אמיר כהני, שותף מנהל מחלקת היועצים בפירמת הייעוץ הבינלאומית AUREN קרדיט: עדי ארד

טור דעה

לפני שריטואל הדולר חוזר – על משרד האוצר לבקש התייעלות מהיצואנים

היצואנים, כמו כל חברה או גוף שרוצים לפעול בזירה הבין-לאומית צריכים להתייעל ולפעול כך שיתאימו לתחרות הגלובלית ויוכלו להתמודד עם התנודות בדולר בלי סיוע מהמדינה

אמיר כהני 30/08/2021 16:34

א+א-

הדולר צונח ומגיע לשפל חדש מזה כחצי שנה. כזכור, באמצע ינואר השנה, הכריז בנק ישראל על צעד יוצא דופן במטרה למנוע את המשך הייסוף בשקל כשהודיע כי ירכוש במהלך השנה 30 מיליארד דולר. ההודעה יצאה לאחר שהדולר הגיע כבר לשפל של 25 שנים ונסחר תמורת 3.11 שקלים. הודעת הבנק הקפיצה מיד את הדולר שהתאושש מול השקל ואף הגיע לרמה של 3.3 שקלים.

 

לטסים לחו"ל אלו וודאי בשורות מצוינות אולם ליצואנים אלה חדשות רעות מאוד – הם יקבלו פחות כסף על אותה סחורה ולכן, אני מאמין, שנראה בקרוב את אותו הריטואל של ישיבת חירום עם שר האוצר בנושא זה על מנת לייקר את הדולר. ריטואל זה הוא לא דבר חדש. לצערי הוא קורה יותר מדי והגיע העת להפסיק אותו.

 

נורא נוח לתלות ירידה במתח הרווחים בגורמים חיצוניים כמו הדולר. באים לממשלה, היא תתקן ובא לציון גואל. יותר קשה לערוך רפורמות מבית, כלומר אצל היצואנים. זה כבר קשה יותר ולכן זה גם האתגר של משרד האוצר לדרוש זאת מהם בטרם יפעל בשוק הדולר.

 

דבר זה תקף גם למחאת החקלאים שמתנגדים לפתיחת השוק לייבוא. אם השוק הישראלי היה תחרותי, יעיל ומציע לצרכן מגוון פירות וירקות במחירים טובים לא היה צורך לפתוח אותו לייבוא. גם במקרה זה מבקשים החקלאים לעצור את הרפורמה ולהמשיך עם המצב הקיים והמדינה סרבה. אין סיבה להפסיק שם עם הרפורמות.

 

כשזה לא בשליטת קבוצת כח כזו או אחרת, אין לנו בעיה עם ייקור עלויות. קחו, למשל, את עלויות השינוע. רבות דובר על כך שהמחירים יעלו היות ועלויות השינוע העולמי עלו. במקרה זה, אין לאיש יכולת לשנות את המצב. לא אנחנו שולטים בשינוע העולמי ולכן תלויים באחרים.

 

לכן, במסגרת הרפורמות שמקדמת הממשלה הגיע הזמן שריטואל הדולר ייפסק. על היצואנים, כמו כל חברה או גוף שרוצים לפעול בזירה הבין-לאומית להתייעל ולפעול כך שיתאימו לתחרות הגלובלית, יפתחו ויעצימו יצירת ערך משותף עם לקוחותיהם בעולם ויוכלו להתמודד עם התנודות בדולר בלי סיוע מהמדינה.

 

מדינת ישראל צריכה לנהוג כאן בחוכמה ובזהירות – סיוע ליצואנים והעלאת ערך הדולר פוגעת במשפחות המזמינות מוצרים מחו"ל או יוצאות לנופש ובכך מייקרת להם את המחיה. לכן, לפני שנכנסים לפעילות בשוק הדולר יש לוודא שעשינו לפני כן את כל מה שניתן. 

 

  • הכותב הוא אמיר כהני, יועץ עסקי בינלאומי, מנהל ושותף בסניף הישראלי של פירמת הייעוץ הבינ"ל AUREN INTERNATIONAL

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה