מיטב דש: סיכון גובר למימושים בשוק המניות

במיטב מעריכים שהסיכונים להמשך עליות בטווח הקר עולים, מה שיכול להצדיק הקטנה חשיפה זמנית וקניית הגנות; ממשיכים בהמלצה להטיה לטובת מניות הטכנולוגיה

חדשות ספונסר 18/04/2021 15:26

א+א-

אלכס זבז’ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המקרו השבועית לאינפלציה בישראל ומסביר כי מדד המחירים לחודש מרץ שעלה ב-0.6% היה השלישי ברצף שעקף את קונצנזוס החזאים, כך שההפתעה המצטברת מתחילת השנה מסתכמת ב-0.5%.

 

המדד הושפע מההתייקרויות העונתיות, מהיציאה מהסגר שבאה לידי ביטוי בעליית המחירים בסעיף החינוך, בהצגות וקונצרטים, בסעיף הארחה נופש וטיולים ובסעיף עריכת מסיבות. כמו כן, המדד הושפע מהתייקרות מחירי היבוא שמשתקפת במיוחד בעלייה שנתית חריגה במחירי הריהוט והציוד ובעליית מדד המחירים ליצרן.

 

בחינת קצב השנתי של האינפלציה, כמו גם כל נתון כלכלי אחר בתקופה זו, אינה רלוונטית כי הקצב השנתי מספר יותר על מה שקרה לפני שנה עם פרוץ המגפה מאשר היום. סביבת האינפלציה נמצאת במגמת עלייה. האינפלציה בניכוי העונתיות בחצי השנה האחרונה הגיעה ל-1.8% במונחים שנתיים. בנטרול העלייה במחירי הדלק, הקצב עומד על 1.3%.

 

לאחר יציאה מהספירה של מדדי אפריל ומאי, קצב האינפלציה השנתי צפוי להישאר בטווח של בין 1.5%-2.0% עד סוף השנה. בינתיים, האינפלציה מושפעת בעיקר מהגורמים שקשורים למגפה שאמורים להיות חולפים. לאחר קפיצה בביקוש עם הסרת המגבלות, הגידול בביקושים צפוי להתמתן בהשפעת האבטלה הגבוהה שלא צפויה לרדת מתחת ל-7%-8% עד סוף השנה.

 

במיטב מעריכים שהתייקרות סעיף הדיור, שכעת עולה בקצב שנתי איטי, צפויה להתגבר לכ-2% ב-12 החודשים הקרובים. מדד המחירים לחודש אפריל צפוי לעלות ב-0.4% בהשפעת התייקרות המזון, הפירות והירקות, ההלבשה והדיור. המדד של חודש מאי צפוי לעלות ב-0.5%. עוד מאמינים במיטב כי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים צפויה להיות 1.3% וכן כי בנק ישראל לא צפוי לשנות את מדיניותו בהחלטתו השבוע.

 

זבז’ינסקי מתייחס גם למדד מחירי הדירות שעלה בשנה האחרונה ב-4%. הביקוש לדירות חדשות בישראל, למעט הדירות במסגרת "בנה ביתך", ממשיך להיות מאוד חזק, אך מלאי הדירות החדשות הזמין למכירה נמצא בירידה די תלולה, מה שצפוי לתמוך בעליית מחירי הדירות. בנוסף, בשנים האחרונות חל גידול במספר משקי הבית הרבה מעבר לגידול בגמר ובהתחלות הבנייה, מה שצפוי להגביר לחצים לעלייה במחירי הדירות בבעלות ובשכירות.

 

לגבי הנעשה בעולם מסביר זבז’ינסקי כי תשואות האג"ח האמריקאיות ירדו למרות ההפתעה באינפלציה ולמרות נתונים כלכליים מאוד חיוביים. להערכתנו, הסיבות להתנהגות זו כוללות שילוב של התפתחויות מסחריות וכלכליות.

 

סיבה מסחרית לירידת התשואות – קונצנזוס רחב מדי שמה שהיה גם יהיה. ראשית, מדד אג"ח ארוכות בארה"ב ירד במצטבר מאז אוגוסט 2020 בכ-20%, שזאת הירידה הגדולה ביותר בשלושים השנים האחרונות. עובדה זו הופכת את האירוע לנדיר ביותר ומעלה סיכוי לשינוי המגמה הקיימת.

