דר גיל בפמן, ראש אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

לאומי: ”ציפיות האינפלציה בישראל עלו לשיא של קרוב לעשור”

במבט לשנת 2021 כולה, אנו מעריכים כי התוצר של ישראל צפוי לצמוח בקצב מהיר יותר בהשוואה לממוצע ה-OECD

חדשות ספונסר 05/09/2021 15:25

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, מתייחסים בסקירתם השבועית לעלייה בציפיות האינפלציה בישראל: "ציפיות האינפלציה בישראל עלו לשיא של קרוב לעשור. אנו סבורים מזה תקופה כי העלייה בסביבת האינפלציה בישראל השנה תהיה בבחינת אירוע חולף, כאשר כבר בשנת 2022 אנו צופים ירידה במהלך השנה חזרה לכיוון הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים. ציפיות האינפלציה, שטיפסו לרמות של 2.2-2.3% בטווח של 2-10 שניםנראות כגבוהות מאוד ואינן תואמות את הערכתנו ביחס להתפתחות סביבת האינפלציה בישראל בטווח הבינוני. לפיכך נראה כי קיים יתרון בהשקעה בשקלים הלא צמודים לטווח הבינוני-ארוך". בפמן ורזניק מציינים כי "העלייה החדה יחסית בציפיות האינפלציה השבוע הייתה חריגה ביחס למסחר בארה"ב ובאירופה, שם נרשמה מגמה של יציבות בציפיות האינפלציה. גם השקל ממשיך להתחזק וקרוב לרמת השיא מול סל המטבעות מחודש ינואר השנה, בנוסף על התייצבות מחירי הנפט מוסיפים לחוסר הבהירות ביחס לעלייה החדה בציפיות האינפלציה השבוע בשוק המקומי".


בפמן ורזניק מתייחסים גם להתאוששות הכלכלה ממשבר הקורונה ומציינים כי "כלכלת ישראל בולטת לחיוב בהשוואה למרבית המדינות המפותחות בהתפתחות התוצר מתחילת המשבר. נתוני הOECD מלמדים כי כלכלת ישראל בולטת לחיוב בהשוואה בינלאומית. הצמיחה המהירה ברביע השני של השנה, הביאה לכך שרמתו הנוכחית של התוצר הישראלי גבוהה בכ-3.2% לעומת הרמה שלפני המשבר (q4/2019). גם בבחינה של נתוני התוצר לנפש הייתה ישראל בולטת לחיוב ביחס למרבית המדינות. נראה כי מצבה הטוב יחסית של כלכלת ישראל הוא תוצאה של מספר גורמים, ובהם: תהליך מהיר יחסית ויעיל של חיסון האוכלוסייה, לרבות מתן מנת חיסון שלישית בעת הנוכחית, אשר בכך ישראל הינה מובילה עולמית. התפתחות זו, מאפשרת למשק לפעול במתכונת רחבה יחסית, על אף היקפי התחלואה הגבוהים, מה שממתן את הפגיעה הכלכלית; משקל גבוה יחסית של פעילות ענפי היי-טק, שהושפעה במידה מתונה מהגבלות הקורונה והמשיכה לפעול גם בזמן המשבר, לצד משקל הקטן יחסית בתוצר של יצוא שירותי תיירות (כ-1.5% לפני המשבר); וכן קצב גידול אוכלוסייה מהיר יותר בהשוואה לממוצע ה-OECD (כ-2% לעומת כ-0.5%). כאמור מעלה, בנתוני הצמיחה לנפש הפערים מצטמצמים. במבט לשנת 2021 כולה, אנו מעריכים כי התוצר של ישראל צפוי לצמוח בקצב מהיר יותר בהשוואה לממוצע ה-OECD.


לעומת זאת, הם מציינים כי "מדדי ה- PMI לייצור בעולם העידו באוגוסט על האטה נוספת. הייצור העולמי ירד זה החודש שלישי ברציפות, מ -55.4 ל -54.1 באוגוסט. מלכתחילה, הצמיחה הייתה צפויה להאט ככל שהפעילות הולכת ומתקרבת לרמות נורמליות, אך המחסור באספקה – צווארי בקבוק -- משחק תפקיד משמעותי בעוצמת ההאטה. נראה שההשפעות השליליות של צווארי הבקבוק והמחסור הגיעו כבר לשיא וישנה התייצבות בעוצמת המגבלות הללו, זאת כפי שבא לידי בכך שזמני האספקה ומחירי התשומות של הספקים הפסיקו לעלות לאחרונה, למרות שהם ברמות גבוהות מאוד".


בפמן ורזניק מתייחסים גם למצב כלכלת ארה"ב: "דו"ח התעסוקה לחודש אוגוסט בארה"ב היה חלש ומלמד על ירידה חדה בתוספת משרות לצד התייצבות שיעור האבטלה ברמה גבוה מטרום המשבר ושיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמוך מרמתו טרום המשבר. צמצום הדרגתי של אמצעי התמיכה יוצאי הדופן של הפד, שננקטו במהלך המגיפה, איננו צפוי להביא להשפעה גדולה על הכלכלה של ארה"ב. הפד כבר נקט כמה צעדים בכדי לספוג עודפי נזילות, כמו שימוש בריפו הפוך, שמשלם 0.05%, וכבר הגיע ליתרה של 1.4 טריליון דולר בשבועות האחרונים. מהלך זה קיזז בצורה כמעט מלאה את העלייה ברזרבות הבנקים כתוצאה ממשיכה מהירה יחסית של האוצר האמריקאי מהיתרות הנזילות שלו במערכת הבנקאות האמריקאית, תהליך שיימשך עד שהקונגרס יעביר חקיקה תקציבית ובעיקר תקרת חוב חדשה, מה שיאפשר לאוצר למלא מחדש את קופתו באמצעות הנפקות גדולות של אג"ח".


ביחס לשוק האג"ח הקונצרני מציינים בפמן ורזניק כי "העלייה ברמת המרווחים נמשכה גם השבוע בדומה למגמת המסחר בשבועות האחרונים. למעשה, מאז ראשית חודש יולי מסתמנת מגמה ברורה של עלייה מחודשת ברמת המרווחים לאחר תקופה ארוכה של ירידה ברמת המרווחים על רקע הסתגלות המשק לפעילות תחת נגיף הקורונה. בכל הנוגע להשקעה באפיק הם מציינים כי "לא מומלצת הגדלת החשיפה לאפיק הקונצרני. אנו ממליצים על חשיפה בעיקר לאיגרות במח"מ קצר - בינוני. מומלצת חשיפה בעיקר לסדרות צמודות מדד. אנו ממליצים להיחשף לחברות בדרוג בינוני – גבוה".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה