רפי גוזלן, כלכלן ראשי, IBI בית השקעות קרדיט: אילן בשור

המלצות אנליסטים

IBI: הנזילות הגבוהה בשווקים תמנע מעבר למגמה שלילית ממושכת

הציפיות לעלייה ברווחיות של חברות ה-S&P500 ב-2022 נעות סביב 9% ביחס ל-2021, וניראה כי הם ממשיכות לייחס משקל נמוך להעלאת מיסים משמעותית.

חדשות ספונסר 04/10/2021 15:25

א+א-

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית לירידות בבורסה ומסביר כי השווקים הפיננסיים התאפיינו במגמה שלילית בשבועות האחרונים על רקע תמהיל פחות נוח מאשר זה שאפיין אותם מתחילת השנה ובפרט חשש מהאטה בצמיחה, המשך לחצי מחירים בעיקר מצד האנרגיה במקביל לעליית תשואות בשוק איגרות החוב.

 

התפתחויות אלו הובילו, בין היתר, לבלימת מגמת העלייה ברווחיות הצפויה וזאת לאחר מגמת עלייה ממושכת מתחילת השנה. בהתחשב ברמות המכפילים הגבוהות ובעליית תשואות איגרות החוב, הלחץ על מחירי המניות מובן, וזאת כאשר ברקע טרם נאמרה המילה האחרונה בכל הנוגע לשאיפות העלאת המס של ממשל ביידן כחלק מהתקציב לשנת 2022. למרות זאת, הציפיות לעלייה ברווחיות של חברות ה-S&P500 ב-2022 נעות סביב 9% ביחס ל-2021, וניראה כי הם ממשיכות לייחס משקל נמוך להעלאת מיסים משמעותית.

 

מנגד, כל עוד הבנקים המרכזיים המובילים ממשיכים עם הזרמת הנזילות הגבוהה (גם אם במידה פוחתת), קשה לצפות למגמה שלילית ממושכת. כפי שעולה מהגרף הבא, ניסיון העבר מתהליך צמצום הרכישות ב-2014, העלה כי רק לקראת סיום התהליך המגמה החיובית בשוקי המניות נבלמה. לפי ההצהרות של ה-FED, הוא מכוון לסיים את צמצום הרכישות לקראת אמצע 2022, כך שעד לסביבת מועד זה הנזילות הגבוהה בשווקים תמשיך להוות גורם דומיננטי, אלא אם תחול הידרדרות של ממש בתמונת המאקרו כמובן, אך בתרחיש שכזה הבנקים המרכזיים לא ימהרו לצמצם את הרכישות.

 

מבחינת הצמיחה הגלובלית, מדדי מנהלי הרכש לפעילות התעשייה בספטמבר הצביעו על המשך התרחבות בפעילות בארה"ב ובגוש היורו לעומת חולשה בפעילות בסין. העלייה בפעילות התעשייה בארה"ב ממשיכה לשקף שיבושים בשרשרת האספקה לצד עליית מחירי התשומות, גם את רכיב המחירים ירד בחודשים האחרונים מרמות השיא.

 

באירופה ירד המדד ל-58.6 לעומת רמות גבוהות של מעל ל-60 בהן שהה המדד מאז חודש מרץ. ההתמתנות באירופה צפויה להימשך בתקופה הקרובה על רקע משבר האנרגיה, שמקבל ביטוי בעלייה חדה במחירי הגז הטבעי ומשפיע גם על מחירי הנפט. מעבר לשיבושים הנובעים מאופי משבר הקורונה, העלייה במחירי האנרגיה צפויה להתגלגל בחלקה גם אל הצרכן ולהוביל לירידה בהכנסה הפנויה ובצריכה הפרטית. 

 

כמו כן, לפי אומדן הצמיחה של הפד של אטלנטה, הצמיחה ברבעון השלישי צפויה לנוע סביב 2.5% בלבד וזאת לעומת ציפיות לצמיחה של 6%-7% בתחילת הרבעון. הפחתת התחזית נובעת בעיקר מהאטה בקצב הגידול בצריכה הפרטית ובהשקעות בנדל"ן. ההתמתנות בצריכה הפרטית משקפת את הירידה בצריכת הסחורות, ובפרט מוצרים בני קיימא וזאת במקביל להתאוששות הדרגתית בצריכת שירותים, שבחלקה נבלמה כתוצאה מהעלייה בתחלואה במהלך הרבעון.

 

עוד מדבר גוזלן בסקירה על שוק האג"ח שהגיב במהלך הימים האחרונים להחלטת הריבית האחרונה, במהלכה אותת ה-FED על התחלת צמצום הרכישות בתקופה הקרובה. הפרשנות ל"תקופה הקרובה" נראית בשלב זה כהחלטת הריבית בנובמבר, וכדי שתירשם דחייה נוספת תידרש הידרדרות של ממש בתמונת המאקרו ובתנאים הפיננסיים.

 

עליית התשואות בשבועיים האחרונים שיקפה בעיקר שינוי בתמחור תוואי הריבית בארה"ב, תוך עלייה קלה ב-Term premium. בעוד עליית התשואות שנרשמה בתחילת השנה שיקפה בעיקר עלייה בציפיות לאינפלציה וב-Term premium (וזאת מחשש לכך שה-FED יימצא מאחורי העקום), העלייה במהלך השבועיים האחרונים הייתה דומה יותר במאפייניה ל-taper tantrum של 2013, כלומר עלייה משולבת של הריבית הנומינאלית והריאלית.

 

עם זאת, באפיזודה הנוכחית העוצמה מתונה באופן ניכר, שכן אלמנט ההפתעה מתון יותר והשוק למוד ניסיון מהתהליך ב-2013-2014. למרות העלייה האחרונה סבית התשואות הריאלית מוסיפה להיות נמוכה מאוד, אם כי סביר שככל שהתהליך יתקדם הואל ילווה בהמשך עלייה בריבית הריאלית, מתוך ציפייה לעלייה בריבית בהמשך מחד, ולירידה בסביבת האינפלציה מאידך.

 

בשוק המקומי אופי עליית התשואות שונה מאשר בארה"ב, בפרט בכל הנוגע לריביות הריאליות, שממשיכות לנוע סביב רמות שפל. התפתחות זו מלווה בהמשך העלייה בציפיות לאינפלציה, וזאת לעומת יציבות יחסית בארה"ב, כך שהציפיות לאינפלציה המקומיות נדבקו לאלו שבארה"ב כמעט לכל אורך העקום.

 

בכל אופן, בהחלטת הריבית הצפויה השבוע, הבנק צפוי לאותת על סיום קרוב של תוכנית רכישות האג"ח עד לסוף השנה. מבחינת התחזיות, צפוי להערכתנו עדכון כלפי מעלה לתחזית הצמיחה ל-2021 על רקע הצמיחה הגבוהה שנרשמה ברבעון השני והמשך גידול בפעילות הנגזר מהאינדיקטורים השוטפים לרבעון השלישי. עם זאת, סביר שהתחזית ל-2022 תלווה בטון זהיר יותר על רקע ההאטה המסתמנת בפעילות הגלובלית.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה