דר גיל בפמן, ראש אגף הכלכלה בחטיבה הפיננסית של לאומי קרדיט: אורן דאי

לאומי: ”ירידה במחיר הנפט התרחשה על רקע התפשטות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה, לצד עליית תפוקת הנפט של OPEC+ בחודש יולי”

"החוזים העתידיים מצביעים על כך שמחירי הנפט עשויים לעלות עד סוף השנה, ככל הנראה בשל הצפי שהמדינות המפותחות לא יהדקו את המגבלות באופן גורף"

מערכת ספונסר 23/08/2021 17:22

א+א- 4

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, מפרסם היום סקירת נפט ומציין כי "מחירי הנפט המשיכו לרדת בשבוע האחרון, לאחר שהם ירדו במחצית הראשונה של חודש אוגוסט. מחיר הנפט מסוג BRENT ירד לכ - 64.77 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב - 20 באוגוסט, ומחיר חבית מסוג WTI ירד לכ - 62.32 דולרים".

בפמן הסביר כי "ירידה זו במחיר התרחשה על רקע התפשטות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה, לצד עליית תפוקת הנפט של OPEC+ בחודש יולי ויתכן שגם עם הצפי בשוק שה - FED יחל בתהליך צמצום קצב רכישות הנכסים מה שצפוי לחזק את הדולר ולפגוע במחירי הסחורות.

קבוצת OPEC+ הגדילה את יצור הנפט שלה בחודש יולי, לאחר שהחליטה על הקלה במכסות הייצור. יצור הנפט של עשר החברות המרכזיות בקבוצת OPEC (ללא איראן, לוב וונצואלה) עלה בחודש יולי מ - 21.94 ל - 22.50 מיליון חביות ביום וייצור הנפט של רוסיה עלה מעט גם כן. יצור הנפט של ערב הסעודית עלה בחודש יולי מ - 8.94 ל - 9.40 מיליון חביות ביום ומשלוחי הנפט שלה עלו בחודש זה ל - 6.38 מיליון חביות ביום, עלייה של כ - 640,000 חביות מחודש יוני. זוהי הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2020. לעומת זאת, משלוחי הנפט של עיראק ירדו לרמה הנמוכה בעשרת החודשים האחרונים על אף עליית יצוא הנפט שלה לסין לרמה הגבוהה ביותר בחצי השנה האחרונה של יותר ממיליון חביות ביום.

ערב הסעודית העלתה את הפרמיה על הנפט שלה שישלח בחודש ספטמבר ללקוחותיה באסיה ובארה"ב. זאת, על רקע הערכתה להמשך הביקושים החזקים בשל התאוששות הפעילות הכלכלית הגלובלית, על אף עליית התחלואה בעולם בכלל ובאסיה בפרט. אולם, עליית התחלואה בסין אשר הביאה להידוק המגבלות בחלק מהאזורים עלולה להכביד על הביקושים ולהפחית את כמויות הנפט שהלקוחות באסיה ירכשו מערב הסעודית.
יצור הנפט האמריקאי עלה לראשונה מיוני 2020 ל - 11.3 מיליון חביות ביום. אולם, אנו מעריכים כי יצור הנפט האמריקאי לא ימשיך לצמוח בקצב משמעותי מאחר וייצרני הנפט מעדיפים לעת עתה לרסן את השקעותיהם במטרה להפחית את החוב של החברות לצד חלוקת דיבידנדים למשקיעים. השקעות נמוכות אלו, צפויות להכביד על המשך צמיחה משמעותית של יצור הנפט. אולם, למרות ההשקעות הנמוכות, מספר האסדות הפעילות המשיך לעלות והוא הגיע ל - 397 אסדות, מה שצפוי לסייע בשמירת רמת הייצור הנוכחית וייתכן שאף יסייע לצמיחה איטית של הייצור. כמו כן, מדיניות הממשל האמריקאי המתנגדת להרחבת יצור הנפט בארה"ב מכבידה על מפיקי נפט המקשים לחכור קרקעות ציבוריות על מנת לחפור בהן בארות נפט חדשות שהיו מסייעות להתאוששות יצור הנפט האמריקאי.

הנשיא ביידן ביקש מקבוצת OPEC+ להגביר את יצור הנפט במטרה להפחית את מחירי הנפט הגבוהים בשל ההשפעות האינפלציוניות שהביאו את שיעור האינפלציה השנתית בארה"ב ל - 5.4%. זאת, בזמן שהוא מנסה להגביל את יצור הנפט בארה"ב על מנת להפחית את הזיהום הסביבתי בארה"ב. צעד זה הגביר את המתיחות בין הממשל למפלגה הרפובליקנית התומכת בחיזוק סקטור האנרגיה בארה"ב ומספר סנאטורים רפובליקנים אף קראו לנשיא לחזור בו מהבקשה מקבוצת OPEC+ להגדיל את יצור הנפט שלהם ולתעדף את יצור הנפט בארה"ב שיכול להגדיל את תפוקת הנפט האמריקאי ולהפחית את מחירי הדלק לצרכנים.

