משה גרין, יזם בתחום החקלאות ועצמאי קרדיט: יח"צ

טור דעה

”אחרי החגים” כבר כאן ומשרד האוצר צריך לתמרץ את המשק

התו הירוק החדש שנכנס לתוקף הוא בלם הוצאות משמעותי שיגרום לירידה בהכנסותיהם של עסקים רבים; על משרד האוצר לצאת בחבילת תמריצים גדולה שתסייע לבעלי העסקים לפחות עד סוף השנה

משה גרין - איש עסקים ויזם חקלאי 30/09/2021 12:50

א+א- 1

תקופת החגים מאחורינו וזה הזמן לחזור לשגרה, כמו שאומר אותו ביטוי ידוע של "אחרי החגים". אחרי שהישראלים הוציאו כספים רבים על חופשות, מתנות, בילויים אני מאמין שנראה ירידה משמעותית בהוצאות, באופן טבעי. אולם כעת על משרד האוצר להתערב ולהמשיך לגרום למשק לנוע.

 

התו הירוק החדש שנכנס לתוקף הוא בלם הוצאות משמעותי מאוד ויגרום לעסקים רבים לירידה בהכנסותיהם. מסקר שערכה בעבר לשכת ארגוני העצמאים (לה"ב) עולה כי מגבלות התו הסגול והירוק פוגעות בתוצר המקומי הגולמי של ישראל בכ-230.75 מיליון שקל בשבוע (כלומר, מוחקות למשק קרוב למיליארד שקלים בחודש).

 

על פי הסקר של לה"ב, כ-9.6 אחוזים מהעסקים, שהם כ-56,423 עסקים, סופגים פגיעה של עד 5 אחוזים בהכנסותיהם. כ-4.6 אחוזים מהעסקים (27,036 עסקים) נפגעים בעד 10 אחוזים מהכנסותיהם.

 

אז מה עושים? יוזמים! על משרד האוצר לצאת בחבילת תמריצים גדולה ומשמעותית שתסייע למאות בעלי עסקים, החל מפחת מואץ על ציוד, דחיית מיסים וכל דבר נוסף שיגרום לאותם בעלי עסקים להרים את הראש מעל המים לפחות עד סוף השנה. על המדינה להעניק תמריצים כלכליים, הלוואות בריביות נוחות, סיוע וייעוץ בכל נושאי השיווק לעסק ועוד שלל דברים שיגרמו לאנשים רבים להבין שמדינת ישראל משנה דיסקט בכל הקשור לעידוד יזמות.

 

על התו הירוק וחשיבותו ניתן להתווכח אולם על משמעותו הכלכלית המיידית – לא. עשרות אלפי אנשים פשוט לא ילכו להופעות, מסעדות ובילויים ובכך יפגעו ישירות באותו בעל עסק ובעקיפין בעוד עשרות אלפי עסקים אחרים.

 

לכן, דווקא עכשיו צריך משרד האוצר לצאת בתכנית שתתן אוויר למשק. זו ההזדמנות להאיץ את הכלכלה הישראלית, לתמרץ פתיחתם של עוד ועוד עסקים קטנים שיפתחו בתורם מעגלי עסקים נוספים. דווקא כעת, עם מצב האבטלה כניסתם של עשרות אלפי עסקים קטנים יכולה להועיל למשק ולא לפגוע בו. אך על מנת שזה יקרה יש צורך שהממשלה תבין את הצורך בכך ותסייע לאותם עסקים קטנים.

.

לא נשנה את המצב אם לא נעשה דבר, אם נשאיר את המשק במצבו. הסיוע לעסקים צריך להשתנות ממענקים לפעילות יזומה לטובת פתיחת עוד ועוד עסקים. המדינה גם תרוויח מכך בזכות המיסים שיתקבלו. לכן, בד בבד עם המלחמה בנגיף יש להתחיל לחשוב על איך מפתחים ומגדילים את המשק הישראלי.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    להוריד מייד ל50% חתימות דיירים לפינוי בינוי בתמא38/3. על המדינה להתערב במשבר ולממן תשתיות בהתאם. זו התוכנית היחידה שעובדת עם קבלות ובמיוחד באזורי הביקוש. שאר תוכניות הממשלה ומשרד השיכון הן ללא התכנות תפעולית וכלכלית, יגרמו לסחבת ביורוקרטית לעוד אין ספור ש

    להוריד מייד ל50% חתימות דיירים לפינוי בינוי בתמא38/3. על המדינה להתערב במשבר ולממן תשתיות בהתאם. זו התוכנית היחידה שעובדת עם קבלות ובמיוחד באזורי הביקוש. שאר תוכניות הממשלה ומשרד השיכון הן ללא התכנות תפעולית וכלכלית, יגרמו לסחבת ביורוקרטית לעוד אין ספור שנים והאצת התגברות אסון הדיור עם תוצאות איומות.

    היצע דירות עכשיו! 01/10/2021 10:58