מיטב דש: אם האינפלציה לא תחרוג מהערכות ה-FED, הריבית עשויה להישאר נמוכה שנים רבות

חזרתו של שיעור התעסוקה בארה"ב לרמות טרום המשבר יכולה לקחת זמן רב, במיוחד בגלל ההתייעלות החדה במגזר העסקי במהלך המשבר

חדשות ספונסר 04/04/2021 13:01

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית לנתונים הכלכליים בעולם שממשיכים להשתפר, בעיקר בכל הקשור לפעילות התעשייתית ולסחר החוץ.

 

תחזיות הצמיחה בעולם משתפרות, בעיקר בזכות ארה"ב. תמריצי הממשל האמריקאי וההערכה שהציג הנשיא שעד 19/4 90% מהאוכלוסייה הזכאית תוכל להתחסן הובילו לעלייה בתחזית הקונצנזוס של בלומברג לצמיחה בארה"ב ב-2021 מ-3.9% בסוף 2020 ל-5.7%. גם התחזית לסין עלתה מעט, כאשר האנליסטים הורידו את התחזית לאירופה ל-4.2%.

 

הסחר העולמי רשם עלייה חדה בתחילת השנה לרמות הרבה יותר גבוהות מאשר לפני המשבר, בעיקר בזכות הגידול ביצוא מהמדינות המתפתחות. הנתונים האחרונים הצביעו על המשך שיפור ביצוא ממדינות אסיה.

 

למרות עלייה מחודשת בתחלואה, מדד מנהלי הרכש בתעשייה באירופה עלה לשיא חדש בחודש מרץ. גם ביפן נרשם שיפור ובארה"ב המדד (PMI) ממשיך להצביע על התרחבות מהירה. לעומת זאת, בסין ניכרת חולשה בתעשייה. גם בתחום השירותים אירופה השתפרה, אך בארה"ב המדד הרבה יותר גבוה.

 

לגבי שוק העבודה האמריקאי מציג זבז’ינסקי שלוש מסקנות. הוא מסביר כי על פי נתוני שוק העבודה לחודש מרץ התוספו לספירה כמיליון משרות חדשות (916 אלף במרץ ותוספת של כ-90 אלף לפברואר). שיעור האבטלה ירד מ-6.2% ל-6.0% תוך עליה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. רוב המשרות שנוצרו היו בענפים שנפגעו יותר מהמשבר - פנאי, אירוח, אוכל, וחינוך.

 

בזכות העלייה בשכר הממוצע וכמות גבוהה של שעות עבודה שבועיות שכר העבודה הכולל ששולם עבר את הרמה שהייתה לפני המשבר, למרות שמספר המשרות עדיין נמוך בכ-9 מיליון. יחד עם זאת, שיעור האוכלוסייה המועסקת עדיין נמוך ביותר מ-3% לעומת לפני משבר הקורונה. הוא אפילו עדיין מתחת לרמה הנמוכה ביותר שהייתה בעקבות המשבר הפיננסי ב-2008 . נזכיר שאחריו לקח כעשור כדי ששיעור התעסוקה יעלה ב-3%. אפילו בשנות ה-90 בהן שיעור הצמיחה בתמ"ג עמד על כ-4% בממוצע וקצב הגידול בשיעור התעסוקה היה גבוה יותר מאשר בעשור האחרון, עלייה של 3% בשיעור התעסוקה הייתה לוקחת לפחות כ-7 שנים.

 

מסקנה מספר 1 - מבחינת ה-FED, שיעור התעסוקה הוא אחד הפרמטרים העיקריים שמעיד על פוטנציאל השיפור בשוק העבודה. לכן, מבחינתו, אם האינפלציה לא תתפרץ, הריבית עשויה להישאר נמוכה שנים רבות.

 

כעת דרכו של שוק העבודה להשגת רמת התעסוקה שהייתה לפני המשבר עלולה להיות עוד יותר ארוכה בגלל התייעלות עוצמתית של החברות במהלך המשבר הנוכחי. סך הרווחים של החברות האמריקאיות כבר ברבעון השלישי חזר לרמות שהיו בסוף שנת 2019. זה שיקום רווחיות המהיר ביותר מכל המיתונים שהיו בחמישים השנים האחרונות.

 

לעומת זאת, שיקום המשרות שנמחקו משוק העבודה נמצא במרחק הכי גדול מכל המשברים, למעט המשבר בשנת 2008. חזרה מלאה של הרווחיות בפרק זמן הכי קצר, לעומת מחיקת מספר שיא של משרות קשורה לאופי הייחודי של המשבר הנוכחי, אך היא גם מצביעה על התייעלות משמעותית מאוד של המגזר העסקי.

 

בדרך כלל, החברות מגבירות קצב גיוס העובדים אחרי "שיקום" הרווחים. אולם, במיתון שהיה בשנת 1990, שגם בו רווחיות החברות התאוששה מהר, חזרה לגיוס עובדים הייתה איטית הרבה יותר מרוב המשברים האחרים.

 

מסקנה מספר 2 - יתכן מאוד שלאחר הגל הראשון של גיוס מאסיבי של עובדים בעקבות פתיחת המשק, ההתאוששות בשוק העבודה האמריקאי ולא רק בו תהיה איטית מאוד, למרות הצמיחה הגבוהה, זאת בזכות ההתייעלות ואטומציה במגזר העסקי.

 

מסקנה מספר 3 - בסביבה תחרותית התייעלות החברות תאפשר להן לא להעלות כל כך מהר את המחירים, מה שצפוי למתן לחצי האינפלציה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה