משה גרין, יו"ר מפלגת "צומת" קרדיט: יח"צ

לגור במושב בשכ”ד מפוקח? רעיון אפשרי לביצוע תוך 3 חודשים

משה גרין, יו"ר מפלגת "צומת" ויועץ רה"מ לענייני חקלאות והתיישבות מציע תכנית שתוכל לסייע בהכנסת 16,000 יחידות דיור לשוק

משה גרין 15/02/2021 12:12

א+א- 2

נושא הדיור כמעט ולא עולה בבחירות אלה ולא בכדי אף אחד לא רוצה להתעסק בתפוח האדמה הלוהט הזה. והנה, רעיון מעניין מאוד להקלה על מצוקת הדיור יכול להגיע דווקא מהמושבים. משה גרין, יו"ר מפלגת "צומת" ויועץ רה"מ לענייני חקלאות והתיישבות מציע תכנית פשוטה לביצועה שתוכל לסייע, כמעט במיידי בהכנסת 16,000 יחידות דיור לשוק.

 

 לדברי גרין יש במשקים רבים באזור המרכז מבנים ללא שימוש כמו לולים, רפתות ודירים. הרעיון של גרין אומר לקחת את אותם מבנים ולהסב אותם לבתים, לפחות ארבע יחידות דיור בכל משק. מבחינת מחיר תהיה הגבלה של מחירי השכירות שיהיו עד ל-4000 שקל כשמתוך זה ניתנים 25% למדינה.


בחשבון פשוט מדובר בכמיליארד וחצי ש"ח מדי שנה כשלמדינה, מנגד אין כמעט הוצאות היות ויש כבר תשתיות קיימת במושבים כמו בתי ספר, גנים ועוד.מציאות זו של הסבת מבני משקים ישנים לדיור אמנם מתרחשת לא מעט במושבים אך עד כה הם זכו או להתעלמות בקריצת עין או לרדיפה ע"י הפקחים. מהלך זה יסדיר את העניין. ניתן יהיה לעבוד על פי חוק. כבר היום יש תכניות מקוונות והוועדות המקומיות עוצמות עין, אך כשהדברים יהיו על השולחן וישלמו מיסים כדין לא ניתן יהיה להתעלם מהנושא.

 

ומה לגבי התשתיות? הרי רק בשטחים החדשים שיוצבו בהן הדירות יחיו 4-5 משפחות והמשמעות היא תשתיות בכבישים, מוסדות חינוך ועוד, האם ניתן לקבוע שהמדינה תצטרך להשקיע לא מעט בתשתיות למיזם שכזה? גרין סבור שבמושבים יש כבר כעת תשתיות שהוקפאו לאחר עזיבת המבוגרים והתבגרות הישובים.

 

"הייתי יו"ר אחד הישובים הנחשקים במדינה, בצרה. אני יכול לספר שלפני עשרים שנה פיניתי את משרדי הועד המקומי ועשינו שם גני ילדים היום אני רואה את הילדים כשהם כבר בוגרי יחידות קרביות, ילדים עם ערכים שהולכים ללימודים אני אומר שילדים זה השקעה לטווח ארוך וזה לא נמדד בכסף. יש הרבה תשתיות לא מנוצלות בתוך הישובים ואפשר להגיע ללמעלה מ-150 אלף משפחות שיכולות לקבל קורת גג. בנוסף, המגע בין האנשים המבוגרים לבני העיר יכול לעשות רק טוב".

 

 

*הכותב הוא יו"ר מפלגת "צומת" ויועץ ראש הממשלה לענייני חקלאות והתיישבות 

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  המושבים קבלו אדמה לחקלאות, אם לא עושים חקלאות אז תחזירו הקרקע למדינה

  מציאותי 11/03/2021 09:00

 2. 2
  רעיון מגורים של יו"ר צומת

  נפלא

  חיים 08/03/2021 13:31