נדב טנא, מנכ"ל נופר אנרגיה קרדיט: יח"צ

אנרגיה ירוקה

נופר אנרגיה השלימה הקמת מערכת אגירת חשמל מסחרית ראשונה בישראל

עופר ינאי: "אנו מכוונים להקמה של מערכות אגירה רבות נוספות במסגרת שותפויות נופר אנרגיה כבר ב-2021, ולהובלה של שוק האגירה בישראל"

מערכת ספונסר 16/02/2021 12:12

א+א-

נופר אנרגיה השלימה את הקמת המערכת המסחרית הראשונה בישראל לאגירת אנרגיה. המערכת בהספק כולל של 3.22 מגה וואט, צפויה להיות מופעלת כבר בשבועות הקרובים ובכוונת נופר להקים לצידה מערכות פוטו וולטאיות בהספק כולל של כ- 2.77 מגה וואט, בתעריף של 45 אג’ לקוט"ש, שללא מערכת האגירה לא היה ניתן להקימן. החל ממועד ההפעלה המסחרית תבצע נופר תחזוקה של המערכת לתקופה של 25 שנה.

 

חברות הקבוצה מקדמות הקמה של עשרות מערכות נוספות לאגירת חשמל הן בפרויקטים בהפעלה ובפרויקטים בהקמה, לקראת הקמה ובפרויקטים בייזום ורישוי.

 

השימוש במערכת אגירת החשמל, יאפשר לחברות הקבוצה להקים מערכות פוטו-וולטאיות נוספות בשטח בו הוקמה, באופן המבטיח הזרמה של החשמל לאורך שעות רבות יותר ביממה ובזמן שהמערכות לייצור חשמל אינן פעילות, ללא צורך בהגדלת נקודת החיבור לרשת החשמל. בנוסף, תתאפשר לחברות הקבוצה להזרים את החשמל המיוצר במערכות בשעות בהן תעריפי החשמל גבוהים יותר.

 

עופר ינאי, יו"ר החברה " אנו גאים להוביל את מהפכת אגירת החשמל בישראל. לאחר שחיברנו בשנת 2018 לרשת החשמל את המערכת הסולארית הצפה הראשונה בישראל, אנחנו מציינים היום בהתרגשות גדולה את השלמת הקמת מערכת האגירה המסחרית הראשונה בישראל. משק האנרגיה המתחדשת בישראל משווע לאגירה וידרוש אגירה בהיקפים של עשרות ג׳יגה בשביל לעמוד ביעדי 2030.

 

המערכת הוקמה הודות להתמחותה של "נופר אנרגיה" בפרויקטים בעלי מורכבות הנדסית גבוהה ומאתגרת, המגלמים תשואה עודפת לצידם. אנו מכוונים להקמה של מערכות אגירה רבות נוספות במסגרת שותפויות נופר אנרגיה כבר ב-2021, ולהובלה של שוק האגירה בישראל.

 

כשהקמנו את המערכת הסולארית הצפה הראשונה בישראל היא פתחה שוק חדש שקידם את תחום האנרגיות המתחדשות ונופר אנרגיה יצרה לעצמה פרויקטים בהספק מותקן של כ-275 מגה וואט שמשקפים כמיליארד ש״ח בהכנסות הקמה ושל כמאה מיליון ₪ כל שנה ממכירת חשמל. כעת נופר אנרגיה מבקיעה בהצלחה פריצת דרך חדשה, הקמת מערכת אגירה מסחרית ראשונה בישראל. נופר מנהיגה את השוק דרך חדשנות ויצירתיות ותמשיך לעשות זאת בשנים הקרובות"

 

בתחילת החודש דווחה החברה יחד עם שותפתה קרן נוי, כי היא נכנסת לראשונה לאיטליה וחתמה על הסכם לביצוע השקעה בחברה האיטלקית סאנפריים ג’נריישן (Sunprime Generation SRL ). ההשקעה התבצעה באמצעות חברת אנדרומדה סולושנס (Andromeda Solutions), המוחזקת על ידי קרן נוי (60%) ונופר אנרגיה (40%) ועוסקת בפיתוח, רישוי והקמה של מערכות פוטו-וולטאיות על גבי גגות באיטליה. מערכות אלו צפויות לפעול ולמכור חשמל בתעריף קבוע וידוע ל-20 שנה, מכוח מכרזים שעורך מנהל שירותי החשמל האיטלקי.

 

ערן יונגר מיטב דש ברוקראז’, מתייחס להשלמת מערכת האגירה ומסביר את המשמעויות שלה לחברה. ראשית, אומר יונגר, מבחינת הספק, למרות שאינו בהיקפים גדולים כמו חברות ה-Utility Scale, מדובר במערכת יחסית גדולה שיתרונה אצל נופר הוא ביכולת מכירת החשמל לפי תעריף גבוה של כ 45 אג’ לקוט"ש וזה מושג ע"י היתרון המובנה של מערכות בינוניות (גגות ומאגרים) לא רק בתעריף האסדרה המובטח אלא גם בחיבור ישיר ללקוח.
 
שנית - עפ"י הפרסום של נופר מדובר במערכת הראשונה מסוגה בישראל ואנו נראה יכולת היתכנות הן אופרטיבית באספקת חשמל שאינה תלויה רק בשעות השמש וגם כדאיות כלכלית.
 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה