ריבית

”הריבית צפויה להיוותר ללא שינוי עוד תקופה ארוכה”

לקראת החלטת הריבית מחר מעריכים כלכלני בנק לאומי כי בנק ישראל צפוי לאותת על השלמת תכנית רכישות האג"ח הממשלתי, אך גם כי לא יחדש אותה

חדשות ספונסר 22/08/2021 15:13

א+א- 2

דודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, וד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, מתייחסים בסקירתם הבוקר להודעת הריבית שתתקיים מחר ומעריכים כי בנק ישראל צפוי להמשיך ולהדגיש את העובדה שסביבת הריבית הנוכחית צפויה להיוותר עוד תקופה ארוכה.

 

נראה כי בנק ישראל צפוי לתת ביטוי לשיפור בפעילות הכלכלית ברבעון השני שבא לידי ביטוי בצמיחה החזקה (מעל ל-15% בחישוב שנתי) תוך שגם רמת האבטלה יורדת לרמה הנמוכה מאז פרוץ המשבר.

 

העובדה כי סביבת האינפלציה עלתה למרכז היעד לראשונה זה קרוב לשמונה שנים לא צפויה להביא לשינוי במדיניות המוניטארית המרחיבה הצפויה לשמור את רמת הריבית הנוכחית ללא שינוי עוד תקופה ארוכה, ככל הנראה.

 

עם זאת נראה כי תכנית רכישות האג"ח שצפויה להסתיים עד סוף השנה, לא תחודש בתנאי המקרו הנוכחיים. סביבת האינפלציה להערכתנו מצויה סביב רמות השיא והיא צפויה להמשיך ולנוע ברמות אלו בחודשים הקרובים.

 

אל תוך סוף הרבעון הראשון שך שנת 2022 ובעיקר במהלך הרבעון השני צפויה ירידת מדרגה בסביבת האינפלציה חזרה לכיוון הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים כך שקשה לראות כרגע שינוי במדיניות ריבית בנק ישראל הנוכחית.

 

עוד בסקירה השבועית, הצמיחה המהירה ברבעון השני של 2021, שעשויה להוביל לצמיחה מהירה מהחזוי בשנת 2021 כולה. הסבר עיקרי לקצב הצמיחה המהיר הוא הסרת מרבית המגבלות על הפעילות הכלכלית וכן רכישה מוגברת של מכוניות נוסעים פרטיות, כאשר המיסים על המכוניות מהווים חלק מהתמ"ג.

 

רכישת המכוניות הפרטיות תרמה לגידול הניכר של 36.3%, במונחים שנתיים, בצריכה הפרטית ברבעון השני, כאשר רכישות מוגברות של סחורות ושירותים, אשר לא ניתן היה לממשן בטרם הוסרו המגבלות על הפעילות של ענפי משק רבים, באו לידי ביטוי ברבעון זה ותרמו לקצב הגידול המרשים.

 

בנוסף נרשמה עלייה של כ-18.1% ביצוא הסחורות והשירותים, אשר הושפעה לחיוב הן מגידול היצוא התעשייתי והן מגידול ביצוא שירותים (בעיקר שירותי הייטק). כאשר בוחנים את התמ"ג ברבעון השני של השנה מול הרבעון האחרון של 2019 (שקדם לפרוץ המגיפה) ניתן לראות כי רמת התוצר גבוהה ביותר מ-3% מזו שהייתה בסוף 2019 ונמוכה רק בכ-1%-1.5% מרמת התוצר הפוטנציאלי (התוצר אשר ניתן להעריך כי היה מיוצר במשק אלמלא פרץ המשבר).

 

משמעות הדבר היא שהפעילות הכלכלית, כפי שהיא נמדדת על ידי התמ"ג, עולה על הרמה שקדמה למשבר, כאשר תפוקת המשק, כאמור, נעשתה עם שוק עבודה הכולל מאות אלפי עובדים אשר אינם מועסקים.

 

מצב זה עשוי לשקף בטווח הקצר גידול בפריון העבודה (וייתכן אף לחצי שכר, בענפים מסוימים), לצד פוטנציאל לצמיחה עתידית של המשק, בפרט אם יקודמו תכניות השקעה מתאימות לטובת העובדים אשר אינם מועסקים כיום. זאת, בכדי שהמשק יוכל לחזור במהרה למצב של תעסוקה מלאה, הבאה לידי ביטוי בשיעור אבטלה נמוך, בדומה למצב שהיה טרום המשבר.

 

במבט קדימה, נתוני הצמיחה במחצית הראשונה של השנה עשויים להוביל לקצב צמיחה מהיר בשנת 2021 כולה, אולי אף מעבר לתחזיות של מרבית גופי החיזוי, אשר נעו עד כה בטווח של 5.5-5.0%. זאת בהנחה כי לא יחולו בקרוב מגבלות מחודשות ומשמעותיות על הפעילות הכלכלית, לאור התחלואה הגבוהה.

 

בנוסף, רזניק ובפמן מציינים כי התפרצות זן הדלתא בארה"ב מתחילה לבוא לידי ביטוי בירידה במכירות הקמעונאיות. הנתונים האחרונים מצביעים על כך שהתפשטות וריאנט הדלתא גרמה לירידה מחודשת באמון הצרכנים בתחילת אוגוסט, דבר המצביע על כך שההוצאה הקמעונאית תישאר מתונה. התוצאה היא שהצמיחה הריאלית של הצריכה תהיה חלשה ברבעון השלישי.

 

ובאירופה - בשונה מארה"ב ובדומה לישראל, האינפלציה בגוש האירו עולה במתינות יחסית. ציפיות האינפלציה עלו במהלך החודשים האחרונים, אך הן עדיין תואמות למצב שבו האינפלציה תישאר מתחת ליעד בטווח הבינוני. באשר לציפיות יצוין כי ציפיות האינפלציה מבוססות השוק באירופה עלו במהלך החודשים האחרונים, אך הן עדיין תואמות למצב שבו האינפלציה תישאר מתחת ליעד בטווח הבינוני. למרות עליות המחירים הצפויות בטווח הקרוב, נראה שההשפעה על האינפלציה באירופה תהיה קצרת מועד

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אומרים שארהב חלשה ולא מחליטה

  על כלום.לפי כל הדעות שאנחנו שומעים הריבית כבר הייתה צריכה להיות 5% לפחות.אז איך זה שסחורות,הובלות ועוד עולים והריבית לא זזה?הבעל בית החליט 0000000 זאת המסקנה המתבקשת.אז מי זה בעל הבית?
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  benyy 22/08/2021 16:04

 2. 2
  העולם יצטרך להישאר עוד

  הרבה זמן עם ריבית סביב אפס לדעתי.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  המשקיע המחושב 22/08/2021 15:25