אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

מיטב: בחודשיים הקרובים צפוי קיטון משמעותי בהיצע אג”ח ממשלתיות

בקופת משרד האוצר הצטברו מעל 70 מיליארד ₪; בנסיבות הנוכחיות לא נחוץ להחזיק יתרות כה גבוהות; כדי להקטין אותן בחר האוצר לקנות בחזרה אג"ח עם קופונים גבוהים במקום לצמצם את הגיוסים

חדשות ספונסר 17/10/2021 15:25

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית לנתוני האינפלציה במשק ומסביר כי מדד המחירים עלה בספטמבר ב-0.2% לעומת התחזית שלנו לעלייה של 0.3%.

 

הסעיף העיקרי שהפתיע הייתה ירידה של 1.5% במחיר הלבשה והנעלה, החדה ביותר בחודש ספטמבר מאז 2010. סעיף זה ירד בשנה האחרונה ב-3.7%. בארה"ב, גרמניה, בריטניה, ואף ביפן סעיף ההלבשה עלה בין 1% ל-3.5%.

 

קשה "להאשים" את השקל בניתוק כל כך חד במחירי ההלבשה בישראל כי המטבע האנגלי והקנדי התחזקו יותר מהשקל ביחס לדולר האמריקאי. חוץ מזה, בסעיף ריהוט וציוד לבית, שגם הוא כולל בעיקר מוצרים מיובאים, ישראל לא נראית חריגה. לא ברור מדוע התפתחות מחירי ההלבשה בישראל היו כל כך חריגים. גם מחירי הנופש ירדו בספטמבר יותר ממה שהנחנו בתחזית.

 

קצב האינפלציה עלה ל-2.5%, הגבוה ביותר מאז 2011. בניכוי העונתיות, קצב האינפלציה בחודשים יוני-ספטמבר עלה ל-3% במונחים שנתיים. כמעט בכל החודשים מתחילת השנה מדדי המחירים היו גבוהים מהממוצע בשנים 2015-19. בחודש ספטמבר הפער היה גדול במיוחד בין עלייה של 0.3% השנה לעומת ירידה ממוצעת של כ-0.1% בשנים 2015-19.

 

קצב עליית סעיף הדיור נותר 1.8%, כמו בחודש הקודם. להערכתנו, קצב עליית שכר דירה יתגבר בשנה הקרובה ל-2.5%-3.0% בהשפעת עלייה במחירי הדירות שהגיע לקצב של 9.2%, הגבוה מאז 2013.

 

במיטב מעריכים שקצב האינפלציה ימשיך לעלות בחודשים הקרובים ויגיע קרוב ל-3% לקראת סוף השנה. האינפלציה תושפע מהמשך עלייה במדדי המחירים ליצרן ומדדי מחירי היבוא בעולם שממשיכים לזנק. מדדים אלו עדיין לא מגלמים השפעות משבר האנרגיה שפרץ לאחרונה, כמו גם את הזינוק שחל לאחרונה במחירי המתכות. 

 

עוד מעריכים במיטב שמדד חודש אוקטובר יעלה ב-0.4%, בעיקר בהשפעת התייקרות עונתית של סעיף ההלבשה והמשך עלייה במחירי המזון. מדד נובמבר צפוי לרדת ב-0.2% ודצמבר לעלות ב-0.2%. ההתייקרות הצפויה במחירי החשמל עקב עליית מחירים של סל הדלקים, כפי שמעריכה מחלקת המחקר, צפויה להוסיף כ-0.1% לאינפלציה בתחילת 2022. התחזית לעלייה באינפלציה ב-12 החודשים הבאים נותרה ללא שינוי ברמה של 2.2%.

 

הגירעון התקציבי של הממשלה ירד בספטמבר ל-7.4% תמ"ג. הגירעון בסוף השנה צפוי להיות נמוך מהתחזית של בנק ישראל העומדת על 6.4%. בקופת משרד האוצר הצטבר מעל 70 מיליארד ₪, בהשוואה לרמות של כ-30 מיליארד ₪ שהיו לפני המשבר. בנסיבות הנוכחיות לא נחוץ להחזיק יתרות כל כך גבוהות. כדי להקטין אותן, והאוצר בחר לקנות בחזרה את האג"ח עם קופונים גבוהים במקום לצמצם עוד יותר את הגיוסים.

 

האוצר צפוי להמשיך Buyback גם בחודשים הקרובים במקביל לרכישות של בנק ישראל שיהיו גם בנובמבר. לפיכך, בחודשים אלה הם ירכשו יחד אג"ח בהיקף כולל של כ-6-7 מיליארד ₪ מדי חודש. אם נוסיף לזה את הפדיון של קרוב ל-20 מיליארד ₪ באג"ח השקליות בחודש נובמבר, נגיע למסקנה ששוק האג"ח מקבל כאן תמיכה משמעותית.

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה