הראל: מבצע החיסונים ויצוא ההייטק שומרים על דירוג האשראי של ישראל

למרות שאין ממשלה, כל עוד נמשכת ההתאוששות המהירה בפעילות הכלכלית הסיכויים לפגיעה בדירוג נמוכים; היעדר תקציב ימשיך לפגוע בפרויקטים של תשתיות ובסיוע לעסקים שנפגעו במשבר

חדשות ספונסר 06/04/2021 11:27

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירה השבועית למצב הכלכלי בארה"ב ואומר כי ללא רוב משמעותי יותר בסנאט, הסיכוי שהעלאת המיסים תתממש נמוכה. הגדלת הגירעון הממשלתי תומכת בהמשך עליית התשואות והציפיות לאינפלציה.

 

כשבועיים לאחר שתוכנית סיוע עצומה עברה בחקיקה, וכבר הנשיא מקדם תוכנית נוספת של השקעה בתשתיות בסכום של כ-2.25 טריליון דולר שתתפרס על כ-8 שנים. אך הפעם מימון התוכנית יעשה על ידי העלאת מיסים, שהבולטת ביניהן היא העלאה הדרגתית של מס החברות ל 28 אחוזים (21% כיום).

 

חשוב לציין שהתוכנית בעלת אופי גרעוני. יותר מזה, קשה לראות שהנשיא מצליח להשיג את הרוב הדרוש בסנאט לביצוע העלאת מס שכזו דבר שעלול להקטין את היקף התוכנית, או להפוך אותה לעוד יותר גרעונית, דבר שתומך בהמשך עליית הציפיות לאינפלציה לצד המשך עליית התשואות.

 

הסיוע הישיר העצום של הממשל בארה"ב לצד השיפור במבצע החיסונים ממשיך לבוא לידי ביטוי בסנטימנט החברות ובנתוני שוק העבודה. מדד מנהלי הרכש לענף השירותים זינק ל-63.7 נקודות במרץ, הגבוה ביותר מאז שהחל להתפרסם בסוף שנות התשעים.

 

גם דוח התעסוקה למרץ היה טוב בהרבה מההערכות המוקדמות עם גידול של 916 אלף משרות חדשות ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. למרות הנתונים החיוביים, להערכתנו, אין עדיין חשש שהבנק המרכזי יפסיק את המדיניות המרחיבה בקרוב וחיזוק לכך ראינו בהחלטת הריבית האחרונה.

 

בישראל, אומרים כלכלני הראל, שבועיים לאחר הבחירות והסיכויים לסיבוב נוסף השנה עדיין ממשיים. למרות זאת, להערכתנו הסיכויים לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל נמוכים, כל עוד אנחנו מובילים בחיסונים בעולם ונמשכת ההתאוששות המהירה בפעילות הכלכלית. איתות לכך ראינו בתגובה של חברת הדירוג הבינלאומית S&P

 

מנגד, היעדר התקציב ימשיך לפגוע בחברות שתלויות במימון ממשלתי, בפרויקטים חדשים של תשתיות ובסיוע ממוקד לעסקים שנפגעו מהמשבר.

 

עוד מציינים כלכלני הראל כי בעקבות החגים לא התפרסמו כמעט אינדיקטורים כלכליים, אך מדדי הניידות של גוגל לחודש מרץ הראו על עלייה מהירה בניידות של הציבור בהשוואה בינלאומית. כמו כן, יצוא השירותים ממשיך להוביל את הצמיחה עם עלייה של 7% בינואר לשיא חדש, בהובלת יצוא שירותי ההייטק. הדבר מסביר בחלקו את הייסוף החד בשקל בינואר, עד להתערבות של בנק ישראל.

 

באירופה, אומרים כלכלני הראל, מבצע החיסונים עדין מקרטע, וכמעט שלא השתפר במהלך מרץ, מה שגרר הטחת האשמות בין המדינות לגבי שיטות הייצור והפצת החיסונים ועלו הסיכויים להגבלות יצוא החיסונים בעתיד.

 

בשבועות האחרונים נרשמה עלייה במספר המקרים המאומתים באירופה (לא כולל בריטניה), ובעקבות זו הוחמרו ההגבלות בחלק מהמדינות. הדבר מרחיק עוד יותר את הסיכויים לפתיחה מהירה של ענפי השירותים בחודשים הקרובים ולהתאוששות מהירה ברבעון השני בגוש האירו, ולכן בניגוד לארה"ב, לא ראינו עלייה בתשואות אג"ח ממשלתיות באירופה. סיבה נוספת היא האקטיביות הגדולה יותר של הבנק המרכזי שהגדיל את קצב רכישות האג"ח.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה