המלצות אנליסטים

לאומי שוקי הון בהמלצת ”החזק” לאנרג’יאן עם מחיר יעד של 40 ש’

"העתודות של אנרג’יאן בישראל, במצריים ובאירופה, נרכשו במחירי שפל היסטוריים ומעניקים לה יתרון עסקי משמעותי"

מערכת ספונסר 25/03/2021 12:12

א+א- 1

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מתחילה לסקר את חברת אנרג’יאן בהמלצת "החזק" ובמחיר יעד של כ-40 ₪. ההמלצה נובעת בעיקר מגישה שמרנית ביחס להיבט התפעולי בשלבי השקת פלטפורמת ה-FPSO החלוצית בים התיכון, לצד רמת החוב - שמגיעה לשיא לפני השלמה - כמעט בכול פרויקט תשתיות.

 

אנרג’יאן הינה חברה דואלית זרה, שהונפקה בלונדון בשנת 2018, עם רכישת מאגרי כריש ותנין, והיא רשומה בבריטניה ונסחרת ב- FTSE 250 ובת"א-35. נציין שהמאגרים, שנרכשו מדלק קידוחים במסגרת מתווה הגז, קיבלו מעמד רגולטורי של "הגנת ינוקא", המתבטא בעובדה שחב’ "נתיבי גז" הממשלתית מממנת לאנרג’יאן את הקמת הצנרת מהפלטפורמה לחוף. במהלך שנת 2020 השלימה אנרג’יאן רכישה של חלק מנכסי הנפט והגז מחברת אדיסון (חברת אנרגיה איטלקית וותיקה שהפכה לנכדה של TOTAL הצרפתית), במדינות שונות, בעסקה ששוויה נחתך לכ-200 מ’ ד’ בשל מגפת הקורונה.

 

אסטרטגיה עסקית מנצחת: אנרג’יאן נבחרה למלא את תפקיד השחקן הצעיר והאנרגטי, ע"י הרגולטורים בישראל, בכדי לחולל תחרות בשוק הגז המקומי. היא בהחלט הצליחה למלא את התפקיד שהוטל עליה, הרבה מעבר למצופה. ההצלחה המסחררת של אנרג’יאן בכיבוש נתח השוק בישראל משקפת חוזים חתומים בהיקף של כ-7.4 BCM בשנה, לעומת סך של 12 BCM שצרך המשק המקומי בשנת 2021. נציין, שחלק ניכר מחוזים אלה נחתמו עוד לפני שהחברה רכשה יכולות של מפעיל בעסקת אדיסון.

 

אנרג’יאן הציעה מחיר גז נמוך ב-30%, ו"ביטוח" עסקי על חשבון המתחרות. באופן פרדוקסלי, דווקא עודף ההיצע בשוק המקומי, והתחרות העזה שהייתה בין מאגרי תמר ולוויתן, יצרו עבור הלקוחות הנוטשים מעין פוליסת ביטוח לטובת המעבר לשחקן החדש. כך יכלו חברות תעשייה ויח"פים ללכת בעקבות המחיר, ללא סיכון אספקה אמיתי, ולהמר על השחקן החדש - נטול ניסיון של הפעלה במים עמוקים. להערכתנו, מגמת המכירה בנפרד, שאושרה לאחרונה לשותפי תמר, סייעה למעשה לאנרג’יאן להחתים לקוחות.

 

מיתוג באמצעות קבלני ביצוע. אנרג’יאן בחרה לתפעל את המאגרים שלה בישראל באמצעות פלטפורמה צפה של TECHNIP, במרחק של כ-90 ק"מ מהחוף. החוזה שנחתם עם טקניפ הינו חוזה במחיר סגור וידוע מראש. הFPSO- של אנרג’יאן הינו מתקן צף להפקה, אחסון ופריקה של גז ונפט - הראשון מסוגו בים התיכון. המתקן מורכב למדי ונועד לטיפול בכ- 8 בי.סי.אם של גז בשנה ואיחסון של 800 מיליון חביות נפט/קונדנסאט. חב’ TECHNIP הצרפתית כבר ביצעה פרויקטים בעלי מורכבות דומה במים עמוקים, עבור אקסון, בי.פי, פטרובראס ועוד. את הקידוחים ביצעה חב’ STENA השוודית. 

 

צמיחה במחירי שפל ותחכום פיננסי הזניקו את אנרג’יאן מחברה יוונית קטנה, שהפיקה כ-2,000 חביות נפט ביום לאחת מחברות הנפט הבולטות ב-FTSE. העתודות של אנרג’יאן בישראל, במצריים ובאירופה, נרכשו במחירי שפל היסטוריים ומעניקים לה יתרון עסקי משמעותי. לדברי החברה, עלות רכישה של יחידת אקוויולנט לחבית בעסקת אדיסון עמדה על כ-1.5 דולר. נציין, שחלק מהנכסים ידרשו בשנים הבאות השקעות משמעותיות, אך אין זה מבטל את ההישג. נציין שההצלחה במוניטזציה של "אנרג’יאן ישראל", עם גיוס חוב פרויקטלי בסך 2.5 מיליארד ד’, שיקפה ללא ספק את אמון השוק.

 

שורה תחתונה: למרות הסופרלטיבים ורמת סיכון שוק נמוכה, אנו סבורים שהמחיר הוגן. נציין, שמטעמי זהירות אנו מניחים עלייה איטית בקצב ההפקה, החל ממועד ההשקה ועד להפקה מסחרית בהיקף מלא. במקרה זה, אנו מעדיפים להמתין ולהוריד את שיעורי ההיוון עם הגעה להפקה מלאה. 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    אלה פריד

    מספיק לראות את ארבעת ההמלצות האחרונות שלה לרציו כדי להבין שמשהו שם מסריח. ההמלצות שלה באות נטו מפוזיציה ותו לא.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    alonsho4 26/03/2021 12:07