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע המסתיים ב - 13 באוגוסט בכ - 3.2 מיליון חביות. ירידה זו התרחשה על רקע צמצום יבוא הנפט נטו שנבע מעליית הייצוא לצד ירידת יבוא הנפט ברוטו ועל רקע עליית שיעור הניצולת של בתי הזיקוק ל - 92.2%. ירידת מלאי הנפט הביאה לירידת גם במאגר הנפט הגדול ב-Cushing, בו המלאי מצוי במגמת צמצום מראשית 2021, ומלאי הנפט בו הגיע לכ - 33.6 מיליון חביות, הרמה הנמוכה ביותר מסוף אוקטובר 2018. לצד ירידת מלאי הנפט, מלאי הדלקים בארה"ב עלה מעט באופן מפתיע בשל הירידה בביקושים לאחר עונת התיירות בקיץ.

יבוא הנפט של מדינות החוף המזרחי בארה"ב עלה לרמה הגבוהה ביותר מנובמבר 2019. זאת, על רקע הצפי למחסור בדלקים בין השאר בשל הירידה בייבוא הנפט מקנדה ומאירופה, מה שהביא לירידה במלאי הנפט במאגרים בחוף המזרחי (PADD1) ל - 58.7 מיליון חביות (עבור השבוע שהסתיים ב-13 באוגוסט 2021), הרמה הנמוכה ביותר במאגר מאמצע נובמבר 2019. הירידה בייבוא הנפט מקנדה הינה זמנית, היות שבמהלך החודש - חודשיים הקרובים צפויה להתחיל הפעלת צינור הובלת הנפט Enbridge’s Line 3 החדש (שהוא מחליף צינור נפט ישן בקו דומה שהוא בעל קיבולת נמוכה יותר) והוא יאפשר לייבא 760,000 חביות נפט ביום ממחוז אלברטה בקנדה לוויסקונסון.

הביקוש לדלק למכוניות בארה"ב ירד מעט בשבוע שהסתיים ב - 13 באוגוסט, אך הוא עדיין נותר ברמה הגבוהה מ - 9.3 מיליון חביות ביום. במקביל, הביקוש לדלק מטוסים עלה ליותר מ - 1.6 מיליון חביות ביום, הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף מרץ 2020. הירידה בביקוש לדלק הביאה לעלייה במלאי הדלקים בארה"ב, מה שמדגיש את הסיכון להמשך ירידות הביקושים עם סיום עונת התיירות ועל רקע העלייה בהתפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, בתי הזיקוק צפויים להמשיך לשמור על רמת יצור גבוהה בטווח הזמן הקצר, בשל הרווח הפוטנציאלי הגבוה מיצירת בנזין באמצעות זיקוק נפט שעלה לאחרונה לרמה הגבוהה ביותר בארבע השנים האחרונות, כאשר מסירים את התקופה של קריסת מחיר הנפט באפריל בשנה שעברה, אז מחיר ה-WTI היה שלילי.

הביקוש לדלקים בהודו התאושש במחצית הראשונה של חודש אוגוסט, בניגוד לשאר השוק האסייתי, כולל סין, בו הביקושים ירדו על רקע התפשטות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה. מכירות הדלקים והסולר של הודו במחצית הראשונה של אוגוסט עלו ב - 3.7% ו - 8%, בהתאמה, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2019.

פעילות זיקוק הנפט בסין ירדה לרמה הנמוכה ביותר ב-14 החודשים האחרונים. זאת, על רקע ירידה בפעילות של בתי הזיקוק הפרטיים בסין, המתמודדים עם קשיים שהמדינה מערימה עליהם. כמות הנפט המזוקק ירדה בחודש האחרון אל מתחת ל - 14 מיליון חביות ביום ובתי הזיקוק הפרטיים הפחיתו את פעילותם בחודש יולי בכ - 8% בהשוואה לפעילות בחודש יוני. בתי הזיקוק בסין מיצו את רוב מכסות יצוא הדלקים שהמדינה הקצתה להם, מה שהביא לכך שמשלוחי הדלק של סין לחו"ל ירדו לשפל של 14 חודשים והגיעו בחודש האחרון לכ - 199,000 חביות ביום. יצוא הסולר ירד גם כן והגיע ל - 334,500 חביות ביום, הרמה הנמוכה ביותר מספטמבר 2020.


