קרדיט: אלבטרוס

אנרגיה ירוקה

נופר ביטלה את עסקת אשלים והמניה מזנקת

המו"מ בין הצדדים לא הבשיל והעסקה בין נופר ואלטשולר שחם לקרן נוי לרכישת תחנת הכח הטרמו-סולארית לא תצא לפועל; נופר התכוונה לשלם 580 מיליון ש"ח ולשאת בעלויות החוב של הפרויקט

פולי טל 02/09/2021 12:00

א+א- 1

חברת האנרגיה החלופית נופר דיווחה הבוקר על ביטול עסקת הרכישה של פרויקט האנרגיה מגלים מקרן נוי, אותה התכוונה לבצע יחד עם אלטשולר שחם.

 

נופר הודיעה בחודש יולי השנה על כוונתה לרכוש מקרן נוי ושותפיה את המתקן התרמו-סולארי שהיה הראשון בישראל מסוגו, בהספק מותקן של 121 מגה ואט. מדובר בעמוד מנצנץ שנראה למרחקים שבנייתו הושלמה במהלך 2019, והוא חובר לרשת והחל הפעלה מסחרית במסגרת הסכם זיכיון BOT לתקופה של 28 שנה עם מדינת ישראל.

 

על פי התנאים המקוריים של ההסכם נופר היתה צפויה לשלם כ- 580 מיליון ₪ עבור רכישת 100% מהזכויות בפרויקט והעריכה שהוא יניב לה הכנסות שנתיות בהיקף של כ-270 מיליון ₪, EBITDA שנתי בסך של כ-190 מ ₪ וFFO שנתי בהיקף של כ-120 מיליון ₪.

 

ימים ספורים לאחר מכן הפתיעה נופר כשדיווחה שלמרות הביקורת הציבורית והממסדית, הצטרפה לעסקה חברת אלטשולר שחם והיא תחזיק בכ-45% בפרויקט. באותו זמן נופר העריכה שתוכל להכניס גופים מוסדיים נוספים לעסקה.

 

העסקה זכתה לביקורת ציבורית מקיר לקיר, בטענה שלא מדובר בעסקה טובה לנופר, ולמעשה היא מבצעת "חילוץ" להשקעה של קרן נוי, שהיא בעלת המניות הגדולה בנופר. מבקרי העסקה טענו שהתשואה בפרויקט נמוכה יחסית, הטכנולוגיה המדוברת מיושנת והחוב העצום הרובץ על הפרויקט מעיב על הרווח הצפוי. מניית החברה ירדה באותם ימים בשיעור דו ספרתי.

 

אולם היום כאמור מודיעה החברה לבורסה שבתום בדיקת הנאותות הוחלט על ביטול העסקה, ובצורה לקונית אומרת "המו"מ בין החברה ואלטשולר שחם לבין קרן נוי לא הבשיל להסכם מחייב והצדדים החליטו על עצירת קידום העסקה".

 

ייתכן שנופר הבינה שהכישרון שיש לה בהשבחה של מערכות סולאריות פוטו וולטאיות, התגלה כצפוי כלא רלוונטי למערכות טרמו-סולאריות שהן עולם שונה לגמרי בו אין לחברה ניסיון. המשקיעים לעומת זאת, מגיבים בחיוב להודעת הביטול ונופר מזנקת 5% בשעה זו. נופר נסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי שוק של כ-2 מיליארד ש"ח, למרות ירידות של קרוב ל-20% מתחילת השנה.

  1. מניות בכתבה
  2. נופר אנרגי

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    מוטב כך

    היום הכדאיות אפסית וברור שעם סיום החוזה התחנה פשוט תיסגר וישאר לנו עמוד מכוער שיזכיר מה לא צריך לעשות לאנרגיה ירוקה. בנוסף זהוא מפגע אקולוגי הפוגע בנוף אך בעיקר הורג ציפורים.

    ציוני 02/09/2021 16:06