בית ההשקעות IBI: ”סין חוזרת בהדרגה לאסטרטגיית הצמיחה של טרום המשבר”

"אם תימשך מגמת הצמיחה הנשענת על ענפי השירותים, תהיה לכך השפעה ממתנת על מחירי הסחורות. סימנים ראשונים לכך נצפו בשבועות האחרונים"

מערכת ספונסר 05/04/2021 16:43

א+א-

הכלכלן הראשי בבית ההשקעות IBI, רפי גוזלן, מפרסם היום סקירת מאקרו לפיה "השווקים הפיננסיים הושפעו במהלך השבוע האחרון בעיקר מהאופטימיות סביב המשך המדיניות הפיסקאלית שמוביל ממשל ביידן, במקביל לנתוני מאקרו חיוביים עם דגש על הפעילות התעשייתית במדינות המפותחות. האופטימיות בשווקים בלטה על אף התחדשות העלייה המהירה בתחלואה בעולם, שבולטת באירופה ובשווקים מתעוררים בהובלת הודו וברזיל. המשמעות של העלייה המחודשת בתחלואה בעולם היא התאוששות גלובלית לא מסונכרנת בתקופה הקרובה, בפרט בכל הנוגע לענפי השירותים במדינות הסובלות מתחלואה גבוהה".

עוד צויין כי "נתוני המאקרו בשבוע האחרון הצביעו על המשך ההאצה בפעילות התעשייתית בעולם, כאשר הדגש הוא על ארה"ב ואירופה, וזאת בפיגור מסוים להתאוששות שנרשמה קודם לכן במשקים המתעוררים בהובלת סין. המדדים הסיניים הצביעו במרץ על מגמות מנוגדות, כך שמדדי השירותים והתעשייה הרשמיים רשמו עלייה במרץ ואילו מדד התעשייה Caixin דווקא התמתן. נראה כי סין חוזרת בהדרגה לאסטרטגיית הצמיחה של טרום המשבר, כלומר צמיחה הנשענת על ענפי השירותים וזאת בניגוד לדגש שניתן על ענפי התעשייה בהשפעת משבר הקורונה. בהנחה ומגמה זו תימשך, תהיה השפעה ממתנת על מחירי הסחורות, וסימנים ראשונים לכך נצפו בשבועות האחרונים עם בלימת מגמת העלייה במחירי הסחורות".

באשר לארה"ב, הודגש בסקירה כי "מדד ISM לפעילות התעשייה עלה במרץ לרמה של 64.7, רמתו הגבוהה ביותר בעשורים האחרונים. חשוב לציין כי ענפי התעשייה סבלו ממחזור שלילי ממושך טרום התפרצות הקורונה, וזאת בהשפעת מלחמת הסחר שבה נקט ממשל טראמפ. העלייה בביקוש למוצרים תעשייתיים, כחלק ממאפייני משבר הקורונה, תמכה בהגדלת הפעילות ובבניה מחודשת של מלאים. תהליך העלייה במלאים צבר תאוצה, שכן לאחרונה נבלמה הירידה בשינוי ביחס שבין המלאים למשלוחים. אינדיקטור זה הוא בעל מתאם גבוה למדיי למדד מנהלי הרכש לפעילות התעשייה, ומשקף צפי להמשך התרחבות בפעילות התעשייה אך בקצב מתון יותר במהלך החודשים הקרובים".

עוד לגבי השוק האמריקאי: "מעבר לשיפור בנתוני המאקרו השווקים הושפעו בשבוע האחרון מתוכנית התשתיות של ביידן. התוכנית החדשה שהציג ממשל ביידן מתמקדת בהשקעה בתשתיות, בבריאות ובסיוע לאוכלוסיות נזקקות, ואמורה להיות ניטראלית מבחינת הגירעון שכן היא צפויה להיות ממומנת באמצעות העלאת מיסים. התוכנית בהיקף של כ-2.2 טריליון דולר אמורה להיפרש על פני 8 שנים, כלומר כ-1% תוצר בשנה. המימון לתוכנית אמור להגיע מהעלאת מס החברות חזרה מ-21% ל-28%, העלאת מס על הכנסות לא מוחשיות מ-10.5% ל-21% ומיסוי מינימלי של 15% על חברות גדולות בכדי למנוע תכנוני מס אגרסיביים. מיסוי על רווחי הון ודיבדינדים לא הוזכר, אך ההערכות הן כי הם ייכללו בגירסאות המתקדמות של התוכנית".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה