אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

מיטב דש: מעריכים שיש סיכוי שבנק ישראל יעלה ריבית לפני ה-FED

בנק ישראל כמעט אף פעם לא עקב אחרי ה-;FED בין השנים 1996 ל-2012 היו 6 אפיזודות בהן בנק ישראל העלה ריבית בזמן שה-FED לא שינה את הריבית ואף הוריד אותה

חדשות ספונסר 24/10/2021 15:25

א+א- 1

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית לעליית הריבית הצפויה בקרוב ומסביר כי שוק האג"ח בישראל מגלם עליית ריבית ראשונה רק בעוד שנה וחצי, כאשר האג"ח לשנה וחצי נסחרת מתחת לריבית בנק ישראל והאג"ח לשנתיים מעליה, הרבה אחרי התחזיות לעליית ריבית ה-FED.

 

אנחנו חושבים שקיים סיכוי שבנק ישראל יעלה ריבית לפני ה-FED. ראשית, בניגוד לתפיסה הרווחת, בנק ישראל כמעט אף פעם לא עקב אחרי ה-FED. בין השנים 1996 ל-2012 היו 6 אפיזודות בהן בנק ישראל העלה ריבית בזמן שה-FED לא שינה את הריבית או אף הוריד אותה.

 

בנוסף, לפי הצהרות ה-FED הוא לא יעלה את הריבית לפני סיום רכישות האג"ח שצפוי באמצע 2022. לעומתו, בנק ישראל כבר בחודש הבא צפוי לסיים את הרכישות. אם בנק ישראל יגיע למסקנה שהלחצים לעליית מחירים אינם זמניים, בהתאם לתפיסה שמתחילה להחליף לאחרונה את הגישה "הטרנזיטורית" בקרב הבנקים המרכזיים, הוא צפוי לפעול לבלימת האינפלציה מוקדם ככל האפשר.

 

גם הבנקים המרכזיים בעולם לא מחכים ל-FED. בחודש אוקטובר עלתה הריבית בניו זילנד, איסלנד, פולין, הונגריה ובמדינות אחרות. בשבוע שעבר גם נגיד הבנק המרכזי של אנגליה אמר שהבנק יצטרך לפעול נגד האינפלציה.

 

עוד מציין זבז’ינסקי, שלבנק ישראל הרבה יותר קל להעלות ריבית מה-FED. לעליית ריבית ה-FED עלולה להיות השפעה משמעותית על השווקים הפיננסיים בכל העולם. בניגוד אליו, ספק שעליית ריבית בישראל תזעזע אפילו את השוק המקומי. 

 

הסיבה שמעלה קושי להעלות את הריבית בישראל זאת העוצמה של השקל. אולם, מכיוון שהאינפלציה מושפעת היום במידה גדולה מהתייקרות היבוא, יש מקום לשקול לאפשר ייסוף השקל כדי להקטין לחצים אלו.

 

 כמו כן, גם ללא עליית ריבית, השקל היה כנראה חזק הרבה יותר ללא רכישות מט"ח ע"י בנק ישראל בגלל הכוחות שלא קשורים לפערי הריביות, כגון השקעות ישירות, גידורי המוסדיים וכו’. בנק ישראל עשוי להמשיך לרכוש מט"ח כדי לבלום כוחות אלו במקביל לעליית ריבית.

 

זבז’ינסקי מסביר כי עליית ריבית מוקדמת בישראל צפויה להוביל להתרחבות המרווחים בין תשואות האג"ח המקומיות לאמריקאיות. עקום האג"ח בישראל צפוי לעלות ולהשתטח בעיקר בחלק הקצר-בינוני שלו, כפי שקרה בחודש האחרון בעקום ה-IRS. המרווחים בשוק האג"ח הקונצרניות בישראל ירדו לשפל תוך הגעת משקל החזקת קרנות הנאמנות לשיא היסטורי. מצב זה מקטין אטרקטיביות של האפיק.

 

נושא נוסף בסקירה השבועית הוא שוק העבודה המתהדק בישראל. זבז’ינסקי מסביר כי מספר משרות פנויות במשק בחודש אוגוסט המשיך לגדול והגיע לשיא חדש. המגמה בישראל לא שונה מהמדינות האחרות וכנראה שגם אצלנו קיימים לחצי שכר חזקים יותר ממה שהיה ניתן לצפות ברמות האבטלה הנוכחיות.

 

היחס בין מספר משרות פנויות לסך המועסקים נמצא ברמה גבוהה יותר בענפי אירוח ואוכל, מידע ותקשורת ובינוי. היחס בין מספר המובטלים למספר משרות פנויות ירד לרמה שהייתה לפני המשבר, אך היחס בין מספר המובטלים בהגדרה רחבה עדיין גבוהה יותר.

 

בארה"ב, קצב הצמיחה במשק האמריקאי התמתן בחודשים האחרונים, אך צפוי להתייצב. זבז’ינסקי מציין שהחוזים על הריבית בארה"ב כבר מגלמים תרחיש די אגרסיבי של עלייתה. גם ציפיות האינפלציה הגלומות עלו לרמות גבוהות. במצב זה, צפויה בלימה בעליית התשואות באג"ח האמריקאיות.

 

לעומת זאת, ה-VIX המכונה גם "מדד הפחד" ירד לרמה הנמוכה ביותר שלו מאז תחילת המגפה. יתכן שזה נובע בעיקר בגלל ששוק המניות הפנים סיכון לעליית ריבית ולא נבהל ממנו. גם עונת הדוחות הטובה מסייעת לעליות במניות.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    נושא הריבית

    איך יכול להיות שהחוזים על הריבית בארהב מגלמים תרחיש די אגרסיבי וצפויה בלימה בעליהבתשאות האגח

    בני 31/10/2021 07:53