מאיר וידר, מנכ"ל וידר משכנתאות קרדיט: יח"צ

טור דעה

הישראלים מתמקחים על כל דבר מלבד... המשכנתא

מחקר שנערך ברשות התחרות מגלה כי רק 44% מלווים מקבלים הצעת מחיר נוספת על זו שקיבלו מהבנק שבו נטלו בסופו של דבר את המשכנתא

חדשות ספונסר 02/02/2021 12:12

א+א-

קורונה או לא, שוק המשכנתאות רותח ובענק. מהדו"ח החודשי של בנק ישראל על היקף ביצועי המשכנתאות עולה כי המשכנתאות שניתנו לציבור הגיעו בדצמבר האחרון ל-8.27 מיליארד שקל, גידול של 16% לעומת החודש הקודם וגידול דומה בהשוואה לדצמבר בשנה הקודמת. ומה לגבי השקעות? גם האשראי לדירות להשקעה הגיע למיליארד שקל בדצמבר 2020, הסכום הגבוה ביותר מאוגוסט 2015.

 

ועדיין, למרות שהישראלי יחליף סופר כדי לחסוך עוד קצת בחשבון ויתמקח על כל דבר הרי שדווקא במשכנתאות הישראלי לא עושה זאת. מחקר חדש שנערך ברשות התחרות מגלה כי רק 44% מלווים מקבלים הצעת מחיר נוספת על זו שקיבלו מהבנק שבו נטלו בסופו של דבר את המשכנתא.

 

מי שטורחים להשוות מחירים ולקבל עוד הצעה או אפילו שתיים הצליחו לקבל הפחתה 1-0.8 עשיריות אחוז ריבית. בדיקת ארבע הצעות תביא, בממוצע, להפחתה של 20-16 נקודות אחוז, ובמקרים מסוימים אפילו 22 נקודות.

 

המשמעות של הורדת נקודות אלה היא חיסכון של עשרות אלפי שקלים בהחזר הכולל. כך יוצא שהפער בין אי בדיקת אפשרויות נוספות לבין מחקר שוק יכול להגיע להפרש של 120 שקל בהחזר החודשי ו-36 אלף שקל בסך תשלומי הריבית לאורך ההלוואה.

 

אז למה זה קורה? סיבה אחת, כמובן, היא כי זה נתפס מסובך... שנית, לפי הכללים מחויבים הבנקים לספק ללקוחות הפונים אליהם אישור עקרוני למשכנתא ותנאי הריבית, מותנים בהשלמת הגשת הטפסים. ההליך מאפשר ללקוח לבצע בדיקות בבנקים נוספים והצעת הבנק עומדת במשך 24 ימים.

 

הבנקים אף מעמידים לרשות הלקוחות "מחשבון משכנתא", המאפשר להם כביכול לבחון את העלויות הצפויות. אך זה לא באמת יסייע היות והמחשבונים לא מאפשרים לבחון את תמהיל המשכנתא המורכבת מסוגי הצמדה שונים וטווחים שונים של הלוואות.

 

עוד עולה מהמחקר כי הבנקים לא מספיק שקופים עם לקוחותיהם. מהשוואה בינלאומית שנערכה על ידי אנשי רשות התחרות עולה כי במרבית המדינות המפותחות נוהגים הבנקים באופן שקוף יותר ומאפשרים השוואת הצעות למשכנתא בלי לחייב את הלקוח להתייצב בסניף. החוקרים השוו את המצב בישראל לארה"ב, אוסטרליה, איטליה, בלגיה, ספרד, בריטניה, אירלנד, צרפת, הולנד וגרמניה. 

 

לכן, כשתגיעו לרגע של רכישת דירה, הקצו לכם מראש זמן לשיטוטים ולבדיקות של סוגי המשכנתאות השונים. לאור ההנחיות החדשות והרגולציה החדשה שקיימת בשוק המשכנתאות בישראל, כדאי לבדוק מול איזה בנק לקחת את המשכנתא ואיך לייצר משכנתא רווחית לאורך התקופה.

 

מדובר בהחלטה הגדולה ביותר בחייכם. נכון שזה יכול להיות מעיק ולא נוח אך אין ברירה, מה שתשיגו לאחר חיפושים אלה יוכל לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים לאורך שנות המשכנתא. בקיצור – אל תוותרו לעצמכם על זה.

 

הכותב מאיר וידר, הוא מנכ"ל "וידר משכנתאות"

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה