לראשונה: תקנות ממשלתיות לגבי השלמות בנייה ומסירת הדירה לרוכש

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן חתם על תקנות חדשות הקובעות מהם הקריטריונים עבור יזמים להשלמת בנייה של דירה חדשה ומהי הדרך הרצויה לפעול בעת מסירת הדירה

חדשות ספונסר 02/03/2021 16:26

א+א-

שר הבינוי והשיכון חתם על תקנות המכר המסדירות לראשונה בתקנות ממשלתיות שני נושאים כאובים – אופן ביצוע תהליך השלמת בנייה ומסירת דירה לרוכש.

 

בהיבט של השלמת דירה, קובעות התקנות שלושה קריטריונים מצטברים על מנת שניתן יהיה לקבוע גמר בנייה – הראשון הוא שהרשות המקומית הנפיקה לגבי דירה או לגבי בניין שהדירה היא חלק ממנו והדירה לא הוחרגה מההנפקה לבניין , אחד או יותר מאלה: תעודת גמר; אישור אכלוס.

 

הקריטריון השני הוא שהמוכר חיבר את הדירה לתשתית חשמל קבועה או זמנית, ואישור על כך התקבל מחברת החשמל או מן הרשות המקומית שבתחומה נמצאת הדירה. והשלישי - המוכר חיבר את הדירה לתשתית מים קבועה או זמנית ואישור על כך התקבל מתאגיד המים העירוני או הרשות המקומית שבתחומם נמצאת הדירה.

 

בהיבט של דרך מסירת הדירה, התקנות קובעות את "דרך המלך" בכל הקשור לאירוע זה. כך נקבע בתקנות: "המוכר ימסור את החזקה בדירה כאשר המוכר והקונה או נציגיהם נמצאים יחדיו בדירה, אלא אם נקבע אחרת בחוזה ביניהם". כלומר, אלא אם כן נקבע אחרת בין הצדדים, המסירה תיעשה בדירה עצמה, כאשר שני הצדדים, או נציגיהם, נפגשים במעמד המסירה.

 

התקנות מאפשרות לצדדים שיח בנושא של מעמד מסירת הדירה, בהתאם לנסיבות הספציפיות של הצדדים להסכם המכר. כך לדוגמה, רוכש דירה אשר אינו מתגורר בישראל, ומעוניין כי המסירה תיעשה מרחוק, כגון אמצעות תוכנת זום, תוך כדי העברת מפתחות הדירה לבא כוחו או בדואר, רשאי לבקש כי המסירה תתבצע בדרך זו.

 

יאיר פינס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "התקנות החדשות מייצרות ודאות שלא הייתה עד כה בכל הקשור לאירוע משמעותי בכל עסקה של דירה חדשה – השלמתה ומסירתה לרוכש. התקנות מקבעות פרקטיקה נהוגה בשוק אשר לא קיבלה, עד היום, התייחסות בחקיקה או תקנות. מעבר לאותה ודאות, במיעוט המקרים המגיעים לסכסוך, שמורה חשיבות רבה לתקנות בכל הקשור לטענות, של שני הצדדים, בקשר למועד מסירת הדירה".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה