קרדיט: shutterstock

גיוס משקיעים לסטארט אפ: 5 טעויות גורליות שפשוט אסור לעשות

הלהט למצוא משקיעים לסטארט אפ עלול להוביל לבחירה לא נכונה של משקיעים, ולנזק מתמשך שיפגע בכם ובחברה. כך תימנעו מטעויות גורליות בבחירה

תוכן מקודם 31/08/2021 16:56

א+א-

חיפוש משקיע דומה לחיפוש בן או בת זוג: בחירה לא נכונה עלולה להיגמר בגירושין שבהם כל הצדדים מפסידים. רגע לפני שמחפשים את הפרטנרים שישקיעו בסטארט אפ, הנה 5 הטעויות בגיוס משקיעים – והדרכים להימנע מהן.

 

טעות ראשונה: להעניק למשקיע אחד יותר מדי כוח

החיפוש הקדחתני והלהט למצוא משקיע עלולים להוביל לבחירה לא נכונה, שתפגע בפעילות החברה וביכולתה לצמוח בהמשך: אחת הטעויות הנפוצות היא גיוס משקיעים שלוקחים נתח גדול מדי מהחברה בשלבי הגיוס המוקדמים (שלבי ה- Seed). כאשר החברה תצמח, היא תתקשה לגייס משקיעים וכספים חדשים בעקבות הדומיננטיות של המשקיע הקיים. מצב שכזה אינו בריא לא עבור החברה, לא עבור המייסדים ולא עבור המשקיע עצמו.

 

טעות שנייה: גיוס הון לפי שווי חברה גבוה מדי

כאשר מדובר בגיוס משקיעים לסטארט אפ, יש חשיבות רבה לשווי החברה המוערך וצריך לדאוג שגיוס ההון מתבצע לפי שווי חברה שאיננו גבוה מדי. גיוס הון לפי שווי חברה גבוה ייצור אמנם פחות דילול של מניות בגיוס הנוכחי, אבל עלול ליצור משבר של עליית ערך לא הגיונית לקראת הגיוס הבא.

 

טעות שלישית: לגייס סכומים שלא תואמים את הצורך

רובנו ככל הנראה יודעים שלא כדאי לגייס ממשקיעים סכום קטן מדי, שיקשה עלינו לממן את התפתחות החברה ולאפשר לה להגיע לשלב הבא. אך גם גיוס סכום גבוה מדי עלול לעורר קשיים: גיוס סכומים גבוהים ממה שצריך עלול להוביל לקשיי נזילות, לנטילת הלוואות וליצירת כדור שלג מסוכן שבמקרה הטוב ישבש את ההתנהלות השוטפת – ובמקרה הרע עלול לגרום למצוקת מזומנים קשה ואף לסגירת החברה. גיוס הסכום הנכון בהתאם לתוכנית העסקית, יסייע לכם לשמור על נקודת האיזון.

 

טעות 4: להתייחס לכסף – בלי להתייחס למידת ההתאמה

זה הזמן להגיד את המובן מאליו: משקיעים הם הרבה יותר מאשר מקור מימון. הם שותפים לדרך שמשפיעים על ההתנהלות השוטפת, ובסופו של דבר גם על ביצועי החברה. ולכן, לצד הממד הכספי החשוב, גיוס משקיעים לסטארט אפ חייב להתייחס לאופיו של המשקיע, למידת התאמתו ל- DNA העסקי ולצורת העבודה שלכם. על מנת לסייע לצמיחת החברה במקום להאט אותה, על המשקיע מצד אחד לעבוד אתכם בשיתוף פעולה בלי לכפות את רצונותיו, ומצד שני כדאי שהוא יסייע בפיתוח העסקי ובהתמודדות עם האתגרים השונים.

 

טעות 5: לגייס משקיע שלא מכיר את התחום

גיוס משקיעים לסטארט אפ שאינם מכירים את התחום שלכם ואת הפרקטיקות הנהוגות בו, עלול לגרום יותר נזק מתועלת. כך למשל משקיע בחברת Data שלא מגיע מהתחום, עשוי מחוסר ידיעה ללחוץ בנקודות שבהן כדאי לעבוד בצורה יסודית יותר, גם במחיר של עיכוב בלוחות הזמנים.

 

איך "עוקפים" את הטעויות?

גיוס משקיעים לסטארט אפ מעמיד אתכם בפני מגוון רחב של אתגרים, ועלול לחשוף אתכם לטעויות שישפיעו על יכולת החברה לצמוח. אחת הדרכים "לעקוף" את הטעויות היא באמצעות פלטפורמות להשקעות המונים: פלטפורמות שיתרונן הגדול הוא ביכולת לגייס כסף ממשקיעים שקטים, כאלה שמקבלים תמורת ההשקעה אחוז מהמניות – אך אינם לוקחים חלק פעיל בניהול החברה.

 

גיוס בעזרת פלטפורמת להשקעות המונים מאפשר לכם ליהנות מכל העולמות: מצד אחד מגיוס ההון הנחוץ לתפקוד החברה – ומצד שני מהיכולת לנהל אותה בראש שקט, בלי תכתיבים מלמעלה ובלי טעויות גורליות בשידוך.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה