יוסי אבו, מנכל דלק קידוחים קרדיט: דלק קידוחים

מיזוגים ורכישות

דלק קידוחים מוכרת את חלקה במאגר תמר ב-1.025 מיליארד דולר

חלקה של דלק קידוחים יימכר למובדאלה פטרוליום מאבו דאבי; זהו ההסכם המסחרי הגדול ביותר שנחתם בין איחוד האמירויות לישראל מאז חתימת הסכמי אברהם לפני כשנה

פולי טל 02/09/2021 14:43

א+א- 1

דלק קידוחים חתמה על הסכם מחייב למכירת חלקה במאגר תמר (22%) לחברת מובאדלה פטרוליום מאבו דאבי. על ההסכם חתמו הבוקר במפגש וירטואלי מנכ"לי החברות: יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, ומנסור מוחמד אל חמד, מנכ"ל מובדאלה פטרוליום, וזאת בהמשך למזכר ההבנות שנחתם בין הצדדים ב- 26.4.21.

 

כזכור, בהתאם למתווה הגז שאושר על ידי הממשלה, הכנסת ובג"ץ, דלק קידוחים התחייבה למכור את כל זכויותיה במאגר עד לסוף שנת 2021. עם השלמת העסקה מציינת דלק קידוחים עמידה מלאה במלוא ההתחייבויות שנטלה על עצמה במסגרת המתווה.

 

תמורת מכירת זכויותיה במאגר תקבל דלק קידוחים תשלום מזומן בהיקף של 1.025 מיליארד דולר, ואת כל התזרים מהמאגר מראשית 2021 ועד למועד הקובע להעברת הזכויות- 1.8.2021, המוערך בכ-75 מיליון דולר נוספים. זהו ההסכם המסחרי הגדול ביותר שנחתם בין איחוד האמירויות לישראל מאז חתימת "הסכמי אברהם" לפני כשנה.

 

במהלך החודשיים הקרובים, עם התקיימותם של מספר תנאים מתלים שנקבעו בהסכם תושלם העסקה באופן סופי ומובדאלה פטרוליום תיכנס בנעליה של דלק קידוחים בפרויקט תמר.

 

נוסף על מובדאלה פטרוליום שתחזיק ב-22% ממאגר תמר, מחזיקים במאגר 5 שותפים נוספים – שברון המשמשת גם כמפעיל המאגר (25%), ישראמקו (28.75%), תמר פטרוליום (16.75%), דור (4%) ואוורסט (3.5%).

 

לפי דוח העתודות האחרון של חברת NSAI שפורסם בינואר 2020, היקף העתודות המוכחות והצפויות בחזקת תמר, לאחר הפקה של יותר מ-69.3 BCM, עומד על כ-300 BCM גז טבעי ו-14 מיליון חביות קונדנסט. המאגר, שהוכרז כתגלית בשנת 2009 ממוקם כ-90 ק"מ מערבית לחיפה, בעומק כולל של כ-5,000 מטר מתחת לפני הים, ובעומק מים של כ-1,700.

 

ההפקה מהמאגר החלה בשנת 2013, והיא מתבצעת באמצעות 6 בארות, מהן מוזרם הגז באמצעות שני צינורות באורך 140 ק״מ לאסדת הפקה עליה מתבצע רוב רובו של הטיפול בגז הטבעי. מהאסדה, מועבר הגז הטבעי אל צנרת הקבלה היבשתית באשדוד, ומוזרם לשווקים בישראל, לצד ייצוא למצרים ולירדן.

 

מובדאלה פטרוליום היא חברה בינלאומית לחיפוש והפקה של גז טבעי המחזיקה נכסי גז טבעי ב-10 מדינות, וממקדת את פעילותה במזרח התיכון, צפון אפריקה, רוסיה ודרום-מזרח אסיה. החברה הוקמה בשנת 2012, והיא בבעלות מלאה של מובדאלה השקעות, קרן ההשקעות הלאומית המוחזקת על ידי ממשלת אבו דאבי.

 

לאחר מכירת חלקה בתמר, תוסיף דלק קידוחים להתמקד בפעילות מאגר לוויתן שבו היא מחזיקה ב-45.3%. כזכור לוויתן הוא ממאגרי הגז הטבעי הגדולים בעולם עם עתודות מוכחות וצפויות של גז טבעי הנאמדות בכ 649 BCM ו-41 מיליון חביות קונדנסט.

 

ההפקה ממאגר לוויתן גדלה השנה משמעותית ובמחצית השנה הראשונה של שנת 2021 סך המכירות מהמאגר הגיע ל-5.5 BCM, אשר מרביתם שווקו ללקוחות הייצוא במצרים ובירדן. בנוסף מחזיקה דלק קידוחים ב 30% ממאגר אפרודיטה הממוקם לחופי קפריסין שלו עתודות בהיקף של 120 BCM.

 

יוסי אבו, מנכ״ל דלק קידוחים: "ההסכם שנחתם היום מהווה עבורנו הישג כפול, גם עמדנו באופן מלא במתווה הגז וגם ביצענו עוד צעד ענק בהעמקת הפעילות האזורית שלנו. עסקת ענק עם חברה מהאמירויות לצד ייצוא גז למצרים וירדן – ככה בדיוק, במעשים בשטח, בונים מזרח-תיכון חדש.

 

העסקה עם מובדאלה עומדת בכל העקרונות שהצבנו לעצמנו והיא תאפשר לנו להקטין את רמת המינוף ולשפר את החוסן הפיננסי של דלק קידוחים. כעת לאחר שהשלמנו את חלקנו במתווה הגז נתמקד בפיתוח והרחבת לוויתן, באספקת הדרישות הגוברות לייצוא גז ובפיתוח אפיקי פעילות נוספים שיתכתבו עם רוח הזמן וישיאו ערך נוסף למשקיעים שלנו".

 

את העסקה ליוו מטעם דלק קידוחים היועצים המשפטיים עו״ד דן הכהן, אדי אשכנזי ורבקה בסקין-צפריר ממשרד אגמון ושות׳, רוזנברג הכהן ושות׳ לצד עו״ד שרי זינגר היועצת המשפטית של דלק קידוחים. הייעוץ הפיננסי בעסקה נעשה בהובלת יוני הורניק מג׳יי. פי מורגן (JP Morgan) לצד פירמת Value Base הישראלית.

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1