אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

מיטב דש: האינפלציה תהיה גבוהה יותר ממה שמעריך בנק ישראל

למעט השקל החזק, קשה למצוא בנסיבות הקיימות גורמים שתומכים בהישארות הריבית של בנק ישראל ברמה אפסית; במיטב צופים שתי העלאות ריבית בישראל בשנה הקרובה

חדשות ספונסר 10/10/2021 15:25

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירה השבועית להודעת הריבית של בנק ישראל ומסביר כי לא היו הפתעות בהחלטתו של בנק ישראל להפסיק רכישות אג"ח עם סיום התוכנית.

 

הנקודה הבולטת בהחלטתו היה שינוי בתחזית הריבית בעוד שנה מ-0.1% בתחזית מחודש יולי ל-0.1%/0.25% בתחזית הנוכחית. השינוי נעטף במסר "יוני" שהסתמך על כך שישראל נמצאת במקום אחר מבחינת האינפלציה מאשר המדינות האחרות ושעלייה באינפלציה צפויה להיות חולפת.

 

להערכתנו, מסביר זבז’ינסקי, האינפלציה תהיה גבוהה יותר ממה שמעריך בנק ישראל והריבית תעלה יותר מפעם אחת במהלך השנה הקרובה. ראשית, לחצי האינפלציה מחו"ל על המחירים בישראל לא עומדים להיחלש בחודשים הקרובים. לפי מדד המחירים ליצרן באירופה שהתפרסם בשבוע שעבר ועלה באוגוסט מקצב שנתי של 12.4% ל-13.4% (עוד לפני התפרצות משבר האנרגיה) ולפי הקשר שלו לאינפלציה בישראל, בסיכוי גבוה קצב האינפלציה בישראל יעבור את 3%.

 

מלבד האינפלציה המיובאת, יש לא מעט כוחות שאמורים לדחוף את המחירים למעלה. בנק ישראל מעריך שהצריכה הפרטית תצמח ב-11.5% השנה וב-7% בשנת 2021, הקצב הגבוה מאז 2007, כמות הכספים הנזילים בידי הציבור, שמתבטאת בפיקדונות עו"ש של הציבור בבנקים, גבוהה בכ-100 מיליארד ₪ (כ-20%) מהרמה שהייתה צפויה להיות לפי המגמה שהייתה קיימת לפני המשבר וכמות המזומנים בידי הציבור עלתה מתחילת המגפה ב-33%, כאשר בתקופה מקבילה לפני המגפה היא עלתה רק ב-4%. 

 

בנוסף, בעקבות העלייה בערך הנכסים הכספיים, בתיק הנכסים הכספיים של הציבור יש כ-500 מיליארד ₪ יותר (או כ-10%) ממה שהיה צפוי לפי המגמה ארוכת הטווח שהייתה עד המשבר. מעולם, לא הייתה סטייה כל כך גדולה מהמגמה. תחושת העושר של הציבור וכמות הכספים בידיו שנמצאות ברמות חריגות צפויים לדחוף ביקושים ולתרום לעליית מחירים.

 

גורמים נוספים הם שיעור האבטלה הרחב בסוף שנת 2022 שאומנם צפוי להיות גבוה לעומת ערב המשבר (5.2% לעומת 3.5%), אך בנק ישראל בעצמו אומר שחוסר התאמה בין מיומנויות המובטלים לבין דרישות המעסיקים מצביע שגם עם אבטלה גבוהה יחסית שוק העבודה עשוי להיות הדוק ולייצר לחצים לעליית שכר. הממשלה תמשיך לנהל גירעון גבוה בהשוואה לרמות שהיו בעבר של 4% גם בשנת 2022 ונוסיף שגם ההתפתחויות בשוק הנדל"ן מוסיפות לחצים על בנק ישראל לפעול לקירור המשק.

 

הבנקים המרכזיים הרבים בעולם כבר שינו את הכיוון, ביניהם במדינות דומות לישראל כגון צ’כיה, הונגריה, איסלנד, נורבגיה, ניו זילנד, פולין וקוריאה. אכן, לכולן יש אינפלציה גבוהה מישראל, אך מכיוון שהכוחות שדוחפים לעלייה באינפלציה בעולם הם משותפים, סביר מאוד שגם בישראל קצב האינפלציה יעלה בחודשים הקרובים.

בשורה התחתונה אומר זבז’ינסקי כי למעט השקל החזק, קשה למצוא בנסיבות הקיימות גורמים שתומכים בהישארות הריבית של בנק ישראל ברמה אפסית. אנו צופים שתי העלאות ריבית בישראל בשנה הקרובה.

 

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה