המלצות אנליסטים

IBI על דוחות הבנקים: מעדיפים את דיסקונט

"בתמחור הנוכחי אנו מעדיפים את דיסקונט שנסחר במכפיל הון שלא מגלם את מלוא הפוטנציאל של הבנק; אחריו מעדיפים את לאומי ומזרחי ולבסוף פועלים ובינלאומי שמניותיהם מגלמות אפסייד נמוך יותר"

חדשות ספונסר 22/03/2021 12:12

א+א- 3

ליאור שילה, אנליסט בנקים, IBI בית השקעות מפרסם היום סקירה המסכמת את דוחות הבנקים לרבעון הרביעי של 2020 שהתפרסמו בשבוע האחרון ומסביר שאפשר להגיד כמעט בוודאות מוחלטת שהבנקים המקומיים צלחו את שנת 2020 והמשבר הכלכלי.

 

כמובן שישנם עוד הרבה נעלמים בעתיד הנראה לעין דוגמת היקף לא ידוע של פשיטות רגל של עסקים ואנשים פרטיים, עם זאת הבנקים התמודדו בצורה טובה עם המשבר בזכות מספר מהלכים – התייעלות, דחיית תשלומים, צבירת כריות הון ומרווח ביטחון מפני אותם כשלי אשראי עתידיים. כך בשנה בה ציפו כי הבנקים יציגו הפסדים, כולם הרוויחו וחלקם אפילו הרוויחו יפה מאוד.

 

ברמה ענפית הבנקים הציגו תשואה להון של 9.3% ברבעון האחרון של 2020, ובנטרול סעיפים חד פעמיים תשואה להון של 10%. כלומר מדובר על הרבעון הטוב ביותר השנה, הרבה בזכות ההוצאות להפסדי אשראי שהצטמצמו משמעותית ביחס לשלושת הרבעונים הראשונים של 2020. בסיכום השנה התשואה להון עמדה על 6.2%, כאמור תשואה נמוכה בהשוואה לשנים האחרונות, אבל ביחס לשנת משבר מדובר על תוצאות מעודדות וחיוביות.

 

בהיבט דחיות התשלומים נראה כי מרבית הלווים שביקשו דחיית תשלומים חזרו לשלם וכעת נותרו רק אחוזים בודדים מתיקי האשראי של הבנקים שעדיין דוחים תשלום וחלק שהחלו לשלם לפי המתווה החדש של בנק ישראל. הנתונים בדוחות מראים שכ-4% מסך תיק האשראי של חמשת הבנקים נותר תחת דחיית תשלומים וחלקם על פי המתווה החדש כאמור.

 

זאת בהשוואה לשיעורים דו-ספרתיים במהלך המחצית הראשונה של השנה, כך שמרבית הסיכון ששרר בתחילת המשבר התפוגג כעת. עם זאת נזכיר כי הארכת תוקף דמי האבטלה מסתיימת ביוני כך שלאחריה עשויים להתגבר מקרי חדלות הפירעון. מנגד, התקרבות מועד סיום הארכת תכנית דמי האבטלה דוחפת לשוק העבודה חלק מסויים מאותם עובדים שנותרו בבית.

 

מבין הבנקים, את התשואה להון הגבוהה ביותר הציג בנק מזרחי עם תשואה להון של 11.4%. נזכיר כי זה הרבעון הראשון בו מציג הבנק את תוצאותיו באיחוד מלא עם תוצאות בנק אגוד כולל את הרווח ההזדמנותי הנובע מרכישתו בדיסקאונט ובניכוי הוצאות הנוגעות לתכנית הפיטורין של עובדי אגוד.

 

אחריו פועלים, לאומי ובינלאומי הציגו תשואה יחסית דומה סביב 9.5%-10.5%. פועלים (9.6%) רשם ריקבריס מלווים ספציפיים ורשם הוצאות קבוצתית נמוכה, בנק לאומי (9.9%) הציג יציבות בהכנסות לצד צמצום מבנה ההוצאות ורשם שיעור נמוך להפסדי אשראי. בנק בינלאומי (9.6%) המשיך להציג תוצאות טובות וכלל הוצאות סילוק הנוגעות לתכנית פרישה מרצון בבנק, בנטרול הוצאה זו התשואה להון של הבנק עמדה על 10.3%, התוצאה השנייה הטובה ברבעון.

 

בהסתכלות קדימה, אנו סבורים ששנת 2021 צפויה להיות יותר טובה מהאחרונה בעקבות הוצאות להפסדי אשראי נמוכות בהשוואה לאלו שהציגו ב-2020 (אם כי גבוהות מעט ביחס ל-2019), הכנסות מאינפלציה גבוהות יותר לעומת הוצאה ב-2020 (שעל פי התחזית בשווקים צפויה להיות סביב 1%, לעומת 0.6%- ב-2020) וירידה בהוצאות כפועל יוצא של תכניות ההתייעלות והמעבר לדיגיטציה.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  ורק אני מתה לדעת מה יקרה למניה שלהם

  אחרי שיתפרסמו הדו"חות |64|
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  lironaak 22/03/2021 19:05

 2. 2
  היידה היידה IBI IBI IBI IBI

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  benyy 22/03/2021 15:00

 3. 3
  תודה לibi מקרב לב |4|

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  חדש1234 22/03/2021 14:55