קיימים סימנים מקדימים להיחלשות הצמיחה הכלכלית בסין בראשית הרביע השלישי של השנה, מה שעלול להביא להיחלשות הביקושים הגבוהים לאנרגיה. זאת, על רקע התפשטות נגיף הקורונה במדינות אסיה אחרות, בדגש על אינדונזיה שנהייתה מוקד מרכזי של התחלואה וכן מספר מקרים חדשים של נדבקים בנגיף שהתגלו בסין, אשר הביאו להידוק המגבלות אשר עלולות להתהדק עוד יותר ולהתרחב לאזורים נוספים בסין, מה שיכול להביא לירידה בביקושים לנפט. זאת, לאחר שבחודש יולי יבוא הנפט של סין ירד ל - 9.75 מיליון חביות ביום, לעומת 9.81 מיליון חביות ביום שיובאו בחודש יוני, בשל סופת טייפון שהביאה לעצירת הפעילות בנמלי הים בחוף המזרחי של סין. על פי הערכות בשוק, בתי הזיקוק הגדולים בסין מצמצמים את פעילותם בשל הידוק המגבלות במוקדי התפרצות התחלואה בסין, הצפויים להביא לירידה בביקושים המקומיים של דלק לתחבורה ולטיסות.

מחיר הגז הטבעי בארה"ב (Henry Hub) ירד בשבוע האחרון אך נותר ברמה גבוהה של 3.86 דולרים ל - MMBTU. זאת, לאחר שהוא הגיע בראשית החודש לרמה גבוהה של 4.16 דולרים ל - MMBTU. ירידת המחירים מתרחשת על רקע המשך עליית מאגרי הגז טבעי בארה"ב, הצפויים להמשיך להתמלא לפחות עד לסוף הרביע הנוכחי, אולם רמת המלאי נמוכה בכ - 16.2% מהרמה שהייתה בתקופה המקבילה בשנת 2020 ובכ - 5.8% מהממוצע בתקופה זו בחמש השנים האחרונות. במידה והמלאים ישארו נמוכים מהממוצע גם במהלך החודש - חודשיים הקרובים הדבר צפוי לתמוך בהמשך שמירה על רמת המחירים הגבוהה בעונת החורף, בה הביקוש לגז טבעי גדל, בשל הצורך בחימום בתים ובתי עסק.

הרמה הגבוהה של תחלואה במדינות המתעוררות, בדגש על דרום אסיה, לצד עלייה בתחלואה בחלק מהמדינות המפותחות, והמגבלות החלות בעקבות כך, מהווה סיכון לביקושים הגלובליים של שוק הנפט. כנגד, ברוב המשקים המפותחים ישנה התקדמות משמעותית בתהליך ההתחסנות וחזרה לפעילות כלכלית, ניידות רבה יותר של אנשים, נסיעות ותעופה. אולם, ההתפשטות המחודשת של הנגיף, אשר הביאה להידוק מגבלות בחלק מהאזורים, עלולה להביא להידוק המגבלות באזורים רחבים יותר ולירידה בביקושים לנפט. סיכון זה עלול לגדול במידה ותתפשט מוטציה קטלנית עוד יותר, מדביקה, ועמידה במידה מסוימת לחיסונים".

לסיכום צויין בסקירה: "להערכתנו, ירידת מחירי הנפט לצד התפשטות וריאנט הדלתא של נגיף הקורונה, המעלה את החששות לפגיעה בביקושים, עלולה לגרום לכך שקבוצת OPEC+ תדחה את המשך ההקלות במכסות הייצור. זאת, במטרה לשמור על יציבות מחירי הנפט ככל הניתן. החוזים העתידיים מצביעים על כך שמחירי הנפט עשויים לעלות עד לסוף השנה. זאת, ככל הנראה בשל הצפי שהמדינות המפותחות, בפרט במדינות בהן חלק ניכר מהאוכלוסייה שבסיכון מחוסן, לא יהדקו את המגבלות באופן גורף, מה שצפוי לשמור על הביקושים הגבוהים בשוק".

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

4 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  בברנט השיא היה 77 דולר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  minaeksh 23/08/2021 21:09

 2. 2
  יש כאילו מומחים במרדף וכותרות |16|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  haimS 23/08/2021 17:25

 3. 3
  הדרך ארוכה עד 75 דולר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  LiorTaib 23/08/2021 17:24

 4. 4
  חחח לא אקטואלי החזירו כמעט הכול

  ביום אחד הנפט טס 5 %
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  זיו מ 23/08/2021 17:23