בזן וסונול יקימו מיזם משותף לבניית תחנות תדלוק על בסיס מימן

שתי החברות יבצעו פיילוט במסגרת המיזם ויקימו את תחנת המימן הראשונה באזור מפרץ חיפה

חדשות ספונסר 22/04/2021 09:41

א+א-

חברת האנרגיה סונול וקבוצת בזן חתמו על מזכר הבנות להקמת מיזם משותף לבניית תחנות תדלוק וניפוק מימן לתחבורה בישראל. החברות צפויות לגבש תוכנית מפורטת ולהתחיל בפיילוט – תחנה ראשונה באזור מפרץ חיפה. במסגרת הפיילוט יוקם גוף משותף שיהיה אחראי על הקמת וניהול תחנת התדלוק החדשה ויפעיל אותה, כולל רכישת המימן והובלתו מבזן לתחנה, באמצעות שינוע או קו ישיר מבזן לתחנת התדלוק שתנפק את המימן.

 

סונול זכתה בשנת 2020 בקול קורא של המדינה להקמת תחנה מימנית ראשונה בישראל. עתה, לוקחות סונול ובזן צעד משמעותי, בביסוס תחנת התדלוק המימנית הראשונה במפרץ חיפה, שתהווה פיילוט לתחנות רבות נוספות שיקימו באמצעות הגוף המשותף, ברחבי הארץ. תחנת הפיילוט תספק בתור התחלה אנרגיית מימן לתחבורה כבדה (משאיות ואוטובוסים) אשר מהווה מקור זיהום משמעותי באזור ובכלל, ובהמשך, תשרת גם רכבים פרטיים.

 

לצד צעד זה, חברה סונול לחברה הגרמנית H2 Mobility, האחראית לבנייה ותפעול של כ-90 תחנות תדלוק מימניות ברחבי גרמניה ונחשבת למובילה עולמית בתחום המימן. במסגרת ההסכם, תסייע החברה הגרמנית לסונול בעיצוב, בנייה, תשתית והכנה לפעולה של תחנות סונול המימניות ברחבי ישראל.

 

במהלך דצמבר האחרון זכתה קבוצת בזן, יצרנית המימן הגדולה בישראל עם יכולת לייצר עד 8 טון לשעה, במענק של משרד האנרגיה עבור פרויקט חלוץ להקמת תשתית לשיווק מימן לתחבורה. מטרת הפרויקט של בזן היא לפתח יכולת חלוצית לדחוס ולשנע מימן באיכות התואמת את צרכי התחבורה כמענה לתוכנית החדרת רכבי דלק מימני לארץ לטובת תחבורה נקייה. הצלחת שיתוף הפעולה בין סונול לבזן תאפשר הלכה למעשה לשוק המימן לתחבורה בארץ לצמוח ולהיות בעל יכולת מסחרית.

 

השימוש במימן הוא נדבך מרכזי באסטרטגיה האירופית לקראת איפוס פליטות הפחמן. אסטרטגיית המימן האירופית מתמקדת בתעשייה ותחבורה ומחולקת לשלושה שלבים (עד שנת 2050). השלב הראשון יתמקד ביצירת התשתית ושיפור הטכנולוגיה במטרה להפחית את הפחמן במימן המיוצר בתעשייה הכימית ולהתאים את המימן לשימוש בתחבורה (אוטובסים ותחבורה כבדה).

 

מהפכת המימן תאפשר בעתיד תחבורה ללא זיהום ותביא לירידה משמעותית בזיהום אוויר הנובע מתחבורה העומד כיום על 22% מכלל פליטת גזי החממה בישראל. מדו"ח ’יישום הוראות לצמצום זיהום אוויר מציי רכב כבד’ לשנת 2019 של המשרד להגנת הסביבה עולה, כי הפליטה הממוצעת של ציי רכבים כבדים עומדת על 0.010 גרם חלקיקים לקילומטר נסיעה כאשר הפליטה הממוצעת של ציי רכבים כבדים מימניים עומדת על 0 גרם חלקיקים לקילומטר נסיעה. 

 

ניר גלילי, מנכ"ל סונול: "אני שמח על כך שסונול עומדת בחוד החנית של מהפכת המימן בישראל ומברך על שיתוף הפעולה עם קבוצת בזן, בעלת יכולות ייצור ותפעול מצוינות. אני בטוח כי המגמה העולמית של שימוש במימן תגיע דרכנו לישראל ותשנה את אופן צריכת האנרגיה ע"י הפיכתה לנקייה וירוקה הרבה יותר".

 

משה קפלינסקי, מנכ"ל קבוצת בזן: "בזן גאה להוביל יחד עם סונול את המהלך הזה ולייצר את הסנונית הראשונה במעבר לשימוש במימן לתחבורה. המיזם המשותף הוא חלק מהפעולות שבזן מבצעת בשנה האחרונה על מנת להביא את הבשורה לישראל".

 

שלומי בסון, משנה למנכ"ל קבוצת בזן: "בזן, שהינה יצרנית המימן הגדולה בישראל, מתקדמת צעד נוסף ומשמעותי אל עבר כלכלת המימן. שילוב הכוחות והיכולות הטכנולוגיות והנדסיות המשותפות יהפכו את האזור למרכז פיתוח של תדלוק מימן".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה