אנרגיה ירוקה

השרה גמליאל: ”התוכנית להגדלת פעילות שינוע הנפט של קצא”א נוגדת את החזון הסביבתי שלנו”

המדינה נערכת להפעלת הסכם קצא"א, שיגדיל את נפח פעילות שינוע הנפט בתוך השטח הימי; תקלה בצינור הנפט עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים למערכת האקולוגית ולסביבה הימית והחופית

חדשות ספונסר 29/04/2021 12:17

א+א- 3

אמש התקיים מפגש הוקרה למתנדבים שסייעו בניקיון החופים לאחר אירוע הזפת שאירע בחודש פברואר, בו נפלטו לחופי ישראל מאות טונות של נפט גולמי במים הכלכליים של ישראל, במה שהוגדר כאחד האסונות האקולוגיים שפגעו בישראל אי פעם.

 

במפגש התייחסה השרה לאיכות הסביבה גילה גמליאל לפרשה ואמרה כי "אירוע הזפת שאירע בחודש פברואר 2021 הוא מהאירועים הסביבתיים החמורים שידענו. אך לצערי אירועים סביבתיים חמורים עוד יותר עלולים להתרחש ועלינו להיערך לקראתם באופן המיטבי".

 

השרה התייחסה גם להיערכות של מדינת ישראל להפעלת הסכם קצא"א, שיגדיל את נפח פעילות שינוע הנפט בתוך השטח הימי של מדינת ישראל ואמרה כי התוכנית נוגדת את החזון הסביבתי של משרדה. "העולם כולו נגמל בהדרגה מהשימוש בנפט ובדלקים פוסילים מזהמים. על ישראל להבין את מה שאירופה וארה"ב כבר מבינות: העולם מתקדם לעידן האנרגיות המתחדשות", אמרה גמליאל.

 

גמליאל הזהירה כי "תקלה בצינור הנפט עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים למערכת האקולוגית, למתקני ההתפלה ולסביבה הימית והחופית. הנזקים הללו עלולים להיות הרבה יותר גדולים והרבה יותר חמורים לעומת אירוע הזפת האחרון."

 

עוד אמרה גמליאל: "ההסכם עלול לאפשר הובלה של מאות אלפי טונות של דלקים פוסיליים במים הטריטוריאליים של מדינת ישראל". מעבר לפגיעה בטבע, תקלה בצינור הנפט עלולה לגרום נזק אדיר לכלכלה, משום שהרס הסביבה הימית באילת עלול לגרום להרס התיירות באזור".

 

השימוש בנפט נעשה לא רלוונטי. מדינת ישראל צריכה ויכולה להוביל בתחום האנרגיות המתחדשות, בזכות היותנו אומת היי-טק ובזכות תנאי האקלים בארץ. ההשקעה בתחום האנרגיות המתחדשות וזניחת השימוש בנפט ובדלקים הפוסילים יהוו יתרון סביבתי ובריאותי – אבל גם יתרון כלכלי. זו דוגמה מושלמת לחזון של שילוב בין סביבה לכלכלה.

 

גמליאל דיברה גם על ההתפתחות בנושא עתיד מפרץ חיפה ואמרה: "הוכחנו שאפשר לשלב בין סביבה לכלכלה השבוע, כאשר ועדת המנכ"לים לבחינת עתיד מפרץ חיפה שיזמתי את הקמתה יחד עם ראש הממשלה, הגישה את מסקנותיה. הצלחנו להוביל בוועדה להסכמה רחבה ותקדימית בקרב מנכ"לי משרדי הממשלה לראשונה, לכך שהתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה צריכה להיסגר.

 

סילוק החומרים המסוכנים והפסקת פליטות מזהמים יביאו לפתיחת עסקים חדשים, להקמת תעשיות ירוקות ולהגירה חיובית לאזור. החזון למימוש הפוטנציאל של מפרץ חיפה צריך ויכול להתממש, אך נוכל לעשות זאת רק על ידי סגירת המפעלים הפטרוכימיים".

 

 

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  אוי...אוי....אוי "בניגוד לחזון הסביבתי שלנו..."

  יש לה חזון עאלק

  ינטל 01/05/2021 00:23

 2. 2
  איזו בעיה אקולוגית

  להפך, שינוע באמצעות צינור עג האדמה יחסוך תנועת סוחרות מזהמות
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  Eranlatty 29/04/2021 14:43

 3. 3
  מי הדביל שמקדם אותה

  הגברת אסון טבע.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  GandalftheWhit 29/04/2021 13:39