גלעד יעבץ, מנכל אנלייט קרדיט: אנלייט

מיזוגים ורכישות

אנלייט רוכשת 90% מחברת האנרגיה המתחדשת האמריקאית Clēnera

העסקה מתבצעת לפי שווי חברה של 433 מיליון דולר; העסקה כוללת 50 פרויקטים סולאריים גדולים בפיתוח בהיקף של כ-12 ג’יגה וואט וכ-5.5 ג’יגה וואט שעה אגירת אנרגיה

חדשות ספונסר 30/06/2021 12:12

א+א-

בהמשך לדיווח של חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט בפברואר האחרון על מו"מ לרכישת חברה בתחום האנרגיה המתחדשת בארה"ב, החברה מדווחת היום על חתימת ההסכמים המחייבים לרכישת 90.1% מחברת האנרגיה הסולארית והאגירה Clēnera האמריקאית לפי שווי חברה כולל של 433 מיליון דולר.

 

Clēnera הוקמה בשנת 2013 על ידי שני מייסדים, המשמשים כמנכ"ל וסמנכ"ל התפעול שלה, בעלי ניסיון משותף עשיר בשוק האנרגיות המתחדשות האמריקאי. מאז היווסדה, Clēnera יזמה, הקימה ומכרה פרויקטים לייצור חשמל מאנרגיה סולארית בארה"ב בהיקף של כ- 1.6 ג’יגה וואט. משרדי Clēnera ממוקמים באיידהו שבצפון מערב ארה"ב, היא מונה כ- 80 עובדים ומצויה במגמת צמיחה.

 

Clēnera מקדמת פורטפוליו פיתוח בפריסה גיאוגרפית רחבה על פני כ- 20 מדינות ברחבי ארה"ב, עם יתרון ראשוניות בשווקים בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה במרכז-מערב ארה"ב, וכן במדינות נוספות במזרח ארה"ב. צבר הפיתוח הנכלל בעסקה מורכב מכ- 50 פרויקטים סולאריים גדולים בשלבי פיתוח שונים בהיקף של כ-12 ג’יגה וואט (במונחי הספק DC), חלקם פרויקטים משולבי אגירת אנרגיה בהיקף מצטבר של כ- 5.5 ג’יגה וואט שעה.

 

מתוך פורטפוליו הפיתוח, נחתמו כבר הסכמים למכירת החשמל (PPA) עבור פרויקטים בהספק של כ- 700 מגה וואט DC וכ-600 מגה וואט שעה של אגירה, ומתנהל מו"מ מתקדם לחתימה של הסכמים כאמור בהספק של כ- 1 ג’יגה וואט DC נוספים (סה"כ כ- 10 פרויקטים), לתקופה ממוצעת של 20 שנה ממועד הפעלת הפרויקטים עבור מלוא החשמל המיוצר בפרויקטים אלו.

 

על פי הערכת החברה, פרויקטים בהיקף של כ- 200 מגה וואט צפויים להגיע לשלב ההקמה במהלך הרבעון הראשון של שנת 2022. כמו כן, החברה מעריכה כי על פני השנים 2022-2025 פרויקטים בהיקף של כ- 3.5-4 ג’יגה וואט מתוך פורטפוליו הפיתוח צפויים להבשיל להקמה, וזאת במקביל להתקדמות בפיתוח של פרויקטים נוספים בהיקף גדול יותר, הצפויים להבשיל בשנים שלאחר מכן.

 

אנלייט תרכוש את אחזקותיהם של המוכרים, ואת פורטפוליו הפיתוח, כלל יכולותיה של Clēnera והידע שבבעלותה, כאשר שני המייסדים יישארו באחזקות מיעוט של 9.9%. שני המייסדים ימשיכו לכהן בתפקידי הניהול הבכירים ב-Clēnera וכן בדירקטוריון שלה, שיהיה בשליטת אנלייט.

 

בתפקיד יו"ר הדירקטוריון של Clēnera יכהן מנכ"ל אנלייט, גלעד יעבץ. מיכאל אבידן, נשיא אנלייט ארה"ב, אשר הוביל את העסקה מצד אנלייט, יכהן גם הוא בדירקטוריון Clēnera וימשיך להוביל את פעילות אנלייט בארה"ב.

 

תמורת הרכישה מורכבת מתשלומים התחלתיים ומתשלומים עתידיים מותני ביצועים, הפרוסים עד לשנת 2025 בכפוף ובהתאם לקצב התממשות הפרויקטים. התשלומים ההתחלתיים צפויים לעמוד על כ- 158 מיליון דולר. יתרת התמורה, בסך מקסימלי של עד 232 מיליון דולר, תשולם במנגנון הדרגתי מבוסס ביצועים, אשר הולך ופוחת בהתאם לשנת הפעלתם המסחרית של הפרויקטים, עד לשנת 2025 כאמור. כלל התשלומים יהוו סך מקסימלי כולל של כ- 390 מיליון דולר לפי שווי חברה כולל של כ- 433 מיליון דולר.

 

יצוין כי הרכישה אינה כוללת את הפרויקטים שהוקמו טרם חתימת הסכם הרכישה ונמכרו לצדדים שלישיים.

 

שוק האנרגיה הסולארית בארה"ב

 

צריכת החשמל מאנרגיות מתחדשות בארה"ב (ללא ייצור הידרואלקטרי) לשנת 2020 עמדה על כ- 13% מתוך כלל הצריכה, באופן המשקף מרחב רב להמשך גידול הייצור מאנרגיות מתחדשות. בהתאם לתחזיות, סך צריכת החשמל מאנרגיות מתחדשות בשנת 2030 צפוי לעמוד על 29% מכלל הצריכה.

 

בהתאם לפרסומים סך צריכת החשמל מאנרגיה סולארית בארה"ב לשנת 2020 עמד על כ- 2.3% מתוך כלל הצריכה. לפי התחזיות, עד לשנת 2050 צפוי התחום הסולארי לצמוח במהירות ולהגיע לכ-47% מסך הייצור ממקורות מתחדשים.

 

בשנת 2020 נקבע שיא של הקמת פרויקטים סולאריים חדשים בארה"ב בהספק כולל של כ- 2.19 ג’יגה וואט, מדובר בגידול של 43% ביחס לשנת 2019, עליה זו מיקמה בפעם השנייה ברציפות את התחום הסולארי בארה"ב בראש מקורות הייצור החדשים (ביחס לכל מקורות הייצור).

 

על פי התחזיות במהלך העשור הקרוב יותקנו כ- 324 ג’יגה וואט של פרויקטים סולאריים חדשים, קרי, יותר מפי שלוש מההספק שהותקן עד לשנת 2020 , מתוכם שיעור הולך וגדל של פרויקטים אשר ישלבו טכנולוגיית אגירה. בחודשים האחרונים ארה"ב מקדמת חקיקה שנועדה לעודד השקעות מסיביות בתחומי התשתיות והאנרגיה המתחדשת, וכן רגולציה להארכתן של הטבות המס לפרויקטים בתחום.

 

אנלייט סבורה כי יכולות הייזום, המימון, ההנדסה, הניהול והפיתוח שלה בשוק האנרגיה המתחדשת הבינלאומי, ובפרט בתחום הסולארי ואגירת האנרגיה, בשילוב עם יכולות הייזום והפיתוח של Clēnera בשוק האמריקאי וניסיונה המוכח בתחום זה, ייצרו פוטנציאל צמיחה משמעותי עבור שתי החברות, ומשקפים מודל מיטבי לכניסה אסטרטגית של החברה לשוק האמריקאי, המצוי בעיצומו של מעבר מואץ לייצור חשמל ממקורות של אנרגיה מתחדשת.

 

לאחר השלמת הרכישה של Clēnera, פורטפוליו אנלייט הכולל צפוי לגדול משמעותית ולעמוד על היקף של כ- 16.8 ג’יגה וואט (במונחי הספק DC) וכ- 7.5 ג’יגה וואט שעה אגירת אנרגיה. החברה מעריכה כי הדבר יוביל להאצה נוספת בהיקף הצמיחה שלה, בד בבד עם המשך הגידול שלה בשאר שווקי הפעילות בעולם.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה