חן מלמד, מנכל משק אנרגיה קרדיט: תמר מצפי

אנרגיה ירוקה

משק אנרגיה חנכה שדה סולארי בצפון הארץ בהשקעה של למעלה כ-36 מיליון ש”ח

השדה הסולארי בעל כושר ייצור של למעלה מ-10 מגה וואט נחנך בשטח קיבוץ כפר בלום וחובר לרשת החשמל; תימכר לרשת החשמל הארצית בתעריף 19.78 אג’

חדשות ספונסר 29/03/2021 12:12

א+א-

חברת משק אנרגיה מודיעה היום על חניכת השדה הסולארי הגדול ביותר בצפון הארץ בשטח של קיבוץ כפר בלום. השדה, בהשקעה של כ-36 מיליון ₪. השדה הסולארי החדש נבנה על גבי בריכת דגים שאינה פעילה עשרות שנים ויספק כ-10 מגה וואט של אנרגיה סולארית נקיה שתימכר לרשת החשמל הארצית בתעריף 19.78 אג’.

 

ההכרזה על הקמת השדה הסולארי הגדול ביותר בצפון הארץ מצטרפת להודעת החברה על תוצאותיה הכספיות  לשנת 2020 בה דיווחה על גידול של 58% בפרויקטים בהפעלה מסחרית והמוכנים לחיבור. זאת, לצד גידול של כ-70% בפרויקטים בהקמה ולאחר זכיה במכרזים. משק אנרגיה, אשר נמצאת בבעלות הארגונים הכלכליים הגדולים של הקיבוצים המאגדים כ-280 קיבוצים, נהנית מהקשר המיוחד עם המגזר הקיבוצי באופן שמאפשר לה לקדם פיתוח שדות בהיקף העולה על 1200 מגה ואט, גידול של כ-300% מאז הנפקתה.

 

חן מלמד, מנכ"ל משק אנרגיה: "משק אנרגיה גאה לחנוך היום את השדה הסולארי הגדול ביותר בצפון הארץ. אנו מייחסים חשיבות רבה להקמתם של מתקנים פוטו-וולטאיים בישראל, בכלל ובאזור הצפון, בפרט. מתקנים אלה יהוו תרומה משמעותית לכלכלת אזור הצפון בשל הפוטנציאל הרב הגלום בהם הן, בייצור אנרגיה ירוקה והן, בהפיכתם של שטחים שלא בשימוש לענף פעילות שיניב הכנסות עתידיות".

 

גיורא זלץ ראש מועצה אזורית הגליל העליון: "אנרגיה ירוקה, חלופית, הינה אחת הבשורות החשובות בישראל, הן מבחינה כלכלית והן אסטרטגית, בחשיבה לטווח ארוך באזור הגליל וכי בכל נושא של קידמה ופיתוח קיימים אתגרים, ובפרויקטים מסוג זה, חובה למצוא את האיזון בין הפיתוח לבין שימור הטבע והחקלאות, הינה משימה מורכבת. "הגליל הינו האזור היפה ביותר בארץ, ולא פשוט לשמור עליו ככזה. אנחנו חייבים בפיתוח כלכלי, תעשייתי והשקעה בחקלאות חכמה ותיירות, אך חובה לעשות כך בצורה חכמה. פרויקט החשמל הסולארי בכפר בלום הינו דוגמה טובה, לקידום כלכלי בקיבוץ עם התחשבות בנוף. אני מודה לכל השותפים בפרויקט חשוב זה".

 

אורי דורמן יו"ר החברה לפיתוח הגליל:" הקמת הפרויקט התאפשרה בסיוע הועדה המקומית, המועצה האזורית, וקיבוץ כפר בלום, כאשר המיזם מצרף אותנו למהפכה האנרגטית הירוקה. התכלית שלנו כארגון אזורי, לפתח את האזור כלכלית ולדאוג לפרנסה, כחלק מהתפיסה והאסטרטגיה של החברה לפיתוח הגליל, בשילוב עם המערכות האחרות- כמו חקלאות, כאשר בתחום זה אנו מפתחים עם משק אנרגיה פיתוחים חדשים, התיירות, ושמירה על איכות הסביבה, בשילוב הבעלים שהם הקיבוצים והאזור. בשנה האחרונה אף השקענו במשק אנרגיה ואנו שותפים בו, ויחד חיברנו את הקיבוצים לעולם האנרגיה המתפתח, תוך שמירה על האזור ויתרונותיו. אני מודה לכל מי העושים במלאכה"

 

אביהו ביאלי מנהל הקמת הפרויקט בכפר בלום: "השדה הסולארי שנבנה בשטח של 114 דונם, מעל בריכות דגים שייבשו, מפיק כ 10 מגה וואט, פועל החל מהחודש האחרון ואינו מצריך טיפול רב. הפרויקט הירוק, שהוקם בלוח זמנים קצר, מהווה מודל ודוגמה לשדות סולאריים שיקומו בקיבוצים נוספים, והוא הגדול ביותר מאזור מרכז הארץ צפונה, שיתרום לכלכלת הקיבוץ. המכשול היחיד שעל חברת החשמל לטפל בו, היא כוח הקליטה של ייצור חשמל בסדרי גודל כאלו".

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה