אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש קרדיט: יח"צ

המלצות אנליסטים

מיטב: בנק ישראל צפוי להפסיק רכישות אג”ח עד סוף השנה ולהעלות ריבית בשנה הבאה

למרות הנאום המרגיע של נגיד ה-FED, סיכון האינפלציה בארה"ב הוא משמעותי ולהערכת מיטב צפוי לגרום להידוק מהיר יותר במדיניות ה-FED ממה שהשווקים צופים

חדשות ספונסר 29/08/2021 15:25

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירה השבועית למדיניות של בנק ישראל ואומר כי הבנק לא שינה את מדיניותו בהחלטתו בשבוע שעבר ולא את מסריו. להערכתנו, הוא צפוי להפסיק תוכנית רכישות אג"ח עד סוף השנה. כמו כן, אנו ממשיכים להעריך שעלייה באינפלציה תוביל לעליית ריבית בשנה הקרובה. נציין שבשבוע שעבר עלתה הריבית בדרום קוריאה, בהמשך לעליות שהיו החודש באיסלנד, הונגריה, צ’כיה, ברזיל ומקסיקו.

 

הפסקת רכישות וציפיות לעליית ריבית אמורים ללחוץ לעליית התשואות תוך השתטחות עקום התשואות ולכן ההמלצה של מיטב היא על מח"מ בינוני באפיק הממשלתי, תוך החזקתו באופן סינטטי ועל העדפה של האפיק הצמוד.

 

לגבי נתוני המאקרו בישראל מסביר זבז’ינסקי כי נרשמה עלייה חדה במדד הפדיון בענפי השירותים אשר הגיע בחודש יוני לרמה שהייתה צפויה להיות לפי המגמה לפני המגפה. הפדיון בענפי המסחר חזר לקו המגמה עוד קודם. יחד עם זאת, ענפי אירוח ואוכל וענף אמנות בידור ופנאי, שנפגעו קשה במיוחד בתקופת המגפה, עדיין לא חזרו אפילו לרמות הפדיון שהיו לפני המגפה.

 

מדד הייצור התעשייתי עלה בשיעור גבוה בחודשים האחרונים בזכות השיפור בענפי תעשייה חוץ מענפי טכנולוגיה עילית. התעשייה התייעלה משמעותית בתקופת המשבר. במחצית הראשונה של 2021 חלה עלייה של כ-12% במדד הייצור התעשייתי לעומת המחצית הראשונה של 2019, אך כמות המשרות ושעות העבודה ירדה בכ-7%. ההתייעלות עשויה לסייע לתעשיינים לספוג חלק מהתייקרויות של חומרי גלם וכוח עבודה ולרכך פגיעה שנובעת מהתחזקות השקל.

 

שוק הנדל"ן ממשיך להתחמם, כפי שבא לידי ביטוי בנטילת המשכנתאות ביולי, תוך גידול בגובה המשכנתא הממוצעת שמתקרב למיליון ₪. העלייה בגודל המשכנתא מעלה גובה ההחזר הממוצע. כעת, לראשונה מאז 2012, גובה ההחזר הממוצע עלה מעל שכר דירה ממוצע. מצב זה עשוי להגביר ביקוש לדירות להשכרה. סימן נוסף שעשוי לבשר על התגברות העדפה לדירות להשכרה עולה מזינוק בכמות החיפושים בגוגל של צמד המלים "דירה להשכרה" שהגיעו בחודשיים האחרונים לשיא מאז 2004.

 

זבז’ינסקי מתייחס לדבריו של יו"ר הפד ג’רום פאוול בסוף השבוע בג’קסון הול, ומסביר כי הנגיד האמריקאי לא הפתיע לרעה את השווקים בנאומו ביום שישי. כוונתו של הבנק המרכזי להתחיל עוד השנה בצמצום הרכישות כבר הייתה מתומחרת והשווקים הגיבו בעליות שערים חדות במניות למרות הסיכון לשוק המניות שנובע מהפספוסים המתרבים בנתונים הכלכליים ובירידה בתשואות האג"ח.

 

למרות הנאום המרגיע של נגיד ה-FED לפי ההערכה שלנו, קיים סיכון משמעותי שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר וממושכת יותר ממה שה-FED מעריך. יתכן שהפחתת לחצים בצד ההיצע תוך ירידה בביקושים תוביל לירידת המחירים מבלי התערבות ה-FED, אך התסריט לפיו ה-FED יצטרך להגיב ע"י הידוק מהיר יותר של מדיניותו כולל העלאת ריבית בשנת 2022 נראה סביר יותר.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה