נפט

לאומי: הסיכוי לירידה מסוימת במחיר הנפט גובר

הגידול הצפוי בתפוקת הנפט, חולשת הביקושים עקב התפשטות הקורונה והירידה העונתית בביקושים לאחר תקופת התיירות בקיץ, מגבירים סיכוי לירידת מחירים בטווח הבינוני

חדשות ספונסר 30/08/2021 15:09

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, והכלכלן בניהו בולוטין מציינים בסקירת הנפט השבועית כי מחירי הנפט עלו בשבוע האחרון, לאחר שהם ירדו ברוב חודש אוגוסט. מחיר הנפט מסוג BRENT עלה לכ-71.29 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-27/8/2021 ומחיר חבית מסוג WTI ירד לכ-68.74 דולרים.

 

עלייה זו התרחשה לאחר שנראה כי סין הצליחה לבלום את ההתפשטות החוזרת של נגיף הקורונה במדינה, מבלי שצעדיה יפגעו באופן קשה בביקוש הגלובלי על אף הסגרים האזוריים שהוטלו במדינה.

 

עם זאת, הם מציינים כי הגידול הצפוי בתפוקת הנפט של קבוצת OPEC+ וארה"ב, יחד עם חולשת הביקושים הנובעת מהתפשטות נגיף הקורונה, לצד הירידה העונתית בביקושים לאחר תקופת התיירות בקיץ, מגבירים את הסיכויים לירידה מסוימת במחיר הנפט. כמו כן, הצמצום הצפוי ברכישות הנכסים של ה-FED עשוי לחזק את הדולר, מה שתומך גם כן בירידת מחיר הנפט בטווח הבינוני.

 

לדבריהם, הרמה הגבוהה של תחלואה במדינות המתעוררות, בדגש על דרום אסיה, לצד עלייה בתחלואה בחלק מהמדינות המפותחות, והמגבלות החלות בעקבות כך, מהווים סיכון לביקושים הגלובליים לנפט.

 

כנגד, ברוב המשקים המפותחים ישנה התקדמות משמעותית בתהליך ההתחסנות וחזרה לפעילות כלכלית, ניידות רבה יותר של אנשים, נסיעות ותעופה. אולם, ההתפשטות המחודשת של הנגיף, אשר הביאה להידוק מגבלות בחלק מהאזורים, עלולה להביא להידוק המגבלות באזורים רחבים יותר ולירידה בביקושים לנפט. סיכון זה עלול לגדול במידה ותתפשט מוטציה קטלנית עוד יותר, מדביקה, ועמידה במידה מסוימת לחיסונים.

 

להערכתנו, מסבירים השניים, קבוצת OPEC+ תמשיך לעת עתה בהקלה במכסות הייצור, על רקע התייצבות מחירי הנפט. אולם, תרחיש של ירידה במחירי הנפט, עלול להביא לעצירת ההקלות במכסות הייצור בהמשך במטרה לייצב את השוק.

 

החוזים העתידיים מצביעים על כך שמחירי הנפט עשויים לרדת במעט עד לסוף השנה. זאת, ככל הנראה בשל החשש מפני ההשפעות של ההתפשטות המחודשת של נגיף הקורונה לצד העלייה הצפויה בתפוקת הנפט הגלובלית.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה