבורסת תל אביב השקנו בנובמבר 2020 את מדד ת"א-125 אקלים נקי, ללא דלקים פוסיליים, הגורע ממדד היחס המוביל של בורסת תל אביב את המניות הפוסיליות.

 

ההיגיון הבסיסי שעמד מאחורי השקת המדד היה לנפק למשקיעים המתעדפים השקעות סביבתיות, מכשיר השקעה הולם. התנודתיות המוגברת של תחום האנרגיה הפוסילי מגבירה את ההסתברות לכך שהמדד ללא המניות הפוסיליות יהיה תנודתי פחות. זרם ההשקעות הגובר המופנה להשקעות באנרגיה חלופית והסטת ההשקעות מאנרגיה שחורה לאנרגיה מתחדשת צפוי להשפיע גם הוא על עליות המימון של חברות האנרגיה המסורתית ולהשפיע על תמחורן דרך ייקור עלות ההון.

 

המדהים הוא, שלמרות הראלי יוצא הדופן במחירי מניות הגז והנפט בבורסת תל אביב, הציג מדד ת"א-125 אקלים נקי תשואות די דומות לתשואות מדד ת"א-125 וזאת בשל תשואות חסר של מספר מניות פוסיליות בולטות. משקיעים אשר מאמינים כי מחירי הנפט והגז ימשיכו לשייט ברום רב, יוכלו לממש את תזת ההשקעה שלהם באמצעות השקעה ישירה בקרנות הסל העוקבות אחר מדד הנפט והגז המקומי ו/או קרנות סל העוקבות אחר סקטור האנרגיה בארה"ב, הנסחרות אף הן בבורסה בתל אביב, כך שזה יאפשר להם לעבות את ההשקעה במדד ת"א-125, אשר לו חשיפה של כ- 9% למניות פוסיליות.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    משבר אנרגיה כשהתרסק היה הזדמנות וגם|198|

    יש מומחים שאומרים שההזדמנויות המשמעותיים במשברים... אצלינו למשל יש מניות גז נפט- שעדיין לא עלו חצי ממה התרסקו בתחילת 2020 קורונה.. למרות שהנפט גז שילש את מחירו בעליות.... נראה אם זה ישפיע לטובה להמשך ולדוחות.. למשל הדלקיות ישראמקו וכו... למשל דלק קבוצה בתחילת ינואר 20... התרסקה מ60 ל6... מזה זמן עולה יפה.. ועדיין לא החזירה חצי ממה נפלה... אז בשלב ראשון נראה שעולה מעל 30 ועוד.... שזה רק חצי ממה נפלה... ללא ספק אירופה בבעיה.. גם בגלל התלות בדוב הרוסי.. הם חייבים להשיג אנרגיה מכל מקום.. רק מחשבות חלקיות... רגליים החלטות לבד.. ואוכלוסית ימשיך לגדול ולצרוך מכל תחומי החיים..בהתאמות הנדרשות... על אנרגיה לא ניתן לוותר.. ולמשל הנפט חומר שלא מתחדש בטבע... |188||176|
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    haimS 24/10/2021 16:02