אביטל אופק, יו"ר מפלגת "סדר חדש" קרדיט: יח"צ

טור דעה

המשבר במשק מחייב – צריך למנות שר אוצר מקצועי

לאחר הבחירות נדרש לתפקיד שר האוצר מועמד חיצוני, חף משאיפות פוליטיות שיוציא את כלכלת ישראל מהבוץ בו היא נמצאת בתיאום עם נגיד בנק ישראל והדרג המקצועי במשרד האוצר

אביטל אופק 04/02/2021 12:12

א+א- 3

בין אם תסכימו עם מדיניותו הכלכלית של שר האוצר ישראל כ"ץ ובין אם לא, המשבר הכלכלי הנוכחי מחייב שלאחר הבחירות הקרובות יובא מועמד חיצוני לתפקיד שר האוצר ובכך להוציאו מהמשוואה הקואליציונית.

 

מדינת ישראל חווה כעת המשבר הכלכלי הגדול בתולדותיה. שיעור האבטלה העדכני בשנת הקורונה מגיע לכ-18%. ישראל פותחת את 2021 עם יותר מ-800 אלף ישראלים מובטלים שיושבים בבית ומקבלים חל"ת במקום לחזור למקום העבודה. בינתיים, הגירעון בתקציב הולך וגדל ואיתו גדלים גם חובות המדינה.

 

חובות צריך לשלם ומי שישלם את החובות הללו זה אנחנו האזרחים במשך שנים רבות. אין ספק שהקורונה פגעה קשות בכלכלת המדינה וזאת דווקא בזמן שהנתונים הכלכליים היו טובים למדי לפני פרוץ מגפת הקורונה.

 

אנחנו מציינים שנה שלמה לקורונה והניהול הכלכלי שלה כושל. השקת תכניות שהן טלאי על טלאי, עסקים נסגרים בהמוניהם ועל כך מתווספים מאות אלפי מובטלים ועדיין – אין למדינת ישראל תכנית כלכלית אמיתית ליציאה מהמשבר. ותקציב אין. כל זה רק מראה שהמצב רע. על כך, אגב, מסכימים כלכלנים משני צידי המפה הפוליטית.

 

הרעיון של שר אוצר מקצועי הוא לא חדש. דיברו על כך רבות. בין היתר - שמעון פרס, אהוד ברק, אהוד אולמרט, אריאל שרון ובנימין נתניהו. מרשימה מרשימה זו רק רה"מ אחד קיים את הבטחתו וגם זו לפעם אחת פעם אחת: בנימין נתניהו. כזכור, הוא מינה את עו"ד יעקב נאמן ב - 1997 לשר האוצר. נאמן היה גם מנכ"ל משרד האוצר כך שידע מקצועי והבנה היו לו. מינוי זה החזיק מעמד בדיוק שנה וחצי, עד דצמבר 1998.

 

אז למה לא עושים את זה כל הזמן? פוליטיקה, כמובן. לכל מפלגה יש את חברי הכנסת מטעמה שמשוועים לקבל תפקיד של שר ואולי אף להתקדם לתפקיד כה בכיר. אותו ראש המפלגה שנאלץ לקבל את ההחלטה חווה לחצים רבים למנות "מישהו משלנו" ולכן, כמעט תמיד הוא ימנה לתפקיד הבכיר פוליטיקאי. אם נלך קצת יותר מעשור אחורה, שימו לב שלכל המתמנים מאז 2005 לא היה כמעט מושג מהו משרד האוצר, כיצד יש לנהל את הכלכלה בישראל ולמה זקוק המשק באותה העת...

 

לכן, לא משנה מי יבחר. במצב הכלכלי החמור שאליו נקלעה ישראל עם 100 אלף עסקים סגורים, קרוב למיליון מובטלים לאורך שנת 2020, גירעון עצום בתקציב המדינה וכמובן מאות מיליארדים שהושמו ב"קופסאות" וחובות עתק – אסור לנו להסכים שוב למינוי פוליטיקאי שלא משנה מה הידע שלו, הוא לא שווה ערך לאדם שמומחה בתחום, שחף מכל שאיפות ומניפולציות פוליטיות כדי שיוציא את כלכלת ישראל מהבוץ בו היא נמצאת וזאת בתיאום עם נגיד בנק ישראל והדרג המקצועי במשרד האוצר ולא יפעל נגדם.

 

שר האוצר הוא רק דוגמא אחת, אך הח"מ סבור שגם מינוי של שרי הבריאות, החינוך, הביטחון, החוץ, ביטחון פנים, המשפטים, השיכון, החקלאות ויתר השרים חייבים להיות מינויים מקצועיים.

 

הכותב: עו"ד אביטל אופק, יו"ר מפלגת "סדר חדש" לשינוי שיטת הממשל בישראל

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  שרים מקצועיים

  צודק כותב המאמר שנדרש שר אוצר מקצועי, למעשה כל שרי הממשלה צריכים להיות מקצועיים ולא פוליטיקאים. בשיטת הממשל הקיימת לא ניתן לצפות מהמנהיגים להתעלות על עצמם ולמנות שרים מקצועיים. מזמן, תפקיד שר הוא שוחד כדי להיות בגואליציה

  אבנר עמרי 04/02/2021 19:20

 2. 2
  איש ראויי ביותר

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  shlomi77 04/02/2021 15:54

 3. 3
  אולי ירון זליכה

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  orenmat 04/02/2021 15:10