גלעד יעבץ, מנכל אנלייט קרדיט: אנלייט

אנרגיה ירוקה

אנלייט מגדרת את מחיר החשמל בפרויקט בשוודיה, ב-63 יורו למגה וואט

להערכת החברה, תוספת ההכנסות והרווח לפני מיסים כתוצאה מגידור של כ-31% מהחשמל המיוצר בפרויקט, תעמוד על כ- 4 מיליון אירו

מערכת ספונסר 19/09/2021 09:46

א+א- 1

אנלייט אנרגיה מתחדשת מדווחת היום על חתימת עסקה שמטרתה גידור מחירי החשמל בפרויקט "פיקאסו" בשבדיה, בהספק של כ- 113 מגה-וואט.

 

בחברה מציינים כי בתקופה האחרונה מתרחשת גאות משמעותית במחירי החשמל הנסחרים בשווקי החשמל ברחבי אירופה, הכוללים גם את שבדיה, כתוצאה ממספר רב של גורמים. כזכור, פרויקט פיקאסו הופעל מסחרית ברבעון השני השנה, וכולל במקור הסכם למכירת חשמל (PPA) עבור 50% מהייצור השנתי שלו למשך 12 שנים בתעריף קבוע. שאר הייצור נמכר במחירי שוק בשוק ה- NORD POOL, שוק החשמל הגדול והעמוק באירופה.

 

עקב רמת מחירי החשמל, הנמצאים בשיא של שנים רבות, ונוכח רמת הסחירות הגבוהה בחשמל בשוק ה- NORD POOL, החליטה החברה לגדר למשך חמשת הרבעונים הבאים, עד לסוף שנת 2022, היקף משמעותי נוסף של החשמל שייוצר בפרויקט.

 

בהתאם לכך, חברת הפרויקט ביצעה עסקת גידור במתווה של חוזה CFD (Contract for Difference) עבור כמות חשמל שתהווה על פי הערכת כושר הייצור של המתקן, כ- 31% נוספים מסך ייצור החשמל הכולל שלו, באופן אשר יעמיד את סך הכמות המגודרת בחוזים במתקן, עד לסוף שנת 2022 על כ- 81%.

 

עסקת הגידור התבצעה במחיר ממוצע משוקלל של 63 יורו למגה-וואט על פני תקופת ההסכם, על פי תחזית הייצור המשוקללת של המתקן עד לסוף שנת 2022. עסקת הגידור התבצעה מול חברת תשתיות אנרגיה אירופאית מובילה בדירוג אשראי Baa1, הפועלת בכ- 10 מדינות ברחבי אירופה וארה"ב.

 

מתווה ה- CFD מקבע את מחיר החשמל שיימכר עבור הכמות שגודרה במחיר קבוע - ובממוצע בעסקה זו, כאמור עומד על 63 יורו למגה-וואט מיוצר. מנגנון ה- CFD קובע כי אם מחיר השוק ירד מתחת למחיר שנקבע בהסכם הגידור, ספקית הגידור תשלם לחברת הפרויקט את ההפרש בין מחיר השוק למחיר שנקבע בעסקת הגידור. היה ומחיר השוק יהיה גבוה מהמחיר שנקבע, החברה תשלם לספקית הגידור את ההפרש בין מחיר השוק והמחיר שנקבע.

 

עסקת הגידור התבצעה ברמת מחירים גבוהה בהרבה מאשר תחזיות המחיר עליהן התבסס המודל הפיננסי של הפרויקט. לפי הערכות החברה, תוספת ההכנסות והרווח לפני מיסים של הפרויקט כתוצאה מהעסקה, בתקופת הגידור (עד סוף שנת 2022) תעמוד על כ- 4 מיליון אירו, ביחס להערכות הקודמות. הערכה זאת מתייחסת לכמות המגודרת בלבד, ואינה כוללת עדכון של תחזית מחירי החשמל לגבי יתרת הכמות הלא מגודרת בפרויקט (כ- 19%).

  1. מניות בכתבה
  2. אנלייט אנרגיה

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    |198|אנרגיה..מזיז העולם

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    haimS 19/09/2021 09:58