 

כמו כן, המשך עליית התשואות הפך לאחרונה לקונצנזוס כמעט מוחלט. מנהלי השקעות נכנסו לפוזיציית שורט על האג"ח ל-10 שנים לראשונה מאז שנת 2017. קרנות הגידור מכרו כ-110 מיליארד דולר באג"ח הממשלתיות האמריקאיות בחודשיים הראשונים של השנה.

 

כשיש קונצנזוס כל כך רחב לגבי כיוון השוק, אך התשואות לא עולות למרות הנתונים הכלכליים התומכים בכך, הוא נועד להתהפך. עליית התשואות נעצרה לפני כחודש למרות הנתונים הכלכליים הטובים. אחרי שההנפקות ל-10 ו-30 שנה בשבוע שעבר נסגרו עם ביקושים חזקים על אף חששות לכישלון, ובמיוחד לאחר שהתשואות לא הגיבו למדד המחירים הגבוה, הכיוון אכן התהפך והתשואות צללו.

 

בשלב זה הצטרפו למגמה סוגרי השורטים, המוסדיים שהגדילו בשבוע שעבר פוזיציית לונג בחוזים על האג"ח ל-10 שנים, והמשקיעים הזרים שקניית אג"ח אמריקאית מוגנת מטבע מאוד אטרקטיבית מבחינתם בהשוואה לאלטרנטיבה מקומית.

 

קיימות גם סיבות כלכליות לירידת התשואות. לצד התסריט שהציגה מיטב בחודש שעבר לפיה צפויות כ-3 העלאות ריבית עד סוף 2023, יש גם תסריט מאוד אפשרי שמציג ה-FED שלא תהיה אף העלאת ריבית אחת, במקרה שעלייה באינפלציה תהיה זמנית, כפי שטוען הבנק המרכזי. בתסריט זה האג"ח הארוכות הן "קנייה חזקה".

 

בינתיים, סימני עליית המחירים הרבים המופיעים בארה"ב די ברורים, אך הן בעיקר נובעים מהשפעות המגפה ולא הכוחות שבדרך כלל מובילים להתפתחות האינפלציה לאורך זמן. בשורה תחתונה: כדי שהתשואות יחזרו למגמת עלייה משמעותית צריך שינוי במסרים של ה-FED או סימנים ברורים שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר וממושכת יותר ממה שמגולם בשווקים ומהערכות ה-FED הנוכחיות. אנו מעריכים ששתי ההתפתחויות לא אמורות להתרחש בקרוב. לכן, התשואות צפויות להמשיך ולנוע בטווח שבו הן היו בחודש האחרון.

 

עוד מוסיף זבז’ינסקי כי הסיכונים בטווח הקצר להמשך עליות בשוק המניות עלו. השווקים מאוד אופטימיים בזמן שהמגפה מחוץ לארה"ב, בריטניה וישראל בשיא. די ברור שחלק גדול מהמדינות לא יוכל להתחסן השנה, מה שמקטין פוטנציאל הצמיחה גם במדינות האחרות.

 

ההנחה לגבי שחרור צפוי של ביקושים שנדחו בזמן המגפה עדיין דורשת הוכחה . היא סבירה מאוד אילו היה מדובר ברכישת מוצרים, שדווקא לא סבלו ממחסור בביקוש. אולם, השאלה האם הצרכנים יתנפלו על השירותים כדי לפצות על תקופת הסגרים עדיין פתוחה. בסין ובמדינות האחרות שהתמודדו טוב יותר עם המגפה לא רואים את התופעה הזאת בבירור. 

 

גם עלויות החברות, כולל של חומרי הגלם וכוח אדם, עלו משמעותית. בסביבה של צמיחה לא מספיק חזקה זה עלול לפגוע ברווחיות, יתכן כבר בעונת הדוחות שנפתחה. לכן, בשורה תחתונה מיטב ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-גבוהה לאפיק המנייתי, אך מעריכים שהסיכונים למימוש בשווקים עלו, מה שיכול להצדיק הקטנה חשיפה זמנית ו/או קניית הגנות. אנו ממשיכים את המלצתנו מלפני חודש להטיה לטובת מניות הטכנולוגיה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה