המלצות אנליסטים

פועלים: עלייה בציפיות לאינפלציה

תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.6%, אך קיים מספר גדול של גורמים שעשויים להביא לאינפלציה גבוהה יותר; הריבית לא צפויה להשתנות בשנה הקרובה

חדשות ספונסר 13/09/2021 15:25

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירת המאקרו השבועית למצב המשק ומסבירים כי מספר הנדבקים החדשים היומי מוסיף להיות גבוה, סביב עשרת אלפים ליום. יחד עם זאת, הצריכה הפרטית ממשיכה בינתיים לגדול בקצב מהיר, אם זה כתוצאה מעלייה בהכנסות או מעלייה בשווי הנכסים הפיננסיים.

 

הרכישות בכרטיסי אשראי המשיכו לשבור שיאים חדשים, ובעיקר נרשם זינוק חד בהוצאות למסעדות ונופשים. חלק לא מבוטל מהעלייה מיוחס להערכתנו לעליות המחירים החדות במחירי השירותים האלו, כמו גם לקושי לטוס לחו"ל שמסיט את הביקושים לשוק המקומי. אנו מעריכים שעם סיום החגים, נראה התמתנות בצריכה הפרטית.

 

כמו כן מדברים כלכלני הבנק על עלייה בציפיות לאינפלציה לכל הטווחים. האינפלציה הגלומה בשוק לטווח של שנתיים עלתה בשבועיים האחרונים בכ-30 נקודות בסיס לרמה של 2.4%. לטווח של עשר שנים האינפלציה הגלומה עומדת על 2.2%. השווקים מפנימים את הסיכון של המשך עלייה באינפלציה לאור זאת, שמחירי הסחורות וההובלה לא נסוגים, הבנקים המרכזיים ממשיכים להעריך שעליות המחירים הן זמניות, ולכן גם לא תהיה תגובה מוקדמת לבלימת עליות המחירים.

 

תחזית האינפלציה של כלכלני הבנק ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.6%, אך אנו יכולים לחשוב על מספר גדול של גורמים שעשויים להביא לאינפלציה גבוהה מזו. כך לדוגמה, העלייה החדה במחירי הדירות עשויה להתגלגל למחירי השכירות שנמדדים במדד המחירים לצרכן. בכדי שזה יקרה אנו צריכים לראות שגם כושר הקנייה של משקי הבית עולה, כלומר שהשכר עולה. בינתיים השכר עולה בקצב מדוד, אך הוא יכול להשתנות לאור הביקוש הגבוה לעובדים. אם נראה את מחירי שכר-הדירה עולים בקצב מהיר של 3% לשנה, זה עשוי להוביל לאינפלציה גבוהה יותר.

 

מידת התמסורת של האינפלציה מהעולם לישראל גם היא מקור לאי-ודאות. תמסורת זו תלויה בשער החליפין, ובגורמים נוספים, כמו התחרות בענפי המשק שחשופים ליבוא. הייסוף בשער השקל בלם עד כה חלק גדול מההתייקרויות בעולם, אבל גם מגמה זו יכולה להשתנות אם לדוגמה, נראה מסיבה כלשהי ירידות מחירים בשוקי המניות בעולם.

 

עוד מתייחסים כלכלני הבנק לכך שבנק ישראל רכש בחודש אוגוסט 3.3 מיליארד שקל אג"ח ממשלתיות, ומתחילת התכנית הגיעו הרכישות ל-75 מיליארד שקל. לבנק ישראל נותרו עוד 10 מיליארד שקל להשלמת התכנית, כלומר, רכישות האג"ח יסתיימו עוד לפני סוף השנה. אין ציפייה בשווקים להארכה של תכנית רכישות האג"ח, ולסיום התכנית גם לא צפויה להערכתנו השפעה על תשואות האג"ח בשווקים.

 

פרוטוקול החלטת הריבית מציין שאחד החברים בוועדה המוניטרית סבר שהצמיחה הגבוהה ברבעון השני והעלייה בסביבת האינפלציה, היו יכולים לאפשר להתחיל לצמצם בהדרגה את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית, אולם לאור התחדשות העלייה בתחלואה מוטב לנקוט במשנה זהירות ולהותיר לעת עתה את המדיניות הנוכחית. עדיין מדובר בדעה של חבר אחד, ואפילו ההכוונה המוניטרית לפיה המדיניות תיוותר מרחיבה לאורך זמן לא שונתה.

 

הריבית לא צפויה להערכתנו להשתנות ב-12 החודשים הקרובים, אך בהחלטות הקרובות אנו צפויים לראות שינוי בהכוונה המוניטרית של בנק ישראל, ואולי השמטה של האפשרות להפחתת ריבית עתידית. האינפלציה בישראל נמצאת באזור שמאפשר לבנק ישראל מרחב תמרון רחב. עם עליית הריבית בארה"ב, יינתן משקל גדול יותר לשיקולים יציבותיים, כמו עליית מחירי הנכסים, וזה יאיץ עליית ריבית גם בישראל.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה