נבות בר, מנכל וממייסדי קרן קיסטון קרדיט: דודי מוסקוביץ

אנרגיה ירוקה

שיכון ובינוי וסאנפלאואר יקבלו 47.3 מיליון אירו ממשלת ספרד

במסגרת פסק בוררות נקבע שספרד שינתה תעריפי חשמל בפרויקטים פוטו וולטאים ובכך פגעה במשקיעים; כל אחת מהחברות תקבל 50% מהסכום

חדשות ספונסר 23/06/2021 12:12

א+א- 1

חברות שיכון ובינוי וסאנפלאואר המוחזקת על ידי קרן קיסטון מדווחות היום על פיצויים בגובה של 47.3 מיליון אירו שיקבלו החברות בעקבות פסק בוררות שהתקבל אתמול בספרד, וכן סכום נוסף של 1.5 מיליון יורו עבור הוצאות ההליך. כל אחת מהחברות תהיה זכאית לתשלום בגובה של 50% מהסכום שנפסק.

 

תחילתו של הסיפור בשנת 2008, אז השקיעה חברת בת של סאנפלאואר יחד עם שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת בפרויקטים פוטו וולטאיים ובהקמה של שלושה פארקים סולאריים בספרד. ממשלת ספרד החליטה במפתיע על שינויי חקיקה רטרואקטיביים בתעריפי החשמל המובטחים בפרויקט, דבר שהסב לחברות נזק על ההשקעה.

 

הליך הבוררות שהתנהל מאז שנת 2011, נוהל מכוחה של אמנה בינלאומית שנקראת Treaty Charter Energy, והוא נוהל בפני טריבונל שכלל שלושה בוררים במסגרת מוסד הבוררות הבינלאומי ICSID.

 

ההליך נמשך כאמור שנים ארוכות, אך אמש נמסר לחברות פסק הבוררות בו קבע הטריבונל בהחלטת רוב שממשלת ספרד החלה את החובה הנובעת מהאמנה שלא לפגוע באופן בלתי מוצדק בהשקעותיהם של משקיעים ופסק לטובתם כאמור סכום של 47.3 מיליון אירו ואת הוצאות המשפט.

 

יצוין כי במהלך השנים מכרו שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת וסאנפלאואר את החברות שהחזיקו בבעלות משותפת לצורך הקמת הפרויקטים בספרד, אך שמרו לעצמן את זכות התביעה בנושא. מקרן קיסטון נמסר שסאנפלאואר תפנה בקרוב לממשלת ספרד לצורך גביית פסק הבוררות.

 

קרן קיסטון, שבבעלות גיל דויטש, רוני בירם ונבות בר רכשה את השליטה בסאנפלאואר כדי להפוך אותה לזרוע האנרגיה התחדשת של הקרן, לפי שווי של כ-335 מיליון ש"ח, כאשר עניין הבוררות היה חלק מההסכם שנחתם בין החברות, לפיו במקרה של זכייה בתביעה יקבלו המוכרים שקל נוסף לכל מניה שנמכרה לקיסטון.

 

בהתאם לכך, קיסטון תשלם סכום נוסף אם וכאשר ייגבה הסכום שנפסק בבוררות, אם כי החברות מדגישות שהליך האכיפה של פסק הבוררות עשוי להיות מורכב ויקר, ובשלב זה אין וודאות לגבי הסיכוי והיקף גביית הסכומים בפועל.

 

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    פשש, באת בזמן |135|הנה רצים פה

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    האנליסט הסבלני 23/06/2021 14:57