פועלים: הקורונה הגדילה את מספר המשרות הפנויות בעולם

היעדר ידיים עובדות מביא ללחצים לעליות שכר ואלו יצטרכו להיות מתורגמים לעליית מחירים נקודתיות; בפועלים מעלים את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים לשיעור של 1.4%

חדשות ספונסר 23/05/2021 12:12

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את הסקירה השבועית בה הם מתייחסים למבצע שומר החומות שהסתיים, ואומרים כי לאחר 11 ימי לחימה ניתן להעריך שהנזקים הכלכליים נמוכים יחסית. תיירות החוץ כמעט לא קיימת כעת בגלל מגבלות הקורונה ולא בוצע גיוס נרחב של מילואים.

 

שני אלו מצמצמים את הפגיעה במבצע הנוכחי לעומת צוק איתן ב-2014 לדוגמה. ההוצאות בכרטיסי אשראי ירדו בתקופת הלחימה בשיעור מתון בלבד לעומת השבועות הקודמים. העלות מבחינת משרד הביטחון היא של מיליארדים בודדים, והיא לא משנה את סדרי הגודל של הגירעון התקציבי השנה. חלק מהעסקים שנפגעו בדרום יפוצו כנראה גם דרך תכניות הסיוע של הקורונה.

 

חברת הדירוג מודיס’ פרסמה בשבוע שעבר שלעימות של ישראל עם החמאס השפעה כלכלית מוגבלת, זאת בהסתמך על ניסיון העבר. מנגד, כלכלני מודיס’ סבורים שאי-היציבות הפוליטית המתמשכת והאפשרות שנראה גם סבב חמישי של בחירות, עשויות להיות בעלות השפעה שלילית על דירוג האשראי של ישראל.

 

עוד מתייחסים כלכלני הבנק לתוצר שירד ברבעון הראשון של השנה בשיעור שנתי של 6.5%. התכווצות התוצר מוסברת ברובה בירידה ביבוא כלי הרכב ברבעון הזה, בשל הקדמת רכישות בשנה שעברה. בנטרול השפעת מיסי היבוא התוצר ירד ב-2.5%. נתוני הרבעון הושפעו גם מהסגר שהיה בחודש ינואר, והפתיחה ההדרגתית החל מפברואר.

 

אם בוחנים את השימושים העיקריים בתוצר ברבעון הזה, אז מתקבלת תמונה שמשקפת טוב יותר את המגמות במשק וגם תואמת את האינדיקטורים הכלכליים החודשיים – עלייה של 7.2% בצריכה הפרטית למעט מוצרים בני-קיימה ו-13% ביצוא הסחורות והשירותים.

 

נתוני ההשקעות הצביעו על ירידה בעיקר בהשקעה בענפי המשק (17.9%-) שלהערכתנו הושפעה מהסגר בתחילת הרבעון. אנו מעריכים כי ברבעון השני הצמיחה תהיה גבוהה במיוחד, זאת לאור נתוני ההשוואה הנמוכים יחסית. הצמיחה בכל שנת 2021 צפויה להגיע לכ-5%.

 

מספר המשרות הפנויות במשק המשיך לעלות והגיע באפריל ל-130 אלף איש. תופעה דומה נצפית בהרבה מדינות מפותחות – מעסיקים שלא מוצאים ידיים עובדות, בעוד ששיעור האבטלה הרחב עדיין עומד על כ-10%.

 

הסברים יכולים להיות מדיניות הפיצוי של הממשלות (חל"ת), אי התאמה בין העובדים שהתייתרו בזמן הקורונה לעבודות החדשות הנדרשות, ואולי גם סדרי עדיפויות שונות של העובדים, שמעדיפים לפרוש מוקדם יותר, ולהסתמך על העושר הפיננסי שהמשיך לגדול בעת הקורונה. עלייה במספר המשרות הפנויות יוצרת לחצים לעליות שכר, שעשויים ללבות את עליות המחירים במשק.

 

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל עלה ב-0.3%, מעט נמוך מהתחזיות המוקדמות. כלכלני הבנק מעלים את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים לשיעור של 1.4%. ומעריכים כי לאור ההאצה במחירי הדירות בשנה האחרונה לרמה שנתית של 4.5%, נראה עלייה מהירה יותר גם במחירי שכר-הדירה, אם כי אלו עדיין לא ידביקו את מחירי הדירות.

 

כמו כן צפויה עלייה חדה במחירי האירוח והנופש בחודשי הקיץ, זאת לאור הקשיים הכרוכים בנסיעה לחו"ל. בשבועיים האחרונים ניכרת התמתנות במחירי הסחורות החקלאיות והתעשייתיות בעולם, אך עדיין יתכנו בחודשים הקרובים התאמות של מחירי מוצרים להתייקרות חומרי הגלם מתחילת השנה.

 

שוק ההון מגלם אינפלציה ברמה של כ-2% לשנה לאורך כל עקום התשואות. השאלה אם עליות המחירים הן בעלות אופי זמני או פרמננטי היא נושא שנוי במחלוקת כעת בעולם. הבנקים המרכזיים בארה"ב, אירופה וגם בישראל נוטים לראות בעליות המחירים כהתאמה חד פעמית. ככל שהמדיניות המוניטרית ממשיכה להיות מרחיבה, תחת ההנחה שאלו עליות מחירים זמניות, זה מגדיל את הסיכויים שעליות המחירים ימשכו.

 

שוק הנגזרים מגלם צפי להעלאת ריבית ראשונה בסוף הרבעון הראשון של 2022. לקראת סוף 2021 האינפלציה בישראל תעמוד על רמה שנתית שקרובה ל- 2%. בדומה לפד האמריקני בנק ישראל לא ימהר להעלות ריבית, עד שלא יהיה חשש אמיתי לחריגה מהגבול העליון של יעד האינפלציה, ולדעתנו זה לא היה המצב בתחילת השנה הבאה. אנו מעריכים לכן שעליית הריבית תידחה למועד מאוחר יותר ב- 2022, וככל הנראה לא לפני שהפד האמריקני יעלה את הריבית.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה